Kobiety za kierownicą są bardziej nerwowe!

Naukowcy z londyńskiej uczelni przeprowadzili badanie na zlecenie jednego z producentów samochodów. Wyniki są zaskakujące. Okazuje się, że kobiety są dużo bardziej drażliwe, gdy siedzą za kółkiem.

W eksperymencie przeprowadzonym przez psychologa behawioralnego wzięło udział tysiąc kierowców z Wielkiej Brytanii. Patrick Fagan z Goldsmiths Univeristy w Londynie sprawdził w ramach różnych scenariuszy reakcję na dźwięk, zapachy, dotyk, bodźce wzrokowe oraz smak. 

Podczas jazdy samochodem mogą występować dwa stany emocjonalne: szczęście oraz złość. Pierwszy wariant występuje w momencie bezstresowej jazdy samochodem, która daje poczucie wolności. Do drugiej sytuacji dochodzi, gdy kierowca odnosi wrażenie, że traci kontrolę nad wszystkim.

Przeprowadzone badanie udowodniło, że podczas jazdy samochodem czujemy się bardziej szczęśliwsi. Dominowało poczucie wolności (51 proc. badanych), a także możliwość swobodnego przemieszczania się (19 proc.) i niezależności (10 proc.). Aż 54 proc. badanych Brytyjczyków przyznało, że lubi śpiewać w samochodzie, 80 proc. lubi słuchać muzyki, a 29 proc. mężczyzn stwierdziło, że woli rozmawiać podczas jazdy. Kierowcy najbardziej cieszą się, gdy mają przed sobą puste drogi (84 proc. badanych), piękne krajobrazy za oknem (78 proc.) lub nadmorskie pejzaże (69 proc.).

Badanie przeprowadzone przez Brytyjczyków wykazało też, że kobiety dużo silniej reagują na negatywne bodźce w otoczeniu. Naukowcy tłumaczą, że uruchamiają one instynkty obronne rozwinięte w czasach gdy kobiety musiały rozwinąć zdolność do wyczuwania zagrożenia dla nich samych oraz młodego potomstwa w momencie, gdy były same w jaskini, a mężczyźni polowali na zwierzynę.

Tezy zostały potwierdzone przez liczby. Okazało się, że w sytuacji kiedy kierowca miał do czynienia z trąbieniem klaksonu lub komentarzami na temat stylu jazdy, to w tej sytuacji złościło się o 14 proc. więcej kobiet niż mężczyzn. Podobnie w sytuacji, gdy inny użytkownik drogi nie używał prawidłowo kierunkowskazu. Badanie wskazało, że 13 proc. pań jest dużo bardziej zirytowanych. Średnio aż 12 proc. więcej kobiet niż mężczyzn wyrażało złość za kierownicą pod wpływem serwowanych bodźców.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze