Motocyklowa podróż do Maroka – cz. 1

Oto początek niezwykłej opowieści, którą nagrodziłyśmy w konkursie "Moja podróż motocyklem". Pani Mirosława Chrzanowska z Gdańska roztacza przed nami unikalny świat emocji związanych z pokonywaniem kolejnych kilimetrów na dwóch kołach, które wiodą w głąb Europy. Cel - Maroko. Esencją jest droga...

 

Sednem sprawy jest być w drodze…
fot. Mirosława Chrzanowska

„Jeśli o mnie chodzi, podróżuję nie po to, by gdzieś dotrzeć, ale by wędrować. Podróżuję dla samego podróżowania. Sednem sprawy jest być w drodze.”
[Robert Louis Stevenson]

Miała być Prowansja. Znajomi proponują, że zakładamy bazę, z której potem wyruszamy na codzienne tury po okolicy. Niby fajnie, wszyscy zachwycają się Prowansją, księgarnie zalane wspomnieniami tych urzeczonych i zakochanych, tych co powracają, albo zostają już do końca życia. Tylko póki co, jakoś nie mam ochoty do nich dołączyć. Może kiedyś, „when I’m 64″. Po roku stabilnego, uporządkowanego życia wakacje muszą być inne, potrzebuję trudniejszych wyzwań, mocniejszych wrażeń, odmiennych widoków. Może Turcja? Da się dojechać i wrócić z Gdańska w trzy tygodnie, egzotycznie będzie, kraj bez wątpienia ciekawy. A jakby w drugą stronę? Afryka? Mmmmm, to już coś, jeszcze nigdy nie byłam w Afryce!

Sprawdzam w Internecie, gdzie można wjechać bez wizy. Jest! Maroko! W trzy tygodnie zrobimy bez problemu, nie ma nic prostszego: tydzień w jedną stronę, tydzień na miejscu i tydzień na powrót. Znajomi na szczęście odpuszczają Prowansję, więc będzie nas czwórka: Alina z Jurkiem na Suzuki Intruder 1500 (mieszkają w Aachen, więc my musimy do nich jeszcze dojechać), Maciek na Suzuki Intruder VZ800, no i ja, jakżeby inaczej, też na Suzuki, tyle że Bandit 650. I tak znaleźliśmy się z Maćkiem na promie Finnlines z Helsinek do Travemunde. Super połączenie: w piątek jeszcze praca, potem kulbaczenie maszyn, skok do

fot. Mirosława Chrzanowska

Gdyni i już radośnie popijamy na pokładzie piwko, przezornie zakupione jeszcze w Gdyni przy okazji ostatniego w kraju tankowania. A że nasze wypchane kufry nie pomieściły tyle Leszków, ile byśmy chcieli (i mogli), wyruszamy na zwiedzanie promu, wspominając z rozrzewnieniem naszą ubiegłoroczną (moją pierwszą, zaraz po zrobieniu motocyklowego prawka) turę do Chorwacji, kiedy noc na promie z Bari do Dubrownika spędziliśmy na podłodze, a o kolacji mogliśmy jedynie pomarzyć, bo restaurację zamknęli zaraz po odcumowaniu promu. Tu o czymś takim nie ma mowy, pełna kultura, porządek, cisza i spokój. Kabinę obowiązkowo trzeba mieć wykupioną (motorki w ramach promocji jadą gratis), restauracja otwarta jeszcze na wysokości Helu, ceny też jak najbardziej słuszne i europejskie. Odpuszczamy więc kolację (mamy domowe kanapki – ależ jesteśmy przezorni!) i zakotwiczamy przy barze. Nie na długo niestety: o 23:00 czasu północnoeuropejskiego (czyli naszej 22:00) stanowcza i nieubłagana barmanka przerywa wiązankę włoskich hitów sprzed lat i nie zostaje nam nic innego, jak sprawdzić wygodę naszych koi.

Rano wyjeżdżając z promu mijamy grupkę Harików, jakieś 6, 7 maszyn na fińskich numerach, dwa plecaczki z tylnych siedzeń machają do nas przyjaźnie. Jakoś nie przepadam za Harleyowcami, ale Ci są niesamowici, średnia wieku 65 lat! A więc można! A ja się martwię, że tak mało czasu zostało mi na jazdę. Liczę w myślach, ile jeszcze. Mam 47 więc z dychę spokojnie. Ale ta dycha to przeleci, że ani się obejrzę, więc może by ciut więcej? Nie, lepiej nie być zachłannym, póki co cieszę się tymi kilometrami, co tuż przede mną.

W pół godziny jesteśmy w Lubece, robimy krótką przerwę na spacer po mieście – jest piękne, może kiedyś uda nam się wpaść na dłużej, ale teraz musimy jechać dalej, póki jeszcze przyświeca nam słońce. Jurek jest z nami cały czas w kontakcie, sprawdza na mapie pogody naszą trasę do Aachen i przepowiada deszcze po drodze. No i faktycznie, po 200 kilometrach mamy towarzystwo, czyste dotąd niebo zaczyna zapełniać się chmurami, po 250 wpadamy w taki deszcz, że musimy się zatrzymać na najbliższym parkingu leśnym, gdzie jedyne, wątpliwe zresztą schronienie, dają rzadko rosnące drzewka. Podobno nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani motocykliści i niestety wygląda na to, że do nich nalezę. Ja, bo Maciek ma kombinezon jeszcze z czasów, gdy ściągał z Niemiec swoją szedołkę i pół drogi przejechał w strumieniach deszczu. Solidarnie nie wciąga kombiaka na siebie. Ja nic nie ściągałam, więc kombinezonu

Trzeba sobie jakoś radzić – przed deszczem chronimy się pod tropikiem z namiotu.
fot. Mirosława Chrzanowska

przeciwdeszczowego nie mam, zresztą jedziemy przecież do Afryki, to niby po co?! Teraz z zazdrością obcinamy jakiegoś motonitę; zatrzymał się na naszym parkingu, pogmerał w sakwie i za chwilę wciągał na siebie kombinezon przeciwdeszczowy, ochraniacze na buty, ochraniacze na rękawice, a my… jak postoimy pod tymi drzewkami jeszcze parę minut, przemokniemy do suchej nitki. Tamten pojechał, a my wpadamy na genialny pomysł – tropik! Rozciągnięty między drzewami daje idealne schronienie przed deszczem. Przez jakieś dziesięć minut bawimy się całą sytuacją, po dwudziestu zaczynamy nerwowo spoglądać na niebo, po trzydziestu klniemy na czym świat stoi. Nie ma nic gorszego, niż ta bezczynność i czekanie w momencie, kiedy ma się do przejechania jeszcze setki kilometrów, a czas traci się na bezsensowne dreptanie w miejscu. Próbuję łagodnej perswazji: mamy urlop, trzeba się wyluzować, trudno – nie dojedziemy dziś, to dojedziemy jutro, nie musimy się spieszyć, mamy w końcu przed sobą trzy tygodnie, jak nam jeden dzień gdzieś umknie, nic się nie stanie, przecież mamy urlop, jeśli nie dziś… na szczęście przestaje padać, bo argumenty okazały się wyjątkowo słabiutkie.

Posiłek w drodze.
fot. Mirosława Chrzanowska

Wskakujemy na maszyny, brrr – mokre wszystko!, jedziemy na najbliższą stację, mokre ciuchy zmieniamy na suche i o 21 zbliżamy się do Aachen. Cudowne uczucie! Ramiona bolą, nadgarstki drętwieją, nogi jak dwa kołki drewna, pośladki bolą tak, że nie wiadomo jak usiąść, a do celu tylko 20 km! I do tego jeszcze jedziemy wprost na zachodzące słońce! Ech, dla takich chwil warto żyć! Rano wyruszamy… no tak, chciałabym napisać, że wyruszamy skoro świt, bo przecież te tysiące kilometrów do zrobienia, ale niestety… jak to się stało, że wyjechaliśmy o 14-tej, nie wiem. Niby nie wstaliśmy tak późno, niby potem tylko kawa, śniadanie, chyba jeszcze jedna kawa, pakowanie… no wyjechaliśmy jak wyjechaliśmy, na szczęście Belgia tuż za rogiem, więc jeden kraj zamieniamy na drugi nawet szybko, tyle ze potem Jurek włącza swoją Gerdę, zwaną też GPSem, i zaczyna się… Najpierw kieruje nas na jakieś straszliwe peryferie Liege, trasa widokowo bardzo ładna, ale dlaczego chyba z pięć razy przejeżdżamy koło tej samej, wyrzuconej na poboczu muszli klozetowej, do dziś nie wiem. Nie wiem też jakim cudem udaje nam się jeszcze tego samego dnia dojechać do Francji.

Gorzka Żołądkowa dobrze robi integracji.
fot. Mirosława Chrzanowska

Noc spędzamy w gospodarstwie agroturystycznym; towarzystwo międzynarodowe, jest nawet Marokanka, rozmawiamy przy kolacji o naszej podróży, a ona podpowiada gdzie najlepiej jechać, gdzie warto się zatrzymać i co zobaczyć. Kończymy kolację krajową Gorzką Żołądkową, już tylko w towarzystwie naszej gospodyni – ojciec Niemiec, matka Francuzka, płynnie mówi trzema językami, przeskakuje z niemieckiego na angielski i opowiada o miastowych, którzy wyprowadzają się na wieś i im śmierdzi, a do tego jeszcze kury za głośno gdaczą, a krowy ryczą, choć nie powinny, bo miastowi przecież musza się wyspać. Rano stół do śniadania zastawiony kilkunastoma rodzajami marmolady: marmolada z pomidorów, ze śliwek, z dyni, z fig, z pomidorów zielonych, z truskawek, z…! Wszystkie domowej roboty i wszystkie pyszne!

Uroczy piknik na parkingu. Może by zostać? 😉
fot. Mirosława Chrzanowska

Ruszamy napchani marmoladami, przejeżdżamy Szampanię, urządzamy piknik na trawniku przy supermarkecie Intermarche: bagietki, oliwki, sery, czerwone i białe wino – właściwie cóż nam więcej potrzeba do szczęścia, ktoś rzuca nawet pomysł, żeby się już stamtąd nie ruszać i spędzić urlop na tym uroczym parkingu, ale jedziemy dalej. Noc na kampingu, pod namiotami. Przed snem oglądamy rozgwieżdżone niebo, a nad ranem marzniemy tak, że w końcu ruszamy w drogę o przyzwoitej porze, czyli około południa… niestety.

Nasz cel: Hiszpania – San Sebastian. Docieramy już w nocy, ale miasto bawi się w najlepsze, bo to akurat Święto Św. Sebastiana. Po północy fiesta kończy się sztucznymi ogniami, których wystrzały brzmią w wąskich ulicach miasta jak odgłosy regularnego bombardowania! Wrażenie niesamowite! Śpimy w hostelu w centrum miasta, przyjmuje nas starsze małżeństwo, przesympatyczni: oboje gadają jak najęci jedno przez drugie, niezrażeni tym, ze niewiele z tego co mówią do nas dociera, a do tego ona przez cały czas chichocze! Rano krótka przejażdżka po mieście, kąpiel w morzu, bo upał i trudno sobie odmówić pławienia w takim miejscu, i koło 15 ruszamy na południe przepiękną, górską autostradą, niemal zupełnie pustą.

Piękno niewielkich miasteczek nas ujmuje.
fot. Mirosława Chrzanowska

Jak oni to robią? Ogromy kraj, góry ponad 2 tys. metrów i tysiące kilometrów równych jak stół autostrad. Czy u nas nie mogłoby… no nie, chyba jednak nie. Zatrzymujemy się na krótki spacer i kawę w słynnej Pampelunie, stamtąd już tylko mały skok dzieli nas od Toledo. Trudno ominąć Toledo. Położone na wzgórzu majestatyczne miasto już z daleka robi ogromne wrażenie. Wspinamy się do centrum wąską wybrukowaną ulicą. Ech, jak ja to lubię: stromo i ślisko! Szczęśliwie mojego Bandita kupiłam od gościa mojego wzrostu i teraz bez problemu dosięgam stopami do ziemi, co niewyobrażalnie wręcz ułatwia panowanie nad tymi 250 kilogramami żywej często wagi! Moją poprzednią Suzuką jeździł facet prawie dwumetrowy, a że jakoś nikomu nie wpadło do głowy, że w tych motorach siodełko można obniżyć i dostosować do wysokości jeźdźca, męczyłam się próbując zapanować nad równowagą motocykla. Parę razy skończyło się niepowodzeniem i chyba został mi mały uraz, ale teraz sama czuję, że jest lepiej. W niepewnych sytuacjach opieram po prostu nogi na ziemi i udaje mi się bez problemu utrzymać motocykl w pionie!

Widokom nie ma końca, zatrzymujemy się by je podziwiać.
fot. Mirosława Chrzanowska

Docieramy więc do centrum, tyle że tam ruch kołowy zabroniony, więc kierują nas znowu w dół na parking. Fajnie! W końcu trening czyni mistrza! Postanawiamy zwiedzić miasto elektrycznymi wagonikami, ale że zaczynamy nasz pobyt od paelli, to nie ma już szans na bilety w takich godzinach, żebyśmy potem nie musieli stąd wyjeżdżać po nocy. Wybieramy się na krótki spacer. Tymczasem miasto, zupełnie jak na obrazach El Greca, zaczyna obrastać chmurami. Kiedy wyjeżdżamy niebo jest już czarne, zatrzymujemy się więc jakieś 20 kilometrów dalej żeby przeczekać burzę, która pewnie lada chwila nadejdzie. Miasteczko z tych moich ulubionych: mały ryneczek z kościołem pośrodku, wokół dwupiętrowe domeczki, trzy sklepiki na krzyż i knajpa, gdzie dwie trzecie miejscowych radośnie spędza czas w oparach dymu i straszliwym rejwachu już od paru godzin, a jedna trzecia dobije do nich lada chwila. Pytamy barmana o nocleg; hotel wprawdzie zamknięty, ale tanio można przenocować kawałek dalej w zajeździe. Idziemy więc z Maćkiem na wizję lokalną, a Jurek z Aliną zakotwiczają przy barze. Jurek piwko, dla Aliny prosi o Cuba Libre. Chwila konsternacji i po paru sekundach barman z radością woła: A! Ronkonkola! Och, długo ciągnęło się za nami wspomnienie ronkonkoli…

Stąd już niedaleko do Maroka.
fot. Mirosława Chrzanowska

Kolejnym miastem na naszej trasie jest Ronda, przepięknie położona na dwóch wysokich, przeciwległych wzgórzach. Do miejscowości prowadzi droga, od której nieomal kręciło mi się w głowie, bo ile można wchodzić i wychodzić z winkli, a Jurek, dla którego wchodzenie i wychodzenie z winkli stanowi najwidoczniej istotę życia skwitował, że konstruktorowi tej drogi dałby nagrodę za projekt. Z Rondy już tylko skok przez Sierra Bermeja – widoki niemal nie pozwalają na normalną jazdę, trudno utrzymać głowę prosto, a wzrok skupić na drodze przed sobą. Bardzo malowniczo, bardzo kręto, no i bardzo, ale to bardzo gorąco. Widać, że trasa popularna wśród motocyklistów, co chwila mijają nas większe i mniejsze grupki jeźdźców, przeważnie na ścigaczach.


Ciąg dalszy opowiadający o przeprawie promowej i upragnionym Maroku już wkrótce na Motocaina.pl

Najnowsze

Pojeżdżawka 2010 – zaczynamy sezon!

Chcesz spróbować swoich sił na torze? Automobilklub Rzemieślnik postanowił wykorzystać dobrodziejstwo zimowej aury i w pierwszy poświąteczny weekend odbędzie się zimowa pojeżdżawka w Słomczynie. Do dyspozycji udostępniony będzie tor rallycrossowy oraz nowy - szutrowy.

Nie musisz być licencjonowanym kierowcą, żeby wziąć udział w takiej pojeżdżawce. Ważne, abyś miała sprawny samochód i chęci, by podnosić swoje umiejętności jazdy. Automobilklub Rzemieślnik daje Ci możliwość poćwiczenia swoich odruchów związanych z poślizgiem auta, szybką jazdą w niesprzyjających warunkach pogodowych i to na profejsonalnie przygotowanym do tego celu torze. Potrzebujesz tylko kask i rękawiczki. Poniżej szczegóły:

Spróbuj swoich sił na torze już tej zimy!
fot. Automobilklub Rzemieślnik

Sobota 9.01.2010 w godzinach 10.00 – 15.00
Tor Słomczyn k/Grójca, giełda samochodowa, Tor II z drugiej strony giełdy

Przewidywany harmonogram:
9:30 – 13:00 – odbiór administracyjny
10:00 – 15:00 – jazdy testowe

Samochody:

– sprawne technicznie (nie przewiduje się BK, ale organizator ma prawo nie dopuścić samochodu do jazd testowych);
– obowiązkowe wyposażenie:
– kaski, rękawiczki, obuwie sportowe (homologacja nie jest wymagana)
– gaśnice (nie dot. Szayowozów)

Uczestnicy / wpisowe:

– członkowie AK Rzemieślnik – 50 zł (z aktualnie opłaconą składką)
– pozostali – 100 zł
– osoby towarzyszące (pasażer) – 20 zł

Obowiązki ogólne:

– kierowca i pasażer podpisują oświadczenie organizatora, które jest równie potwierdzeniem akceptacji niniejszego regulaminu;
– obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania (jeżeli auto jest w nie wyposażone), w zapiętych pasach bezpieczeństwa, w kaskach i rękawiczkach oraz z zamkniętymi szybami bocznymi.
– obowiązują flagi stosowane w sporcie samochodowym;
– kierowcy zostanie nadany numer, który umieszcza on na szybie, po lewej stronie samochodu; otrzyma on opaskę uprawniającą do udziału w jazdach;

Przepisy porządkowe:
– zabrania się jazd testowych na terenie Parku Maszyn, Giełdy i drogach dojazdowych
– zabrania się walki na torze,
– zabrania się spożywania alkoholu /dot. wszystkich uczestników i osób towarzyszących/,
– wszystkich uczestników obowiązuje „sportowe zachowanie”,
– kierowca auta dogonionego ma obowiązek umożliwić bezpieczne wyprzedzenie go,
– wszystkich obowiązuje stosowanie się do poleceń organizatora,

Niedostosowanie się uczestnika do przepisów porządkowych karane będzie kolejno karą finansową w wys. 100 zł do wykluczenia z imprezy włącznie.

Źródło: Automobilklub Rzemieślnik

Najnowsze

Nowy BMW Sauber

W pierwszych dniach lutego odbędą się testy zespołów F1 w Hiszpanii. Wszyscy czekają już z niecierpliwością, aby zobaczyć jak prezentują się bolidy 2010.

Peter Sauber – jeszcze ze znaczkiem BMW…
fot. autorka

Pomysł wspólnej prezentacji samochodów F1 wszystkich zespołów nie zostanie niestety zrealizowany. Jak donosi formula1.com BMW Sauber pokaże swój pojazd jak zwykle w Walencji 31 stycznia, czyli już za trzy tygodnie. Zespół Petera Saubera występuje ciągle jeszcze pod starą nazwą, jako że nowa czeka na akceptację FIA.

W Hiszpanii ma oczywiście pojawić się twórca teamu – Peter Sauber, który odkupił go od BMW i współpracujący z nim od lat Willy Rampf, pełniący rolę dyrektora technicznego. Oczekujemy oczywiście także na ogłoszenie nazwiska drugiego kierowcy, który będzie partnerem Kamui Kobayashi. Nie ma jeszcze także oficjalnej informacji co do tego, kto będzie dostawcą silników dla szwajcarskiego teamu. Z pewnością nie będzie to BMW. Samochody Sauber będą używać jednostek Ferrari.

Najnowsze

Batalia o Saaba – czy przetrwa?

Podczas prezentacji nowego Saaba 9-5 byłyśmy zachwycone. Ależ to piękne auto! A teraz? Smutek i łzy, bo nadal nie wiadomo, czy szwedzka marka przetrwa. Czy GM sprzeda Saaba? Przecież chętnych nie ma zbyt wielu. I co z entuzjastami, którzy ogłosili bojkot aut rodem z GM, jeśli ten zaprzestanie produkcji Saabów?

Pozostaną na drogach czy nie?
fot. Saab

18 grudnia General Motors ogłosił, że nie zamierza już inwestować w nierentowną produkcję samochodów Saab. Auta tej marki są nadal produkowane, bo jak stwierdził pod koniec grudnia rzecznik firmy, Eric Geers, złożone zamówienia muszą zostać zrealizowane. 

Niebawem będzie kontynuowana po świątecznej przerwie produkcja nowego modelu 9-5 i kabrioletu 9-3. Jednocześnie jednak fabryki muszą być przygotowane do zakończenia pracy. Co prawda, General Motors przesunął ostateczną datę możliwości składania propozycji zakupu modeli Saab z 31 grudnia na 7. stycznia, lecz w międzyczasie pojawiła się informacja, że GM chce sprzedawać Saaba w USA pod marką Buick. Trudno w to uwierzyć, ponieważ w portfolio amerykańskiego producenta znajduje się samochód o podobnej charakterystyce  – LaCrosse i bardziej kompaktowa wersja oparta na platformie Epsilon II – Buick Regal. 

Tymczasem wielbiciele Saaba podjęli akcję protestacyjną w internecie pod hasłem „Nie kupię od GM”. Jej pomysłodawcą jest Australijczyk. Założył on stronę, na której fani szwedzkiej marki, mogą wyrażać swoje poparcie dla kontynuacji produkcji poszczególnych modeli. Zwolennicy Saaba deklarują, że jeśli GM zakończy produkcję, zamiast sprzedać markę, nie kupią oni nigdy samochodu od GM. Od włączenia strony w dniu 23 grudnia taką deklarację złożyło ponad 2000 osób. Czy akcja wpłynie jakkolwiek na decyzję amerykańskiego producenta samochodów, nie wiadomo. Z pewnością jednak jego decydenci powinni wziąć pod uwagę jej skutki marketingowe.

Nowa generacja Saaba 9-5 wyjątkowo przypadła nam do gustu
fot. GM

Zainteresowany zakupem Saaba jest holenderski Spyker słynący z produkcji aut egzotycznych, niszowych. Oferta tej marki wspierana podobno przez rosyjskich i arabskich inwestorów, przedstawiona została już GM, lecz nie odpowiadała oczekiwaniom producenta z Detroit. Spyker sam ma kłopoty finansowe, a w 2008 roku sprzedał tylko 43 sportowe samochody. Jeśli uda się jednak przejąć produkcję Saaba, fabryka w Trollhattan w Szwecji będzie produkować większość obecnych na rynku modeli, których sprzedano 93 tysiące w 2008 roku, ale już tylko 60 tysięcy sztuk w roku ubiegłym. CEO Spyker’a potwierdził, że GM produkowałby silniki do szwedzkich samochodów.

Czy wielbiciele Saaba będą jednak nadal mogli nabywać samochody tej marki i czy uda się holendrom zebrać większą sumę pieniędzy do jutra – 7 stycznia, aby przedstawić zadowalającą GM ofertę? Dowiemy się już wkrótce, ale trzymamy kciuki za tę ciekawą markę, z tak bogatą historią…

 

Najnowsze

Rajdy, czyli moje życie – wywiad z Danutą „Osą” Posadowską

"Zawsze był blisko. Niespodziewanie przychodził i równie niespodziewanie odchodził pozostawiając po sobie dreszcz emocji i wzburzoną krew. Rajdowy klimat był mi bliski od najmłodszych lat" - opowiada Motocainie Danuta "OSa" Posadowska - założycielka bloga Rajdowe Koło Kobiet i wicemistrzyni Jeleniej Góry w KJS.

 

Już za młodu ciągnęło ją do zabytkowej motoryzacji.
fot. z archiwum D. Posadowskiej

Fanka rajdów, wielbicielka zabytkowej motoryzacji, właścicielka youngtimera. Danuta Posadowska o ostrym pseudonimie „Osa”, to także mama 5-letniego Julka, który pomaga jej budować ciekawe auto.

Skąd u Ciebie zainteresowanie motoryzacją?
Spora część mojej rodziny to działacze Automobilklubu Karkonoskiego, do którego – chcąc nie chcąc – trafiłam i ja. Kontakt z motoryzacją miałam od najmłodszych lat, bo mój tata zawsze kochał samochody. Miał kilka dość nietypowych – jak na polskie warunki – aut: w latach 70. odrestaurował (a raczej zbudował) Chevroleta De Luxe z 1952 r., co było wtedy nie lada wyczynem. Miał także warsztat samochodowy, z którego często podbierałam narzędzia, by „grzebać” chociażby przy rowerze, w międzyczasie uprawiając drifting plastikowym gokartem o pieszczotliwej nazwie „Gucio”.

Pracujesz przy organizacji rajdów, sama startujesz w KJS-ach. Od czego się zaczęło?
Moi rodzice dawno temu startowali w KJS-ach, pracowali przy organizacji imprez rajdowych, na których jako mała dziewczynka także bywałam i pracowałam. W pózniejszym okresie, ja także zaangażowałam się w tę pasjonującą zabawę. Zaczęłam się od machania chorągiewką na wyścigach górskich, pracowała jako sędzia pomiaru czasu na RSMP (Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski), aż w końcu  nadeszły czasy startów w KJS-ach jako pilotka. Wraz z moją siostrą Joanną tworzymy jeleniogórski damski team: w sezonie 2009 zdobyłyśmy wicemistrzostwo Jeleniej Góry w klasie N-1.

 

„Osa” i duży Fiat – tak się zaczęła miłość…
fot. z archiwum D. Posadowskiej

Będziesz rozwijać swoje umiejętności rajdowe?
W przyszłości zamierzam przesiąść się z prawego na lewy fotel, po prostu czuję jakiś niedosyt wynikający zapewne ze zbyt niskiego poziomu adrenaliny, jaki daje mi zabawa w pilotkę…

Założyłaś pierwszego w Polsce bloga, traktującego o kobietach w rajdach i sportach motorowych. Jak wpadłaś na ten pomysł?
Odkąd zaczęłam bawić się w „kajtkach”, zainteresowałam się na poważnie startami kobiet, które profesjonalnie zajmują się tym sportem. Przeważnie bardzo po macoszemu media traktują kobiece sukcesy rajdowe, a przecież jest to bardzo wdzięczny temat. No, ale trudno się dziwić… To przeważnie faceci tworzą motoryzacyjne media, a który z nich fascynowałby się damskimi wyczynami na tym polu? Toż to zamach na ich męskie ego… Śledząc wydarzenia rajdowe z kobietami w tle, nawet nie przypuszczałam, że jest ich tak wiele i że ten temat tak mnie pochłonie. Studiowanie losów tych rajdowych babek to bardzo ciekawe doświadczenie, związane także z moim zainteresowaniem psychologią. Etapy realizacji celu jakim stała się chęć spełniania w tym sporcie, to w jaki sposób radziły sobie inne panie, jak wiele poświęcały i poświęcają dla swojej pasji, jest niezłą nauką, jak dzięki determinacji i silnej woli można spełniać swoje marzenia.

 

Pokochała zabytki od czasu, gdy jej tata zbudował Chevroleta De Lux.
fot. z archiwum D. Posadowskiej

Co jeszcze Cię nakręca?
Jestem także fanką tej starszej motoryzacji, najbardziej interesuje mnie historia automobilizmu polskiego, a zwłaszcza rajdów samochodowych w naszym kraju, obecnie jestem w trakcie tworzenia serii artykułów dotyczącej startów kobiet w Rajdzie Polski od czasu powstania Automobilklubu Polskiego, część serii jest dostępna na moim blogu – rajdowekolokobiet.blog.onet.

Jesteś posiadaczką niesamowitego auta…
Wielkie wrażenie robią na mnie wszelkie zabytkowe pojazdy, po prostu klasyki motoryzacji. Obecnie jestem w posiadaniu pięknego youngtimera, jest to Toyota Celica z 1979 r., której oddaję całe swoje serce i siły, tnąc blachy, zdzierając rdzę, szpachlując i po prostu pracując nad jej świeższym wyglądem. Spełniam się w tym, bo wiem, że przedłużam jej życie. Traktuję ją jak swoje drugie dziecko – moje pierwsze dziecko – pięcioletni Julek, także pomaga przy jej liftingu. Ktoś może popuka się w głowę, ale w przypływie natchnienia napisałam nawet odę ku jej czci… (dostępne na blogu). Mam nadzieję, że już na wiosnę wyruszy na drogi i zachwyci swoim pięknem.

 

Jest wicemistrzynią Jeleniej Góry w KJS.
fot. z archiwum D. Posadowskiej

Integrujesz w jakiś sposób środowisko kobiet zainteresowanych rajdami?
Ponad rok temu powstała „Osa” – Rajdowe Koło Kobiet – wykorzystałam tutaj pewien znany portal społecznościowy, by zebrać dziewczyny zajmujące się tak startami w rajdach, jak i pracą przy ich organizacji. Do szeregów „OS-y” wstąpiło już ponad 180 dziewczyn, jest wśród nich kwiat polskiego rajdowania: rajdowe fotoreporterki, wierne kibicki, motocyklistki, czy off-roadowe dziewczyny. W swoim założeniu „Osa” pragnie promować wśród dziewczyn sport samochodowy, na razie jest raczkującym nieformalnym klubem, ale cały czas pracuję nad tym, by to się zmieniło…

Czym się zajmujesz prywatnie?
Moje zainteresowania motoryzacyjne musiały prędzej czy później znaleźć swoje odbicie w życiu zawodowym – niedługo zdaję egzamin na instruktora nauki jazdy i mam nadzieję, że zdam za pierwszym podejściem… Tak więc – chcąc nie chcąc – temat motoryzacji krąży wciąż wokół  mnie i będzie przy mnie chyba do końca życia jak wdzięczny partner, który daje wiele od siebie i nie sposób się przy nim nudzić. Polecam wszystkim.

Motocaina patronuje przedsięwzięciu jakim jest Rajdowe Koło Kobiet, niebawem wspólnie z założycielką rozwiniemy skrzydła 🙂

Najnowsze