Niemieckie autostrady będą płatne!

Kilka dni temu niemiecki Bundestag przegłosował ustawę, w wyniku której kierowcy samochodów osobowych będą płacić za korzystanie z autostrad na terenie Niemiec, a które były dotąd bezpłatne.

Jednak zanim ustawa wejdzie w życie, musi zostać zatwierdzona przez Bundesrat. Kilka landów zapowiedziało już swoje weto, przeciwko jest również kilka krajów należących do Unii Europejskiej.

Niemieckiemu ministrowi infrastruktury udało się przekonać Komisję Europejską na wprowadzenie opłat na niemieckich autostradach dla samochodów osobowych. Nie obyło się jednak bez kilku poprawek.

Bruksela zażyczyła sobie, żeby cena za przejazd była uzależniona od poziomu emisji szkodliwych gazów. Dlatego im bardziej ekologiczny samochód, tym opłata będzie niższa. Opłatę będzie można uiścić za cały rok – maksymalna stawka to 130 euro. Niemiecki rząd wprowadzi też opłaty 10-dniowe kosztujące 25 euro oraz 2-miesięczne za 50 euro.

Kierowcy samochodów zarejestrowanych w Niemczech będą mogli starać się o pełną rekompensatę kosztów w postaci obniżonego podatku drogowego. Jeżeli przepisy wejdą w życie, zaczną obowiązywać od 2019 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze