Klaudia Podkalicka będzie trenować pod okiem Jutty Kleinschmidt!

"Lecę do Kataru!" ucieszyła się Klaudia Podkalicka, najlepsza zawodniczka rajdów cross - country w Polsce.

Komisja FIA ds. Kobiet w Motor sporcie – przy współpracy z Federacją Sportów Motorowych Kataru (QMMF) przedstawiła projekt, celem którego jest wyłonienie dwóch kobiet: kierowca i pilot. Otrzymają one samochód rajdowy z przeznaczeniem na start w Rajdzie Pucharu Świata, Sealine Cross Country w 2016 roku. Spośród zgłoszonych 85 kandydatek z 39 krajów wyłonionych zostało 9 kierowców i 9 pilotów, w tym reprezentantka Polski, zgłoszona przez Polski Związek Motorowy –  Klaudia Podkalicka. Testy i szkolenie potrwają od 2 do 5 listopada i zakończą się wyborem kobiecego teamu. 

– Z całego świata zostało wyłonionych 9 kobiet kierowców w tym ja oraz 9 kobiet pilotów rajdowych – cieszy się Klaudia.

Sukces to ogromny, bo rzeczywiście warto dostać się na trening cross – country pod okiem Jutty Kleinschmidt (jedynej zwyciężczyni rajdu Dakar płci żeńskiej).

– Szkolenie na pustyni będzie trudne, ale taka jest natura tego sportu – podkreśliła Jutta Kleinschmidt, która wspiera projekt. – Przez większość czasu załoga jest zdana wyłącznie na siebie, muszą to być ludzie zaradni, dzielni, zdeterminowani i skoncentrowani, często w ekstremalnych warunkach i temperaturach. Podczas selekcji chcemy dostrzec te cechy, bo rajdy cross country to coś więcej niż jazda. Będziemy poszukiwać kierowcy i pilota z potencjałem, którzy podejmą wyzwanie uczestnictwa w FIA World Cup for Cross Country Rallies.

 – Jesteśmy pod wrażeniem poziomu, jaki reprezentują zgłoszone kandydatki” powiedziała Michèle Mouton, Prezes Komisji ds. Kobiet w Motorsporcie FIA. – Federacje naprawdę zaangażowały się w ten projekt, dzięki czemu widzimy, jak wiele kobiet na świecie poważnie zajmuje się motorsportem.

– Jestem szczęśliwa, że dostałam taką szansę. Spośród tylu rekomendowanych przez swoje federacje kobiet z całego świata, udział w takim projekcie jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Będzie to dla mnie kolejne  wyzwanie w drodze do Dakaru. Z jazdą po pustyni  nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale mam nadzieję, że szybko opanuję tę sztukę. Szkolenie poprowadzi  Jutta Kleinschmidt oraz równie utytułowana pilotka Fabrizia Pons (startowała z Michele Mouton w WRC). Z tak wybitnymi kobietami motorsportu  nie pozostaje mi nic innego jak szybko chłonąć wiedzę i starać się być jak najlepszą uważa Klaudia Podkalicka.

Gratulacje i powodzenia Klaudia!

Wyselekcjonowane zawodniczki, które dostały sie na trening:

kierowca:
Charlotte Berton, Francja
Jonna Lisa Eson Bradhe, Szwecja
Emma Gilmour, Nowa Zelandia
Cristina Gutiérrez Herrero, Hiszpania
Klaudia Podkalicka, Polska
Melanie Schulz, Niemcy
Yara Shalaby, Egipt
Molly Taylor, Australia
Sara Williams, United Kingdom

Pilot:
Lisette Bakker, Holandia
Tania Cardoso Sequeira, Portugalia
Yasmeen Elmajed, Jordania
Veronica Engan, Norwegia
Rhianon Gelsomino, Australia
Sandra Labuscagne, Republika Południowej Afryki
Jasmeen Singh Bhandhair, Zambia
Natalie Solbach-Schmidt, Niemcy
Lara Vanneste, Belgia

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze