Miał być milion, a jest… Ile samochodów elektrycznych jeździ po polskich drogach?

Zgodnie z obietnicą premiera Mateusza Morawieckiego, do 2025 roku po polskich drogach powinno jeździć milion samochodów elektrycznych. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej...

Spis treści:

W 2016 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 2025 roku po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Do realizacji tego planu jednak daleka droga…

Liczba samochodów elektrycznych w Polsce

Z roku na rok samochody elektryczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jak wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, pod koniec maja tego roku po polskich jeździło 22 404 elektrycznych samochodów osobowych.

Elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych jest zarejestrowanych w Polsce 1999 egzemplarzy. Dodatkowo po polskich drogach jeździ 10 777 elektrycznych motocykli i motorowerów i 753 elektrycznych autobusów.

W porównaniu do maja zeszłego roku, liczba samochodów elektrycznych w Polsce wzrosła o 45%.

Warto jednak zaznaczyć, że w samym tylko maju do Polski sprowadzono około 70 tysięcy używanych samochodów, a z salonów wyjechało 40 tysięcy nowych aut z silnikami spalinowymi.

Liczba stacji ładowania w Polsce

Pod koniec maja 2022 roku w Polsce funkcjonowało 2190 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4 253 punkty). 29% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

W maju uruchomiono 24 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (36 punktów). Wzrost ten jednak nie jest proporcjonalny, do wzrostu liczby samochodów elektrycznych na polskich drogach. W ciągu dwóch lat liczba aut przypadających na jeden punkt ładowania wzrosła z 10 do 21 sztuk.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze