Nie śmieć na drodze

Wedle art. 91 kodeksu wykroczeń, zanieczyszczanie drogi publicznej lub pozostawianie na niej pojazdu, innego przedmiotu lub zwierzęcia tak, że może to prowadzić do niebezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu drogowego, podlega grzywnie do 1500 złotych lub karze nagany. Kto o tym pamięta?

 

Butelki, puszki, kawałki opon, rozlany olej, śmieci czy nawet meble mogą znaleźć się na drodze i – bez względu na to, czy porzucone celowo czy przez nieuwagę – spowodować utratę kontroli nad pojazdem. Zdarza się również, że przedmioty te z dużą prędkością wydostają się spod opon i uderzają w przednią szybę innego pojazdu. Kierowca może zostać zmuszony do nagłego hamowania lub ominięcia przeszkody, a to zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.

Poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa są też nieprawidłowo zabezpieczene ładunki. W takiej sytuacji na drogę trafić może beczka, ziemia, pakunek czy nawet meble, a wypadający z samochodu przedmiot może uderzyć w pojazd jadący za nim, czy zranić przechodnia. Jeśli jadący z tyłu kierowca zauważy wypadający przedmiot, może odruchowo wykonać nagły manewr, aby unikniąć zderzenia, co z kolei może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem lub do zderzenia z pojazdem jadącym sąsiednim pasem.

Pozostawione na drodze elementy mogą też zostać niezauważone przez innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogą na nie przypadkowo najechać uszkadzając swój pojazd lub wykonać manewr zagrażający bezpieczeństwu.

Zatem, jeśli uczestniczymy w drobnej stłuczce, do której nie jest wzywana pomoc drogowa, zawsze powinniśmy upewnić się przed odjazdem z miejsca wypadku, czy na drodze nie pozostały jakieś elementy pojazdu. Niedopuszczalne jest wyrzucanie na drogę śmieci – to oczywiste, ale pamiętajmy też, aby jadąc w podróż dokładnie mocować przewożony bagaż oraz nie pozwolić na to, by z samochodu odpadały jakiekolwiek elementy, np. owiewki czy źle zamontowane nakładki na rurę wydechową.

Warto też uświadomić sobie, że nawet gdy wyrzucimy ogryzek od jabłka za okno, może to skonsternować innego kierowcę, który wykona niebezpieczny manewr „omijający” – w ten sposób może wylądować na drzewie…

Gdy widzisz kogoś, kto wyrzuca śmieci na ulicę zgłoś to (np. na straż miejską, policję) – może to uratować czyjeś życie.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze