Limit prędkości 50 km/h również w nocy?

Rządzący pracują nad projektem zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W nowelizacji znajduje się zapis, który obniży dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym nocą z 60 km/h do 50 km/h.

W tej chwili obowiązujące przepisy dopuszczają prędkość maksymalną w terenie zabudowanym do 60 km/h, w godzinach od 23:00 do 05:00. Do ustaleń międzyresortowych trafił projekt nowelizacji, który zakłada obniżenie limitu prędkości do 50 km/h. W tym wypadku przez całą dobę obowiązywałby ten sam limit prędkości. 

Zmiany są przygotowywane w trosce o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, chociaż eksperci są podzieleni w opiniach na ten temat. Według niektórych powinniśmy dostosować prędkość do warunków na drodze, a w wielu miejscach mimo dopuszczalnych 60 km/h powinniśmy jechać wolniej. Przeciwnicy tego rozwiązania argumentują że w nocy widoczność jest ograniczona, ale nie jest to wystarczająca podstawa, żeby zmieniać przepisy. 

Według statystyk Komendy Głównej Policji, w zeszłym roku tylko 5,7 wszystkich wypadków drogowych miało miejsce pomiędzy godziną 23 a 5 rano. Z kolei w tych wypadkach zginęło aż 11,1 procent spośród wszystkich ofiar. 

W nocy największe zagrożenie stwarzają piesi, szczególnie gdy nie są ubrani w odblaskowe elementy. Według statystyk z ubiegłego roku, w godzinach od 23 do 5 rano miało miejsce tylko 4,7 proc. wypadków z udziałem pieszych. W tym przypadku jest to 9,4 proc. wszystkich ofiar w wypadkach z udziałem pieszych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze