Ładna pogoda dekoncentruje kierowców

Jest piękna wiosenna pogoda. Nic, tylko ruszyć na weekend majowy na rodzinną przejażdzkę w cudownym słońcu. Warto jednak wiedzieć, że w takich warunkach możemy się zdecydowanie łatwiej zdekoncentrować za kierownicą, niż gdy pada deszcz lub śnieg.

 

fot. Renault

Okazuje się, że dobre warunki atmosferyczne mogą obniżać czujność kierowców w trakcie jazdy i wyzwolić w nich ryzykowne zachowania. Można to porównać do zjawiska kompensacji ryzyka (tzw. efekt Peltzmana), które polega na tym, że kierowca jest bardziej skłonny do podejmowania ryzyka w momencie, kiedy korzysta z technologii obniżających to ryzyko (systemy stabilizacji jazdy, ABS, czujnik „widzący” poprzedzający pojazd, kamera cofania).

 

 

Gdy jedziemy w ładny słoneczny dzień po suchej drodze możemy czuć się bezpiecznie, bo przecież warunki temu sprzyjają. Czasem decydujemy się na więcej ryzykownych zachowań, tak jak gdyby sam fakt dobrej pogody miał nas uchronić przed niebezpieczeństwem. – Rozluźnienie i wynikająca z niego słabsza koncentracja opóźnia odpowiednią reakcję w obliczu zagrożenia – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

 

Na europejskich drogach w wyniku wypadków ginie rocznie 127 tysięcy osób.* Nawet do 80% wypadków może dochodzić podczas dobrych warunków atmosferycznych**, które usypiają czujność kierowców i mogą być równie niebezpieczne jak deszcz czy śnieg.  

 

fot. Motocaina

Wzmożony ruch, który występuje przy dobrej pogodzie, szczególnie latem, sprzyja określonym rodzajom wypadków. Jest to związane z pojawieniem się na drogach większej ilości pojazdów, w tym motocykli i rowerów. Nawet co trzeci kierowca, jadąc samochodem, może w porę nie dostrzec nadjeżdżającego motocyklisty.
–  Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że sezon motocyklowy już się rozpoczął i niejako na nowo przyzwyczaić się do obecności jednośladów na drogach, zachowując szczególną ostrożność i koncentrację w trakcie jazdy zarówno w mieście jak i poza nim mówi  Miłosz Majewski, trener Szkoły Jazdy Renault.

 

Innym rodzajem wypadków, które mają istotny związek z ładną pogodą są te
z udziałem dzieci, które wraz z nadejściem ciepłych i słonecznych dni więcej czasu spędzają na zewnątrz.
– Należy poruszać się z bardzo małą prędkością szczególnie w pobliżu szkół, stadionów i na osiedlowych drogach. Warto pamiętać, że nawet przy dobrej pogodzie droga hamowania przy prędkości 60 km/h w porównaniu do 50 km/h jest dłuższa o około 6,5 metra – dodaje Miłosz Majewski.

źródła:
* World Health Organization, www.who.int
** Department for Transport, www.dft.gov.uk

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze