Matrioszka promuje bezpieczeństwo jazdy w Rosji

O tym, że ruch drogowy w Rosji ma, mówiąc eufemistycznie, kompletnie inną dynamikę, niż w krajach Zachodu, przypominać nie trzeba. Jednak być może to się zmieni...

Świetny pomysł na kampanię społeczną.
fot. Road Safety Russia

Rosja to kraj przeogromny i niezwykły. Ciągle wiemy o nim niewiele. Ile ma stref czasowych, ile mieszka tam ludzi i ile narodowości? Na ile republik się dzieli i w ilu językach mówią mieszkańcy największego kraju świata? Obraz Mateczki Rassiji czerpiemy głównie z telewizji i Internetu, który kipi od obrazków z rosyjskich wesel oraz filmików kręconych przez tamtejszych kierowców.

Ale pośród typowego dla Rosji chaosu, znalazło się miejsce dla ważnej kampanii społecznej, promującej obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa, zarówno przez kierowców, jak i przez ich pasażerów.

Twarzą kampanii została… matrioszka! Drewniana lalka, która składa się z dwóch wydrążaonych części. W największej lalce, włożone jedna w drugą, mieści się kilka mniejszych lalek. Przeważnie matrioszki są ręcznie malowane i przedstawiają rumiane dziewczęta w ludowych strojach.

Co ma wspólnego matrioszka, jeden z symboli Federacji Rosyjskiej, z ruchem na rosyjskich drogach? Domalowano jej pasy bezpieczeństwa! I taka, wymalowana i bezpieczna lalka, zachęca Rosjan do korzystania z pasów. Matrioszki ponadludzkich rozmiarów stały na ulicach, aby przypominać obywatelom o tym, jak istotne jest korzystnie z pasów. Pomalowano je różnie – jedne ustrojono w tradycyjne stroje z różnych regionów Rosji, inne były łudząco podobne do królowych, egipskich piękności czy też zwykłych dziewcząt.

Matrioszki w pasach wzbudzają ciekawość i sa chętnie fotografowane.
fot. Road Safety Russia

W Rosji kultura, tradycja i historia są niezmiernie ważne – dlatego, aby lepiej dotrzeć do świadomości społeczeństwa, skorzystano z historycznych motywów. Dzięki swojej różnorodności matrioszki nie tylko promowały bezpieczną jazdę, ale również były elementem edukacji kulturowo – historycznej. Każda inna, wszystkie ciekawe.

Kampania społeczna zastała zaprezentowana także w rosyjskich mediach – za pomocą spotów reklamowych tłumaczono, że zapięcie pasów ratuje życie w czasie kolizji. Oby podziałało.

Na razie organizatorzy kampanii widzą spore zmiany – coraz więcej osób pasy zapina. Ta tendencja rośnie i dobrze, aby się utrzymała.

Egipska piękność jako matrioszka – koniecznie zapięta w pasach bezpieczeństwa.
fot. Road Safety Russia

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze