Mateusz Lisowski zwycięża na Nürburgringu

Mateusz Lisowski wygrał na słynnym niemieckim torze Nürburgring wygrał szóstą, tegoroczną rundę Pucharu Scirocco R-Cup.

Mateusz Lisowski

21-latek z Wieliczki był najszybszy w piątkowym treningu, w sobotę zdobył pole position i ostatecznie wygrał szóstą, tegoroczną rundę Pucharu Scirocco R-Cup. Dodatkowo uzyskał najlepszy czas okrążenia. Dzięki temu sukcesowi Mateusz umocnił się na pozycji lidera cyklu.

– Udało się wygrać, chociaż nie było to łatwe zadanie. Pierwszy zakręt był mokry i po wpadnięciu na niego, pociągnęło mnie na hamowaniu przez co straciłem pozycję lidera. Później jednak obyło się bez takich przygód. Przez 6 okrążeń jechałem za Adityą Patelem i nie mogłem go wyprzedzić, ale w końcu mi się to udało. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że na pierwszym okrążeniu Daniel Lloyd bardzo sprytnie mnie zaatakował. Na szczęście udało mi się obronić swoją pozycję. Jestem bardzo zadowolony z całości wyścigu, który przebiegał w zmiennych warunkach oraz z samochodu – za to chciałbym podziękować mojemu inżynierowi Piotrowi Żukowskiemu, który odpowiada za jego ustawienie. Ponadto gratuluję Adamowi Gładyszowi, który na Nürburgringu zajął świetne 5. miejsce. Do następnej rundy na brytyjskim torze Brands Hatch pozostał prawie miesiąc. Wyjeżdżam więc na mały odpoczynek, a później wracam do swoich aktywności. – powiedział Mateusz.

Swoją przygodę z kartingiem rozpoczął jako siedmiolatek, jednak na starty w Kartingowych Mistrzostwach Polski musiał czekać aż do 2001 roku. Już pierwsze sezony przyniosły młodemu krakowianinowi pasmo sukcesów: drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Kadet 60, Wicemistrz Polski w klasie Kadet 80, a w końcu zdobyty tytuł Mistrza Polski w klasie Kadet 80, co zaowocowało przejściem do klasy ICA-Narodowej.

Po rocznej przerwie w startach, Mateusz Lisowski wraz z opiekującym się jego karierą ojcem, postanowił wystartować Seatem Leon Supercopa w barwach Seat Sport Polska w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Po zdobyciu tytułu Mistrza Polski w klasie H-3500 nadszedł czas na zagraniczne starty w ramach Ceska Pojistovna Skoda Octavia Cup. Młody zawodnik już podczas pierwszego wyścigu zwrócił na siebie uwagę organizatorów i kibiców, zajmując miejsce na podium i zostając pierwszym liderem sezonu.

Gdyby nie falstart podczas 4. rundy, prawdopodobnie utrzymałby tę pozycję, zostając zwycięzcą całego cyklu. Ostatecznie ukończył sezon na 5. pozycji, będąc pierwszym zawodnikiem Pucharu spoza Czech. W sezonie 2009 postanowił poprawić swój wynik i wygrać Puchar w klasyfikacji generalnej. Zwycięstwo w 3 wyścigach i dziewięciokrotne stawanie na podium pozwoliło zrealizować założony plan, przez co Mateusz Lisowski stał się pierwszym Polakiem w historii, który wygrał Ceska Pojistovna Skoda Octavia Cup.