McLaren z polskiego garażu

Polski mechanik z Zabrza postanowił zbudować replikę legendarnego McLarena F1. Oryginalny model kosztuje ok. 25 mln zł, ale Pan Jacek Mazur stworzył kopię za niecałe 100 tys. zł.

Mechanik z Zabrza jest wielkim fanem Top Gear, dlatego w replice pojawiło się tzw. fotel Richarda Hammonda, umieszczony tuż za fotelem kierowcy, który znajduje się centralnie. Dzięki temu kopia pomieści nawet cztery osoby na pokładzie.

Jacek Mazur już wcześniej zajmował się budową replik supersamochodów. 48-latek ma na swoim koncie kilka egzemplarzy Lamborghini i Porsche, ale dopiero projekt McLarena przyciągnął największe zainteresowanie.

Oryginalny McLaren F1 w wersji drogowej powstał w nakładzie 64 egzemplarzy. Wśród kolekcjonerów uchodzi za prawdziwy rarytas. Kilka lat temu jeden z egzemplarzy trafił na aukcję za 5,1 mln funtów, co daje w przeliczeniu ponad 25 mln zł. Nie jest to rekordowa kwota za ten model. Na aukcji w Pebble Beach jakiś czas temu pojawił się bardzo rzadki wariant F1 LM. Samochód wylicytowano za 13,75 mln dolarów – co daje równowartość 55 mln zł.

Pod maską McLarena F1 pracuje silnik V12 od BMW o mocy 627 KM, a jego masa to zaledwie 1138 kg. Dzięki temu ikona brytyjskiej motoryzacji rozpędza się od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 3 sekund, a sprint do 200 km/h trwa zaledwie 9,4 sekundy.

 

Najnowsze

McLaren 720S z klocków

Żeby stać się posiadaczem McLarena 720S, trzeba przygotować ponad milion złotych. Na szczęście pojawiła się opcja dla mniej majętnych miłośników motoryzacji. Już za kilkadziesiąt złotych można nabyć kopię brytyjskiego supersamochodu.

Firma Lego przygotowała model McLarena, do którego nie będzie potrzebne prawo jazdy ani ubezpieczenie, a tym bardziej paliwo. W zestawie znajdziemy zmniejszony model 720S w charakterystycznym, pomarańczowym kolorze, a do tego miniaturowy kask, felgi, klucz francuski oraz projektanta z biurkiem. 

McLaren od duńskiego producenta pojawi się w sprzedaży już w czerwcu tego roku zaraz po tym, jak pierwsze egzemplarze pełnowymiarowych modeli 720S trafią do klientów. Cena takiego zestawu nie powinna przekraczać 70 zł.

Oryginalny model waży zaledwie 1,3 tony, a pod maską skrywa silnik o mocy 710 KM i 770 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Całość trafia na tylną oś za pośrednictwem dwusprzęgłowej skrzyni o siedmiu przełożeniach.

https://www.youtube.com/watch?v=video_id 

Najnowsze

Edyta Klim

Revin i Talin Easley – motocrossowe siostry (video)

Revin i Talin to małe zawodniczki z Kalifornii, które od 2010 roku startują w zawodach i razem z rodzicami montują bardzo popularne filmy z ich życia.

Revin i Talin już w wieku 6-7 lat wygrywały zawody motocrossowe. Tato dziewczynek wkłada wiele pracy w przygotowanie dziewczynek i medialne nagłośnienie ich startów, mówi nawet, że to praca na pełny etat. Ich kanał na youtube ma ponad 25 tysięcy subskrybujących:

Ich filmy to nie tylko zawody i przygotowania do nich, ale także epizody z codziennego życia sióstr:

Kanał małych zawodniczek na youtube: https://www.youtube.com/user/RTmotox

Najnowsze

Wygraj kurs bezpiecznej jazdy lub przejażdżkę 500-konnym Ferrari F430 na AMG Blog

Ania Grzesik z AMG Blog ogłasza wielki konkurs ze wspaniałymi nagrodami!

Najnowsze

Jak samodzielnie wymienić świece zapłonowe?

Jak zatem samodzielnie wymienić świece zapłonowe? Kiedy zdecydować się na wymianę i jakie są objawy ich zużycia?

Świece zapłonowe są niezwykle istotnym elementem układu zapłonowego w silnikach spalinowych o zapłonie iskrowym. Ich awaria może mieć zatem bardzo negatywny wpływ na dalszą eksploatację jednostki napędowej. Dlatego też mimo faktu, że w nowoczesnych autach zarówno świece jak i przewody zapłonowe wymagają znacznie rzadszej wymiany niż w starszych modelach, to jednak należy pamiętać, że wciąż są częściami eksploatacyjnymi, więc ich żywotność nie trwa wiecznie.

Czym są świece zapłonowe?

Świece zapłonowe to jeden z głównych elementów układu zapłonowego silnika spalinowego o zapłonie iskrowym. Ich podstawowym zadaniem jest spowodowanie we wnętrzu komory spalania wyładowania elektrycznego o wymaganym charakterze. Takie wyładowanie nazywamy potocznie „iskrą”.

