Mercedes organizuje warsztaty technologiczne dla dziewczyn

15 uczestniczek, 7 miesięcy, 5 warsztatów tematycznych – tak wyglądała pierwsza edycja projektu „Girls GO Technology, czyli dziewczyny oswajają technologię”, którego pomysłodawcą jest Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Jego celem jest przekonanie młodych jaworzanek, że nowe technologie i nauki ścisłe mogą być ciekawym pomysłem na przyszłe zawodowe życie.

„Girls GO Technology, czyli dziewczyny oswajają technologię” to program stworzony przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland z myślą o młodych dziewczynach – uczennicach liceów i techników powiatu jaworskiego. Dlaczego? Bo kobiet w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) jest wciąż za mało, a czym skorupka za młodu nasiąknie….

Zarówno statystyki, jak i moje doświadczenia pokazują, że dziewczyny wciąż stronią od nowych technologii czy studiów technicznych. Wielka szkoda, bo to przecież drzwi do ciekawej i dobrze płatnej pracy, np. w nowoczesnym przemyśle. Sztuczna inteligencja, współpraca ludzi i robotów, wirtualna rzeczywistość – kiedyś science-fiction, dziś to podstawa produkcji w nowoczesnych fabrykach – mówi dr Ewa Łabno-Falęcka, Dyrektorka Komunikacji Marketingowej i Relacji Zewnętrznych MBMPL. – Naszą ambicją jest przełamywanie stereotypów i przekonanie dziewczyn, że kierunki technologiczne i inżynierskie już dawno przestały być „typowo męską” domeną. To szansa na życiowe spełnienie i zawodowy sukces także dla kobiet – dodaje.

„Girls GO Technology” realizowany jest we współpracy z Geek Girls Carrots, Randstad Polska, Politechniką Wrocławską – Wydziałem Techniczno-Przyrodniczym w Legnicy, WSSE „INVEST-PARK”, Klastrem Edukacyjnym Invest in EDU oraz firmą Siemens Polska. Tegoroczny projekt odbył się w dwóch etapach – pierwszy pozwolił określić mocne strony, predyspozycje oraz talenty uczestniczek, które wzięły udział w zorganizowanym w maju spotkaniu. Drugi, składający się z cyklu pięciu warsztatów, był realizowany już z piętnastką uczennic, które wyraziły chęć związania swojej przyszłości z branżą STEM.

Warsztaty trwały od czerwca do grudnia. Uczestniczki uczyły się tworzyć strony www, poznały podstawy digital marketingu, SEO, reklam i prywatności w sieci, uczyły się tworzyć biznes plany, ćwiczyły wystąpienia publiczne, tworzyły chatboty, zastanawiały się czy sztuczna inteligencja zawładnie światem. W programie znalazło się także „oswajanie” zagadnień związanych z cyfryzacją i digitalizacją produkcji. Uczestniczki dowiedziały się m.in. jak w przemyśle wykorzystuje się wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość oraz czym jest tzw. cyfrowy bliźniak.

Program warsztatów został pomyślany tak, żeby pokazać dziewczynom jak technologia wpływa na życie każdego z nas i jak jest wykorzystywana w nowoczesnym przemyśle. Z drugiej strony, bardzo zależało nam na tym, żeby dostarczyć naszym uczestniczkom praktycznej wiedzy, która przyda im się w projektowaniu zawodowej przyszłości. Była więc sztuczna inteligencja i wirtualna wycieczka po „smart factory”, ale ostatni, grudniowy warsztat poświęciliśmy np. nauce pisania cv i orientacji na rynku pracy – mówi dr Ewa Łabno-Falęcka.

Jednym z celów projektu było także „oswojenie” z nowo budowaną fabryką Mercedes-Benz w Jaworze. Zakład wpisuje się w tzw. czwartą rewolucję przemysłową (Przemysł 4.0.), która zasadza się na wykorzystaniu bardzo inteligentnych maszyn pozwalających na zarządzanie informacjami w czasie rzeczywistym czy cyfrowe zarządzanie produkcją. W procesie produkcyjnym wykorzystana zostanie np. rozszerzona rzeczywistość (AR), którą poznawały dziewczyny podczas warsztatów oraz analizy Big Data, wspierające produkcję i montaż. Zakład będzie także całkowicie neutralny pod względem emisji CO2 – podstawą przyjaznej dla środowiska energii będą źródła odnawialne: wiatr i biomasa.

– W Jaworze powstaje jedna z najnowocześniejszych fabryk na świecie. Uczestniczki „Girls GO Technology” to jej najbliższe sąsiadki. Zależy nam, żeby jak najwięcej z nich widziało dla siebie miejsce w Przemyśle 4.0 i w inteligentnych fabrykach jak ta, którą budujemy w Jaworze. Ocena projektu przez uczestniczki pozwala nam sądzić, że tak właśnie będzie – mówi dr Ewa Łabno-Falęcka. – Dziewczyny chwalą program, atmosferę, przygotowanie i cierpliwość prowadzących. Najfajniejsze jest to, że dzięki zajęciom „połknęły” bakcyla nowych technologii i mówią o nich ze zdecydowanie większą śmiałością – dodaje.

Projekt „Girls GO Technology, czyli dziewczyny oswajają technologię” będzie kontynuowany także w 2019 r. Nabór nowych uczestniczek odbędzie się już w styczniu, a cykl warsztatów potrwa od lutego do czerwca.

Najnowsze

Złośliwym zachowaniem mógł doprowadzić do karambolu

Od kierowców, którzy jadą bardzo szybko często bardziej niebezpieczni są tacy, którzy robią coś złośliwego, na przykład gwałtownie hamują bez powodu.

Prowodyrem całej sytuacji był kierowca Volkswagena Golfa, który jechał bardzo szybko i próbował robić slalom między innymi samochodami. Został zablokowany przez dwa prawidłowo jadące auta, ale kierowca poruszający się lewym pasem ustąpił mu miejsca tak szybko, jak tylko mógł.

Osobnik jadąc Golfem musiał uznać, że nie jest to żadna okoliczność łagodząca. Przecież on musiał na chwilę zwolnić! Zaraz po tym, jak wyprzedził oba auta, zjechał na prawy pas i gwałtownie zahamował, zmuszając pozostałych kierujących do awaryjnego hamowania i omal nie doprowadzając do karambolu.

Najnowsze

Kierowca bezmyślnie podłożył się policji

Niecierpliwość na drodze i poczucie bezkarności prowadzi często do niebezpiecznych sytuacji. Tym razem kara pojawiła się natychmiast.

Przez pewną miejscowość jadą dwa BMW i Mini między nimi. Jadą pomału – co chwilę jest zakręt, skrzyżowanie, przejście dla pieszych. Kierowcy w Mini szybko się to znudziło i wyprzedził jadące przed nim auto, nie zważając na ciągłą linię i zbliżający się z naprzeciwka samochód.

Wyobraźcie sobie jakie musiało być jego zdziwienie, kiedy po dosłownie kilku sekundach okazało się, że wyprzedził nieoznakowany radiowóz! Ciekawe jak tłumaczył swoje zachowanie policjantom.

Najnowsze

Policja inwestuje w auta elektryczne

Cztery samochody elektryczne zasiliły flotę Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Z pierwszych w Polsce radiowozów na prąd skorzystają funkcjonariusze ze Szczecina i Szczecinka.

Szczecińskich policjantów będzie można niedługo zobaczyć w Nissanach Leafach. Jeden z nich zostanie przekazany do Wydziału Ruchu Drogowego KWP i będzie wykorzystywany do nadzoru bezpieczeństwa ruchu drogowego, a z kolejnych skorzystają policjanci Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie oraz Komendy Powiatowej w Szczecinku. Oprócz samochodów zostały kupione trzy naścienne stacje ładowania.

Wśród nowych radiowozów jest też Nissan e-NV200, który będzie wykorzystywany do przewozu psów służbowych, pracujących w Wydziale Prewencji KWP między innymi w ramach służby patrolowej. Nowe auta będą mogły wjeżdżać na tereny, gdzie zabronione jest korzystanie z silników spalinowych.

Koszt zakupu aut oraz stacji ładowania to 670 tysięcy złotych, z czego ponad 470 tysięcy to środki przekazane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. To już kolejna inwestycja w „elektryki”, którą dofinansował Fundusz. Do tej pory wsparł zakup 21 pojazdów elektrycznych i 9 stacji ładowania, za w sumie 3 mln zł (w tym prawie 2 mln zł dofinansowania).

Najnowsze

Pechowy łuk dla Fiata Pandy

Nagranie pokazuje jak w sytuacji, w której nie widać żadnego zagrożenia, można doprowadzić do kolizji.

Fiat Panda jechał szybciej od samochodu z kamerą, ale trudno powiedzieć, aby znacząco przekraczała prędkość. Droga była poza tym pusta, równa, może lekko wilgotna, ale zbliżający się łuk nieprzesadnie ostry.

Pomimo tego, Fiat nagle wpadł w poślizg i uderzył przodem w barierki. Jak sądzicie, co było przyczyną tej kolizji? Śliska nawierzchnia w tym miejscu? Łyse opony w Pandzie? Piszcie.

Najnowsze