Laura Schwab - prezes Astona Martina i inspiracja dla kobiet

Laura Schwab - prezes Astona Martina i inspiracja dla kobiet
Kobieta, która robi zawrotną karierę, nie jest obecnie niczym nadzwyczajnym. Ale kobieta, która tę karierę robi w stereotypowo postrzeganej "męskiej branży", a wszystko to łączy z udanym życiem rodzinnym, nie umknęła naszej uwadze.

Laura Schwab może pochwalić się bardzo ciekawą ścieżką kariery. Jako absolwentka University of Kentucky College of Law rozpoczęła pracę w internetowym startupie, który miał odmienić rynek handlu samochodami. Wykorzystywał on model odwróconych aukcji, w których to sprzedający mieli przebijać swoje oferty, aby przekonać do siebie kupujących.

Stamtąd przeskoczyła od razu do dużej ligi - została zatrudniona przez Land Rovera, aby stworzyć internetowy konfigurator samochodów. Następnie została kierownikiem odpowiedzialnym za współpracę między producentem, a dilerami. Później zajmowała jeszcze inne stanowiska, związane między innymi ze sprzedażą i marketingiem.

Po 15 latach pracy dla brytyjskiego koncernu, dostała kolejną propozycję awansu. Tym razem spotkał się z nią Andy Palmer - szef Astona Martina, który zaproponował Schwab stanowisko prezesa na rynki obu Ameryk. Radość z tak dużego wyróżnienia szybko jednak przerodziła się w niepewność - cztery miesiące po przyjęciu propozycji, świeżo upieczona pani prezes dowiedziała się, że jest w ciąży.

Moją pierwszą myślą było: „Co ja powiem Andy’emu Palmerowi?”. Dopiero co mnie zatrudnił. Stresowałam się jak to wpłynie na moje stanowisko, jak uda mi się to wszystko ze sobą pogodzić. Mój mąż nadal mieszkał w Anglii, nie mieliśmy jeszcze domu. Przez cały okres ciąży widziałam się z mężem tylko dwa razy i zamieszkaliśmy wreszcie razem na tydzień przed narodzinami dziecka. Miałam jednak dużo szczęścia, ponieważ firma przez cały czas mocno mnie wspierała.

Dzisiaj córka Laury ma już rok, a ona sama ma na jej punkcie prawdziwą obsesję. Bardzo dużo czasu i energii poświęca oczywiście również swojej pracy. Co tydzień odwiedza jeden z 43 salonów Astona Martina, rozrzuconych po obu Amerykach.

Czasami ludzie mnie pytają: „Jak ty to wszystko robisz?”. Zawsze odpowiadam w ten sam sposób: „Kiedy ostatnio zadałeś jakiemuś mężczyźnie to pytanie?”.

Laura, pomimo nawału obowiązków, znajduje też czas na spotkania z młodymi kobietami, które stara się przekonać do kariery w przemyśle motoryzacyjnym. Jest zdominowany przez mężczyzn, co czasem działa deprymująco na kobiety, które byłyby zainteresowane taką karierą.

To prawdziwy czas zmian dla kobiet, nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, ale ogólnie na świecie. Wiele barier, często pozornych, zaczyna zanikać. Sądzę jednak, że w motoryzacji nadal zostało sporo do zrobienia. Nigdy nie myślałam o sobie jako o wzorze do naśladowania, ale wiele kobiet mnie tak traktuje i patrząc na mnie mówią: „Dam radę”. A jeśli mogę w jakiś niewielki sposób przekonać kobiety, że przemysł motoryzacyjny jest wspaniałym miejscem pracy, pełnym inspiracji i ekscytacji, to z chęcią odegram tę rolę.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.