Świece zapłonowe należą do części eksploatacyjnych auta, dlatego też konieczna jest ich cykliczna wymiana. Przystępując do wymiany tych elementów należy jednak pamiętać, że świece nie są uniwersalne. Występują między nimi znaczne różnice m.in. w średnicy gwintu, długości i charakterystyce cieplnej. Kupując nowe świece zapłonowe warto zatem kierować się wskazówkami producenta.

Kiedy należy wymienić świece zapłonowe?

Producenci wskazują różne okresy przydatności świec zapłonowych. Tak szeroki wachlarz związany jest z dostępnością wielu rodzajów tych elementów, a co za tym idzie bardzo odmienną jakością ich wykonania. Przyjmuje się jednak, że świece zapłonowe należy wymieniać po przejechaniu od 30 do 100 tyś. km.

Objawami świadczącymi o zużyciu świec zapłonowych są: wzrost zapotrzebowania na paliwo, nierówna praca silnika lub problemy z opaleniem auta. W przedłużaniu żywotności tych elementów istotną rolę odgrywa tankowanie paliwa dobrej jakości. W przeciwnym razie na świecach będzie się osadzał nagar albo cząstki stałe, które spowodują ich przyspieszone zużycie. Dobrym nawykiem jest kontrolowanie stanu świec zapłonowych podczas corocznych przeglądów pojazdu.

Samodzielna wymiana świec zapłonowych

Wymiana świec zapłonowych to stosunkowo prosta czynność, dlatego można wykonać ją bez pomocy mechanika samochodowego. Jak zatem przygotować się do takiej naprawy, jeżeli chcemy wykonać ją bez udziału warsztatu samochodowego?

KROK 1

Pierwszym krokiem jest zakup odpowiednich świec zapłonowych i skompletowanie niezbędnych do przeprowadzenia wymiany narzędzi (klucz nasadowy, klucz dynamometryczny, szczypce, olej silnikowy).

KROK 2

Kiedy zaopatrzymy się w niezbędne do przeprowadzenia wymiany części, upewnijmy się, czy auto ma zimny silnik oraz czy zapłon jest wyłączony. Jeżeli te dwa czynniki są spełnione, wówczas możemy przystąpić do wymiany świec zapłonowych. W tym celu otwieramy maskę auta i zdejmujemy plastikową osłonę silnika (jeżeli taka występuje).

Pod pokrywą silnika możemy znaleźć: zespoloną cewką zapłonową, cewki zapłonowe lub przewody zapłonowe. To, który z trzech powyższych elementów znajdzie się pod pokrywą silnika zależne jest od modelu auta. W starszych samochodach zdecydowanie częściej występują przewody zapłonowe, które łączą się ze świecami. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest pojedyncza wymiana każdej świecy lub odpowiednie oznakowanie kabli przed przystąpieniem do wymiany. Dzięki temu unikniemy pomyłki. Nowsze pojazdy posiadają zazwyczaj cewki zapłonowe, które przypisane są do każdej świecy z osobna lub cewki blokowe na dwie świece, a niekiedy również system cewek, wyglądem przypominający listwę. Te ostatnie są instalowane w całości na komplet świec zapłonowych.

Po zlokalizowaniu przewodów zapłonowych lub cewek, przystępujemy do ich demontażu. W pierwszej kolejności odpinamy wtyczki, a następnie kluczem do świec zapłonowych okręcamy świece i wyjmujemy je na zewnątrz za pomocą szczypiec.

KROK 3

Kiedy gniazda na świece będą już puste, wówczas wydmuchujemy z nich brud za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. Dzięki temu zanieczyszczenia nie dostaną się do wnętrza silnika.

KROK 4

Na tym etapie przystępujemy do wkręcenia nowych świec zapłonowych. W tym celu gwint nowych świec możemy pokryć niewielką ilością oleju silnikowego. Świece zapłonowe wkładamy w gniazda i ręcznie dokręcamy. Następnie przy użyciu klucza dynamometrycznego wkręcamy je z wyczuciem do momentu, aż poczujemy opór. Użycie zbyt dużej siły może spowodować pęknięcie stożka świecy, zaś niedokręcanie świec może skończyć się uszkodzeniem głowicy.

KROK 5

Po wkręceniu świec zapłonowych ponownie montujemy cewki, przewody lub cewkę zespoloną, zakładamy plastikową osłonę silnika i możemy ruszać w dalszą drogę. Jeżeli jednak powyższa procedura wydaje się nam zbyt skomplikowana, wówczas lepszym rozwiązaniem jest odstawienie pojazdu do warsztatu samochodowego lub wezwanie mobilnego mechanika, który wykona naprawę pod domem lub w innym, dowolnie wskazanym miejscu.

Materiał został przygotowany we współpracy z mobilnym serwisem motoryzacyjnym Besthol.pl

Najnowsze