Najgroźniejsze nawyki polskich kierowców

Raport Komendy Głównej Policji wskazuje, że w 2016 roku 86% wypadków na drodze wydarzyło się z winy kierowców. Najczęstszym powodem było niedostosowanie prędkości do warunków. To jednak nie jedyny z grzechów kierujących pojazdami. Jakie inne nawyki mogą stać się przyczyną wypadku?

Korzystanie z telefonu podczas jazdy

W pierwszej połowie 2016 roku aż 50 tysięcy kierowców zostało ukaranych za używanie telefonu w czasie jazdy. Za wykroczenie grozi 200 zł i 5 punktów karnych. Jest to bowiem zachowanie bardzo niebezpieczne – jak wskazuje Instytut Transportu Samochodowego, aż 20–30% wypadków na drodze jest spowodowane rozproszeniem uwagi kierowców. 

Wyprzedzanie „na trzeciego”

Za wyprzedzanie samochodu mimo tego, że z naprzeciwka (czyli na przeciwnym pasie) nadjeżdża inne auto, grozi mandat w wysokości do 250 zł. Taki manewr często zmusza innych kierowców do gwałtownego hamowania lub zjechania na pobocze.

Nadużywanie świateł przeciwmgłowych

Kierowca powinien używać świateł przeciwmgłowych, gdy widoczność spada poniżej 50 m. Jeśli warunki się poprawiają, ma obowiązek wyłączyć światła – mogą bowiem oślepić innych użytkowników drogi. Za nadużywanie świateł przeciwmgłowych grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych.

Nieupewnianie się o możliwości zmiany pasa i nieużywanie kierunkowskazu w czasie zmiany pasa

Za nieużycie kierunkowskazu w czasie zmiany pasa kierowca może zostać ukarany nawet 200 zł mandatu i 2 punktami karnymi. Takie zachowanie wprowadza bowiem w błąd innych kierujących. Niebezpieczne jest również nieupewnienie się o możliwości zmiany pasa – może prowadzić do zajechania drogi innemu kierowcy lub wręcz zderzenia z innym samochodem.

Nadużywanie klaksonu

Sygnał dźwiękowy służy do ostrzegania użytkowników drogi przed zagrożeniem, w żadnym wypadku nie do ponaglenia drugiego kierowcy czy wyrażenia emocji. Zwłaszcza niespodziewane użycie klaksonu może spowodować, że kierujący pojazdem zareaguje impulsywnie i wykona niebezpieczny manewr. Za nieuzasadnione użycie sygnału dźwiękowego grozi mandat w wysokości 100 zł.

Jazda bez zapiętych pasów

Jak podaje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 90% Polaków zapina pasy bezpieczeństwa w czasie jazdy. Wciąż jednak można spotkać się z poglądem, że to zabieg niepotrzebny i naruszający wolność wyboru. Tymczasem za niezapięte pasy kierowcy policja ma prawo ukarać mandatem do 100 zł i 2 punktami karnymi, a pasażerów – dodatkowymi 100 zł i 4 punktami karnymi.

Blokowanie lewego pasa

Lewy pas służy kierowcom do wyprzedzania – w trybie normalnej jazdy kierujący pojazdem jest zobowiązany do poruszania się po prawym pasie. Zasada ta ma na celu ułatwienie przemieszczania się pojazdom uprzywilejowanym oraz usprawnienie procedury wyprzedzania.  Za nieuzasadnione blokowanie lewego pasa można otrzymać od 20 do 500 zł i 2 punkty karne.

Jazda na światłach dziennych w czasie deszczu, mgły i po zmroku

Jeśli warunki atmosferyczne są zła: pada deszcz, jest mgła czy zapada zmrok – wówczas kierowca jest zobowiązany do włączenia świateł mijania. Za jazdę bez wymaganych świateł w warunkach ograniczonej widoczności grozi mandat do 200 zł i 4 punkty karne.

Zródło: Feu Vert

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze