Škoda Fabia, Renault Clio lub Toyota Yaris – jaki jest idealny, mały samochód na lato dla młodych i seniorów?

Okres wakacji sprzyja podejmowaniu decyzji o zakupie małego samochodu szczególnie wśród młodych i seniorów. Większość z nich nie chce kupować dużego auta i zazwyczaj szuka małego samochodu z komfortowym wyposażeniem, jakim jest na przykład klimatyzacja lub połączenie z telefonem. Jaki jest idealny, mały samochód, który jednocześnie będzie wygodny i praktyczny dla każdego?

Chociaż w ostatnich latach największym zainteresowaniem cieszą się duże samochody typu kombi, SUV i minivany, zainteresowanie małymi pojazdami nie spada. Małymi samochodami najczęściej jeżdżą młodzi poczatkujący kierowcy i seniorzy. Do zakupu zachęcają przede wszystkim niskie ceny. Średnia cena takiego samochodu nie przekracza 24 tysięcy złotych. Nabywcy chętnie akceptują nieco wyższe ceny z uwagi na bogatsze wyposażenie i mniejszą liczbę przejechanych kilometrów, nawet kosztem wieku pojazdu. 

Najpopularniejszymi wśród nabywców małych samochodów używanych są marki: Škoda (10,9%), Renault (10,1%) i Opel (9,4%). Najchętniej kupowanym modelem jest Škoda Fabia (8,8%). Tuż za nią plasują się Renault Clio (8,4%) i Toyota Yaris (6,7%).

Ponad 88% tych samochodów wyposażonych jest w silnik benzynowy, ale coraz częściej zdarzają się też auta z napędem alternatywnym. Średnia liczba przejechanych kilometrów wynosi 31 902, a średni wiek pojazdu to 7,8 roku. Zaledwie 5% małych samochodów ma automatyczną skrzynię biegów. Silnik przeciętnego małego samochodu ma najczęściej pojemność 1,2 litra.

Znacząco rośnie popyt na komfortowe wyposażenie, którego podstawą jest klimatyzacja, a koniecznością zaczyna być również USB i zestaw głośnomówiący. Aż 77% aut ma nadwozie typu hatchback. W tempomat wyposażono 23% samochodów. Największą popularnością wśród małych aut cieszy się kolor srebrnoszary (17,6%), czerwony (15,5%) i niebieski (13,6%).

Źródło: AAA

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Najlepszy jest srebrny yaris, mam takiego i jest spoko. Mało pali i nic poważnego się w nim nie psuje 🙂

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Większy 😀

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze