Edyta Klim

Niesamowite życie Yvonne Stang z tragicznym finałem

Yvonne Stang to pierwsza na świecie kobieta, która zawodowo jeździła na motocyklu po tzw. Ścianie Śmierci (Wall of Death). Jej życie było wystrzałowe, jednak skończyło się tragicznie.

Jazdę motocyklem po Ścianie Śmierci, czyli wewnątrz wielkiego, pustego bębna, zapoczątkował w Wielkiej Brytanii, showman George “Tornado” Smith w 1920 r. Na motocyklu utrzymywanym w poziomie siłą odśrodkową kaskaderzy wykonywali coraz trudniejsze akrobacje. Yvonne to pierwsza kobieta, która odważyła się na takie wyczyny i występowała w parku rozrywki Dreamland od 1960 roku.

O ścianie śmierci – historii dyscypliny budzącej grozę – pisałysmy więcej tu.

Jak wygląda taka jazda po ścianie możecie zobaczyć na filmie:

Yvonne nie miała łatwego dzieciństwa, a pierwsza praca w londyńskim biurze – mocno ją rozczarowała. Postanowiła żyć w bardziej szalonym świecie i zajęła się sprzedażą waty cukrowej w parku rozrywki. Często oglądała tam występy na Ścianie Śmierci i któregoś dnia jeden z kaskaderów poprosił ją o uczestnictwo w akrobacji, podczas której miała usiąść na kierownicy, gdy on prowadził motocykl po ścianie.

Yvonne złapała bakcyla i błagała właściciela tej atrakcji, by nauczył ją jeździć, i umożliwił występy. Pozwalano jej sporadycznie na treningi i występy. Następnie wyjechała występować do Niemiec, gdzie poznała swojego męża (w tym samym zawodzie). Ich pracodawca był jednak lekkoduchem i zostawił swoich pracowników bez środków do życia.

Po powrocie do kraju, podjęła pracę parku rozrywki Southend. Dogodny moment na rozwój jej pasji nastąpił, gdy firma zaczęła mieć kłopoty finansowe, właściciel odszedł na emeryturę, a całość jego dobytku wykupiła Yvonne Stang. Od W 1965 roku miała już własne show “Yvonne Stagg’s Wall of Death” i własną ścianę.

Kobiece występy, na motocyklu BSA o pojemności 500cc, urozmaicały akrobacje, a nawet jazdy z małą lwicą na kierownicy, albo w koszyku bocznym. Yvonne brała na motocykl także swoją 6-letnią córkę. Wszystko szło dobrze i kaskaderka zdobyła nawet lukratywny kontrakt reklamowy z Castrolem. Lubiła żyć wystawnie, chodzić w futrach i skrapiać się najlepszymi perfumami, chwaliła się olbrzymim łóżkiem wodnym w kształcie serca.

Niestety jej marzenia dość drastycznie zderzyły się z rzeczywistością i także nową właścicielkę dopadły problemy finansowe. 10 lat później zamknięto park rozrywki i ścianę trzeba było przenieś w miejsce mniej atrakcyjne. Stres w pracy i poza nią wepchnął Yvonne w problemy z alkoholem. Pocieszenie odnalazła w ramionach kochanka, ale niestety dowiedział się o nim jej mąż i wybuchła z tego taka bójka, że kochanek zginął, mąż poszedł do więzienia, a Yvonne była głównym świadkiem w tej sprawie. Tego było już za wiele, nawet dla tak odważnej kobiety…

Jeżeli myślicie, że nie może być gorzej, to… może! Pod wpływem alkoholu i środków uspokajających Yvonne spowodowała wypadek samochodowy, a najbardziej poszkodowana była w nim, ona sama – połamane dwie nogi, nadgarstek, żebra i podstawa kręgosłupa, ogromna grzywna i 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Jej firma przestała zarabiać, więc musiała ją sprzedać. Przyjęła pracę jako kasjerka u nowego właściciela ściany, którą przeniesiono do Australii. Yvonne nie uniosła tych problemów i popełniła samobójstwo 4 stycznia 1977 roku. Jej ciało odkryto po kilku dniach, wśród pustych butelek i narkotyków.

To był samotny koniec kobiety, która kiedyś była ulubienicą tłumów na całym świecie. Ale, córka Yvonne pracuje z BBC nad filmem dokumentalnym pt. „Dreamland: The Yvonne Stagg Story” o życiu odważnej mamy, więc pamięć o niej nie zginie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze