Najgroźniejsze nawyki polskich kierowców

Raport Komendy Głównej Policji wskazuje, że w 2016 roku 86% wypadków na drodze wydarzyło się z winy kierowców. Najczęstszym powodem było niedostosowanie prędkości do warunków. To jednak nie jedyny z grzechów kierujących pojazdami. Jakie inne nawyki mogą stać się przyczyną wypadku?

  1. Korzystanie z telefonu podczas jazdy

W pierwszej połowie 2016 roku aż 50 tysięcy kierowców zostało ukaranych za używanie telefonu w czasie jazdy. Za wykroczenie grozi 200 zł i 5 punktów karnych. Jest to bowiem zachowanie bardzo niebezpieczne – jak wskazuje Instytut Transportu Samochodowego, aż 20–30% wypadków na drodze jest spowodowane rozproszeniem uwagi kierowców. 

  1. Wyprzedzanie „na trzeciego”

Za wyprzedzanie samochodu mimo tego, że z naprzeciwka (czyli na przeciwnym pasie) nadjeżdża inne auto, grozi mandat w wysokości do 250 zł. Taki manewr często zmusza innych kierowców do gwałtownego hamowania lub zjechania na pobocze.

  1. Nadużywanie świateł przeciwmgłowych

Kierowca powinien używać świateł przeciwmgłowych, gdy widoczność spada poniżej 50 m. Jeśli warunki się poprawiają, ma obowiązek wyłączyć światła – mogą bowiem oślepić innych użytkowników drogi. Za nadużywanie świateł przeciwmgłowych grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych.

  1. Nieupewnianie się o możliwości zmiany pasa i nieużywanie kierunkowskazu w czasie zmiany pasa

Za nieużycie kierunkowskazu w czasie zmiany pasa kierowca może zostać ukarany nawet 200 zł mandatu i 2 punktami karnymi. Takie zachowanie wprowadza bowiem w błąd innych kierujących. Niebezpieczne jest również nieupewnienie się o możliwości zmiany pasa – może prowadzić do zajechania drogi innemu kierowcy lub wręcz zderzenia z innym samochodem.

  1. Nadużywanie klaksonu

Sygnał dźwiękowy służy do ostrzegania użytkowników drogi przed zagrożeniem, w żadnym wypadku nie do ponaglenia drugiego kierowcy czy wyrażenia emocji. Zwłaszcza niespodziewane użycie klaksonu może spowodować, że kierujący pojazdem zareaguje impulsywnie i wykona niebezpieczny manewr. Za nieuzasadnione użycie sygnału dźwiękowego grozi mandat w wysokości 100 zł.

  1. Jazda bez zapiętych pasów

Jak podaje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 90% Polaków zapina pasy bezpieczeństwa w czasie jazdy. Wciąż jednak można spotkać się z poglądem, że to zabieg niepotrzebny i naruszający wolność wyboru. Tymczasem za niezapięte pasy kierowcy policja ma prawo ukarać mandatem do 100 zł i 2 punktami karnymi, a pasażerów – dodatkowymi 100 zł i 4 punktami karnymi.

  1. Blokowanie lewego pasa

Lewy pas służy kierowcom do wyprzedzania – w trybie normalnej jazdy kierujący pojazdem jest zobowiązany do poruszania się po prawym pasie. Zasada ta ma na celu ułatwienie przemieszczania się pojazdom uprzywilejowanym oraz usprawnienie procedury wyprzedzania.  Za nieuzasadnione blokowanie lewego pasa można otrzymać od 20 do 500 zł i 2 punkty karne.

  1. Jazda na światłach dziennych w czasie deszczu, mgły i po zmroku

Jeśli warunki atmosferyczne są zła: pada deszcz, jest mgła czy zapada zmrok – wówczas kierowca jest zobowiązany do włączenia świateł mijania. Za jazdę bez wymaganych świateł w warunkach ograniczonej widoczności grozi mandat do 200 zł i 4 punkty karne.

Zródło: Feu Vert

Najnowsze

Chcemy luksusu na 4 kołach. Jakie samochody kupują Polacy?

Co ósme nowe auto wyjeżdżające z polskiego salonu ma na masce logo marki premium - w ubiegłym roku sprzedano ich ponad 50 tysięcy. To historyczny wynik, choć wciąż mamy sporo do nadrobienia względem Zachodu. Rośnie także zainteresowanie markami luksusowymi. W 2016 roku takich aut sprzedano o 30% więcej niż w roku 2015.

– Auta premium wybierają już teraz prawie wszyscy. Stały się one coraz bardziej dostępne dzięki atrakcyjnym możliwościom finansowania. Klienci przychodzą z tzw. marek wolumenowych, czyli dotychczas jeżdżący tańszymi samochodami – mówi newsrm.tv Maciej Partyka, dealer BMW Inchcape Motor Polska i dodaje. – Widzimy jeszcze inny trend. W markach premium pojawiają się klienci na samochody luksusowe. Od tych najdroższych modeli klienci oczekują ekskluzywności i wyjątkowości. Chcą by sąsiad po drugiej stronie ulicy nie dysponował identycznym samochodem. Wynika to z faktu, że samochody premium są już bardziej dostępne, a więc te luksusowe już na tle premium powinny się wyróżniać. Dawać poczucie indywidualności.

Sprzedaż luksusowych samochodów rośnie wraz z procesem bogacenia się polskiego społeczeństwa i większymi skłonnościami konsumpcyjnymi. Badania pokazują, iż marki premium rosną w Polsce w dobrych latach znacznie szybciej niż cały rynek, a w momentach kryzysowych ich sprzedaż jest znacznie bardziej stabilna.

– Rynek samochodów premium rośnie z dynamiką ok. 30 proc. Nieco wyższe wskaźniki dotyczą aut luksusowych. Jest to związane z dobrą sytuacją ekonomiczną. Klienci chcą coraz bardziej się wyróżniać. Niektórzy oczekują wysokiego komfortu i połączonej z tym luksusowej sylwetki samochodu. Inni szukają sportowych emocji, agresywności w stylistyce samochodu – wyjaśnia Maciej Partyka.

Wśród klientów marek luksusowych przeważającą większość stanowią przedsiębiorcy, którzy poszukują samochodów najwyższej klasy, zarówno pod względem mocy, osiągów jak i wyposażenia.

Najnowsze

Oto nowa „limuzyna” prezydenta Francji

Kilka dni temu w Pałacu Elizejskim odbyło się zaprzysiężenie nowego prezydenta Francji, Emanuela Macrona. Głowa państwa pojawiła się na uroczystości w bardzo nietypowej „limuzynie”.

Świeżo zaprzysiężony, ósmy prezydent V Republiki Francuskiej przybył do Pałacu przy pomocy modelu DS7 Crossback. To zupełnie nowy SUV znad Sekwany, który zadebiutował na salonie w Genewie, ale nie jest jeszcze dostępny w salonach. 

Nowy model francuskiej marki wchodzącej w skład koncernu PSA ma być dostępny w wersji z napędem na przednie lub wszystkie koła. Auto mierzy 4,57 m długości, 1,89 m szerokości i 1,62 m wysokości. 

Na potrzeby zaprzysiężenia nowego prezydenta przygotowany specjalny egzemplarz pomalowany unikatowym lakierem Inc Blue. Dodatkowo samochód wyposażono w specjalnie wykończone obręcze kół w rozmiarze 20 cali. Na liście standardowego wyposażenia pojawiły się takie dodatki jak uchwyt na flagę państwową w przednim zderzaku oraz otwierany, materiałowy dach. W dniu zaprzysiężenia pogoda nie sprzyjała, ale nowy prezydent Francji postanowił otworzyć dach i powitać na stojąco zgromadzony tłum.

Pierwsze egzemplarze DS7 Crossback trafią do klientów w Europie dopiero na początku przyszłego roku, a więc najważniejsza osoba we Francji ma przyjemność podróżować samochodem, który dopiero pojawi się na drogach.

Najnowsze

Wygraj konkurs – zostań kierowcą F1

Stajnia McLaren ogłosiła ciekawy konkurs dla wszystkich adeptów sportowej jazdy, którzy spędzają dużo godzin przed komputerem. Nagrodą jest roczny kontrakt w Formule 1.

McLaren przy współpracy z firmą Logitech G poszukują nowego kierowcy symulatora F1. To idealna propozycja dla wszystkich maniaków gier wyścigowych, którzy zarywali noce poprawiając czasu na wirtualnych torach.

Wymagania postawione przed nowym kierowcą są wysokie. Przede wszystkim musi być odporny na stres, mieć wiedzę z zakresu inżynierii, a do tego powinien radzić sobie z pracą w grupie. 

Kandydat na nowego członka stajni McLaren zostanie wyłoniony w formie zawodów. Jury wybierze 10 kandydatów, których umiejętności zostaną zweryfikowane w centrum technologicznym McLarena w Woking.  Zwycięzca zgarnie nie tylko roczny kontrakt, ale do tego okrągłą sumę pieniędzy.

Data przyjmowania zgłoszeń nie została jeszcze opublikowana, ale warto już teraz trenować, żeby za jakiś czas dołączyć do jednego zespołu z Fernando Alonso.

 

 

Najnowsze

Niecierpliwy pies czeka w samochodzie

Pewien mieszkaniec Pensylwanii przekonał się, że nie warto zostawiać na długo psów w samochodzie, ponieważ mogą szybko stracić cierpliwość i zrobić show na parkingu.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym możemy zobaczyć cztery psy zamknięte w samochodzie. Przechodząca obok kobieta postanowiła zrobić zdjęcie, ale w tym czasie jeden z czworonogów stracił cierpliwość i postanowił przywołać do porządku swojego właściciela. 

Cała sytuacja wygląda zabawnie, ale powinniśmy pamiętać o tym, że latem nie wolno zostawiać zwierząt w kabinie samochodu. Szczególnie, gdy jest lato, a temperatury są wysokie. Na szczęście w tym przypadku właściciel pozostał uchylone tylne szyby, dla bezpieczeństwa zwierzaków warto przynajmniej uruchomić klimatyzację.

 

Najnowsze