Koniec z kręceniem liczników!

Posłowie coraz częściej interesują się sprawami związanymi z kierowcami i motoryzacją. Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie surowych kar za proceder cofania liczników w samochodach. W tej sprawie interpelację złożyła poseł Joanna Fabisiak.

Duża część samochodów sprowadzanych do Polski ma cofnięty licznik. Co więcej, firmy zajmujące się „korygowaniem” stanu licznika działają w dobre, zgodnie z polskim prawem. Obecnie obowiązujące przepisy nie zakazują zmian wskazań licznika. Pod warunkiem, że poinformujemy o tym potencjalnego klienta przed zakupem. W praktyce żaden handlarz samochodów nie przyznaje się do takiego zabiegu, a firmy oferujące takie usługi umywają ręce.

Posłanka Joanna Fabisiak skierowała jakiś czas temu interpelację do Ministerstwa Sprawiedliwości. Odniósł się do niej podsekretarz stanu ministerstwa Marcin Warchoł, stwierdzając, że wprowadzenie nabywcy w błąd i doprowadzenie go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem jest przestępstwem z art. 286 Kodeksu karnego.

Nie pomoże w tej sprawie sprawienie, że zmiana wskazania licznika będzie traktowana jak przestępstwo. Konieczne będzie bezsporne ustalenie, kto dokonał korekty licznika, a przecież mogła to zrobić osoba sprowadzająca auto do kraju, ale również osoba sprzedająca lub nowy nabywca.

Resort sprawiedliwości zwrócił się do Związku Dealerów Samochodów oraz do Polskiego Związku Motorowego o informację, czy zastosowane w autach rozwiązania technologiczne pozwalają na precyzyjne ustalenie, czy i kiedy nastąpiła zewnętrzna i nieuprawniona interwencja we wskazania licznika przebiegu kilometrów pojazdu, także z podaniem konkretnej daty i godziny takiej interwencji.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze