Motocykle - częścią skandynawskiego folkloru (video)

30 października 2019
1
Kihnu to mała estońska wyspa, gdzie czas się zatrzymał. Wielkie przywiązanie do tradycji obejmuje także motocykle, którymi jeżdżą min. kobiety w ludowych strojach.

Kihnu to estońska wyspa, na której są tylko cztery wioski (16 km2) oraz gmina, szkoła, szpital, muzeum i port. Tam czas się całkiem zatrzymał, a tradycje są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Unikatowej kulturze wyspy bliżej jednak do tradycji skandynawskich, niż estońskich.

Mieszkańcy wyspy od lat sprawują te same role i wykonują te same, tradycyjne prace. Kobiety zwykle opiekują się domem, zajmują rzemiosłem i rękodziełem, śpiewaniem, a mężczyźni pracują przy połowach w porcie. Wszyscy na co dzień noszą tradycyjne stroje, a sama wyspa stała się popularną atrakcją dla turystów.

Co ciekawe, na wyspie zachowało się ok. 50-ciu motocykli z lat 50-tych. Prawie wszystkie przystosowano do codziennych prac, poprzez zamontowanie wózka bocznego do przewozu dzieci lub drewnianej przyczepki transportowej. Motocykle są tu praktycznym środkiem transportu, także dla kobiet.

Chyba najbardziej rozpoznawalną mieszkanką wyspy jest 91-letnia Virve Koster, bardziej znana jako “Kihnu Virve” –  ludowa wokalistka z wyspy Kihnu. Ona także jeździ sowieckim motocyklem, wożąc w przyczepce swojego psa Ketu.

W 2003 roku przestrzeń kulturowa Kihnu została proklamowana Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!