Małe samochody nie są bezpieczne – możesz w nich zginąć

Samochód dla kobiety? Typowa odpowiedź - oczywiście mały. Małe samochody nie są jednak bezpieczne, czego dowodzą najnowsze crash testy.

Crash test Honda Fit / Jazz.
fot. IIHS

Najmniejsze samochody nie zawsze są bezpieczne i niosą w sobie takie ryzyko, że w razie wypadku, pasażerowie giną na miejscu. Niestety.

W USA organizacja Insurance Institute for Highway Safety przetestowała 11 wybranych najmniejszych samochodów. Symulacja dotyczyła zdarzenia czołowego z innym samochodem, drzewem lub słupem, przy prędkości 40 km/h. Tylko jeden samochód przeszedł ten test.

W teście najgorzej wypadła Honda Fit (w polsce sprzedawana pod nazwą Jazz), która uzyskała niską ocenę wraz z pięcioma innymi pojazdami.

Tylko jeden samochód pośród modeli z ubiegłego i bieżącego rocznika uzyskał ocenę „dopuszczającą” w przeprowadzonym teście i był to Chevrolet Spark. W związku z tym w grupie 11 pojazdów tylko Chevrolet Spark uzyskał oznaczenie – IIHS Top Safety Pick.

– Byliśmy tym wszystkim bardzo przejęci – mówi rzecznik prasowa Chevroleta, Annalisa Bluhm. – Zanim ten model został wprowadzony na rynek amerykański, wdrożyliśmy różne ulepszenia, ale przed testem nie robiliśmy żadnych modyfikacji. Chevrolet Spark to model opracowany w General Motors, w naszym oddziale w Korei.

Żaden z pozostałych testowanych aut nie potrzymał oceny „dobrej”. To najgorszy wynik od 2012 roku.

– Małe i lekkie pojazdy mają problemy z bezpieczeństwem – mówi Joe Nolan, zastępca szefa instytutu, w którym prowadzono badania.

Jednak rzecznik prasowy instytutu dodaje do tej wypowiedzi swoje trzy grosze. Otóż jego zdaniem, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby konstruktorzy takich pojazdów wrócili do pracy nad nimi i postarali się wprowadzić konieczne zmiany. Głównie chodzi o materiały absorbujące wstrząsy – są niewłaściwie dobrane, albo źle umieszczone, więc nie działają tak, jak powinny. Większe samochody w podobnych testach wypadają znacznie lepiej, a ich producenci pracują na pełnych obrotach, aby stworzyć auto bezpieczne, które swobodnie przejdzie wszystkie testy bezpieczeństwa.

Chociaż model Honda Fit przepadł w testach, to producent już pracuje nad ulepszoną wersją i modernizacją innych modeli.

W miniony weekend podczas samochodowego show w Detroit, Honda zaprezentowała nowy zmodernizowany model Fit, który ma zostać wprowadzony na rynek amerykański w 2015 roku. W oświadczeniu firmy czytamy, że po niezbędnych zmianach, auto powinno pozytywnie przejść przez testy bezpieczeństwa i otrzymać wysoką notę.

Oprócz Hondy Fit nie najlepszą ocenę (dokładnie ocenę „poor”, czyli w dosłownym tłumaczeniu biedną) otrzymały samochody: Fiat 500, Hyundai Accent, Toyota Prius C, Nissan Versa oraz Mitsubishi Mirage.

Nieco lepiej poradziły sobie modele: Ford Fiesta, Toyota Yaris, Kia Rio and Mazda2.

Źródło: USA Today

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze