Mercedes-Benz SLS AMG Coupé Black Series: wyścigowa siła

Mercedes-AMG prezentuje najmocniejsze wydanie Gullwinga - SLS AMG Coupé Black Series, inspirowany wyścigową wersją GT3. Powinno przypaść do gustu wszystkim wielbicielkom sportów motorowych!

Masa własna modelu SLS AMG Coupé Black Series wynosi 1550 kilogramów, co przekłada się na stosunek mocy do masy równy 2,45 kg/KM. 6,2-litrowy silnik V8 generuje moc 631 KM przy 7400 obr./min i pozwala na przyspieszenie do setki w czasie 3,6 sekundy. To czyni model SLS AMG Coupé Black Seriesnajmocniejszym produkowanym obecnie samochodem AMG z silnikiem spalinowym. Prędkość maksymalna samochodu wynosi 315 km/h.

fot. Mercedes

Układ wydechowy AMG po raz pierwszy został wykonany z tytanu. Rezygnacja ze stali pozwoliła na ograniczenie masy własnej – przy wadze 17 kilogramów nowy wydech jest o około 13 kilogramów lżejszy od stosowanego dotychczas. Liczne elementy karoserii, takie jak pokrywa silnika, tylny panel za sportowymi fotelami AMG oraz kryjąca wał korbowy obudowa, łącząca silnik i przekładnię, są w całości wykonane z kompozytów – tworzyw sztucznych zbrojonych włóknem węglowym. Konstrukcja z kompozytów waży o połowę mniej od aluminiowej. Silnik i przekładnia zamontowane są w układzie transaxle – skrzynię biegów umieszczono przy tylnej osi, a za transfer siły napędowej odpowiada kompozytowy wał o masie 4,7 kilograma. Wiele części aluminiowej ramy przestrzennej także zastąpiono elementami z kompozytów. Wymiana konwencjonalnego akumulatora na litowo-jonowy pozwoliła zaoszczędzić 8 kilogramów.

fot. Mercedes

Kierowca ma do wyboru cztery tryby jazdy: C, S, S+ oraz M. Poza zmianą przełożeń na wyższych obrotach, zredukowano czas reakcji na polecenia kierowcy. Elektronicznie sterowana blokada tylnego dyferencjału z krótszym przełożeniem tylnej osi zastępuje blokadę mechaniczną, co ma gwarantować szczególnie dobrą przyczepność napędzanych kół w każdych warunkach. Podstawowa architektura zawieszenia modelu SLS AMG Coupé Black Series z aluminiowymi, podwójnymi wahaczami przy wszystkich kołach pozostała niezmieniona, jednak w celu zwiększenia wydajności na torze modyfikacjom poddano większość jego elementów.

Tarcze hamulcowe o wymiarach 402 x 39 mm oraz 360 x 32 mm (odpowiednio, z przodu i z tyłu) zostały utwardzone w celu zwiększenia stabilności termicznej, a przy okazji są o około 40 proc. lżejsze od konwencjonalnych. W porównaniu do tradycyjnego, aluminiowo-stalowo układu hamulcowego, ten zastosowany w modelu SLS AMG Coupé Black Series jest o 16 kilogramów lżejszy.

fot. Mercedes

Nadkola poszerzone o 13 mm z przodu i o 26 mm z tyłu mieszczą sportowe ogumienie w rozmiarze, odpowiednio, 275/35 R 19 i 325/30 R 20.

Model SLS AMG Coupé Black Series można doposażyć w opcjonalny pakiet aerodynamiczny AMG, zawierający regulowane tylne skrzydło, wzorowane na tym z wersji GT3. Zastępuje ono seryjny spojler, rozsuwany automatycznie po przekroczeniu prędkości 120 km/h.

Dostępny na życzenie lakier AMG solar beam jest zarezerwowany wyłącznie dla modelu Black Series. Do wyboru jest także sześć innych odcieni nadwozia, włącznie z matowym designo magno alanite grey.

We wnętrzu do wyboru są dwie wersje kolorystyczne: Alcantara w kolorze czarnym lub czarnym i czerwonym. Metalowe oprawy otworów wentylacyjnych pokrywa lśniąca czerń, a deskę rozdzielczą – mieszanka skóry designo i Alcantary z kontrastowymi, czerwonymi przeszyciami. Sportowe fotele kubełkowe AMG zapewniają podparcie podczas dynamicznej jazdy, są też o 15 kilogramów lżejsze od standardowych.

fot. Mercedes

Jedną z opcji wyposażenia jest system dźwięku przestrzennego Bang & Olufsen BeoSound AMG. Składa się on z 1000-watowego wzmacniacza i 11 głośników. Procesor DSP pozwala wybrać tryb dźwięku studyjnego („Reference”) lub przestrzennego. Lista opcji obejmuje również m.in. obudowy lusterek, silnika i elementy wykończenia kabiny z włókna węglowego, system multimedialny AMG (zawiera: COMAND APS, AMG Performance Media oraz kamerę cofania), a także interfejs multimedialny.  

Model SLS AMG Coupé Black Series zadebiutuje na rynku w czerwcu 2013 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze