Koncepcyjny Smart. Film

Podczas salonu genewskiego marka Smart zaprezentuje Forspeed'a. Elektryczny samochód, który ma być prekursorem nowych modeli.

Nowy koncepcyjny Smart Forspeed
fot. Smart

Nawiązujący do limitowanej serii z 2001 roku, Forspeed to zapowiedź nowej linii stylistycznej marki Smart. Samochód ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie młodej i aktywnej zawodowo grupy osób zamieszkujących w dużych aglomeracjach, a jednocześnie być rozwiązaniem problemu emisji spalin.

Jednostka napędowa ForSpeed’a to umiejscowiony z tyłu motor elektryczny o mocy 40 KM. Auto przyspiesza z miejsca do 60 km/h w 5,5 sekundy. Aby zwiększyć osiągi samochodu, wykorzystano technologię „Boost”, która chwilowo dodaje mocy o dodatkowe 7 KM. Ma to pomóc między innymi podczas wyprzedzania innych samochodów na miejskich ulicach. Prędkość maksymalna pojazdu wynosić ma 120 km/h. Forspeed posiada baterie litowo-jonowe 16,5 kWh, które można ładować w zwykłym gniazdku o napięciu 220 V (przy wykorzystaniu funkcji szybkiego ładowania bateria będzie naładowana w 80 procent  już po 45 minutach). Zasięg samochodu przy w pełni naładowanych akumulatorach ma wynosić 135 kilometrów.

Bardzo ciekawe rozwiązanie zastosowano, też do uzyskiwania dodatkowej energii. W owiewkę z przodu wbudowano fotoogniwa, które zasilają energią słoneczną system elektryczny smarta. Można jej użyć na przykład do wydłużenia czasu pracy baterii smartfona, który jest częścią wyposażenia Forspeeda.

Niezwykle sportowa linia Smarta
fot. Smart

Nadwozie pojazdu wykonano z tworzywa sztucznego, które wzmocniono włóknem szklanym. Auto pokryte jest metalicznym, białym lakierem. Przednie i tylne reflektory zaprojektowano z wykorzystanie diod LED. Natomiast w przednim i tylnym zderzaku znajdują się liczne otwory, tworząc interesujący design, a które służą jako otwory wentylacyjne. Auto osadzono na oponach w rozmiarze 205/35 R 18 z przodu i 235/30 R 18 z tyłu.

Wewnątrz pojazd wykończony został bardzo nietuzinkowo i ekskluzywnie. Biały lakier współgra z zielonymi i aluminiowymi wstawkami, a całość dopełniają skórzane akcenty lewarka zmiany biegów i kierownicy. Ogólnie wygląd wnętrza samochodu, może nasuwać skojarzenia z wyglądem kabin samolotów. Okrągły wskaźnik prędkościomierza znajduje się na poziomie wzroku kierowcy, na konsoli centralnej 10 diod LED pokazuje stan naładowania baterii, a po stronie pasażera znajduje się ruchomy uchwyt ze smartfonem, który odpowiada za nawigację. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to brak zewnętrznych klamek drzwi. Auto można otworzyć jedynie od wewnątrz.

Wyrafinowany design
fot. Smart

A co zrobić , gdy spadnie deszcz? Otóż, pomyślano i o tym. Wnętrze przed deszczem, niepogodą lub wręcz przeciwnie przez silnym słońcem chroni specjalna osłona typu tonneau. Rozciąga się ją łatwo nad kabiną, i za pomocą przeznaczonych do tego pasów mocuje do nadwozia. Jest też możliwość jej połowicznego rozwinięcia, dzięki wszytemu zamkowi błyskawicznemu.

Dodatkowo samochód wyposażony jest w specjalne kanały drenujące odprowadzające wodę na zewnątrz, na wypadek gdyby burza zaskoczyła kierującego. System drenujący posiadają także fotele i wszystkie elementy wyposażenia kabiny – wszystkie także pokryto specjalną wodoodporną powłoką.

ForSpeed nie będzie produkowany seryjnie, jednak pewne rozwiązania jak np. przednie czy tylne reflektory wykonane w technologii LED, zostaną zastosowane nowych wersjach modeli ForTwo oraz ForFour. Również elektryczna technologia napędu małego pojazdu, zostanie wykorzystana.

Dr Annette Winkler, szefowa Smarta mówi:
– Smart Forspeed to zupełnie nowe spojrzenie na to jak wiele radości może dostarczyć napęd elektryczny. Dskonały design z potężną jak na zasilenie energią elektryczną jednostką układu napędowego, oraz co trzeba zaznaczyć brak emisji spalin, to zalety tego pojazdu. Jeśli umieścić Forspeed obok naszego e-bika, e-Skutera i Smart’a Fortwo z napędem elektrycznym, jasne stanie się, że Smart jest nie tylko pionierem w zastosowaniu tej technologii, ale również wiedzie prym wśród pozostałych producentów. Smart jest nie tylko praktycznym samochodem miejskim, ale przede wszystkim to świetny pomysł.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze