Kierowcy pojazdów z instalacją propan-butan płacą ponad 20 gr więcej na litrze. Czy będzie jeszcze drożej?

W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami gwałtownych i znacznych wzrostów cen paliwa LPG na stacjach benzynowych. Czym jest spowodowana ta podwyżka i co istotniejsze, czy możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen?

Średnie ceny LPG w Europie, w przeliczeniu na polski złoty, w ciągu ostatniego miesiąca wzrosły o ponad 20 gr na litrze. Autogaz w Polsce aż w 80% jest produktem pochodzącym z importu. Za dynamicznym wzrostem cen hurtowych nie nadążały ceny detaliczne. Dopiero w ostatnich dniach największe sieci stacji paliw podniosły ceny, a za nimi pozostali gracze detaliczni – stąd tak istotna podwyżka w krótkim czasie. 

Reasumując, obserwowany w ostatnim czasie wzrost cen detalicznych LPG jest efektem tendencji na rynkach międzynarodowych, które mają związek z niższą podażą surowców oraz rozpoczynającym się sezonem grzewczym. Do końca roku nie należy oczekiwać spadku cen. Wręcz przeciwnie, bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest, że przedświąteczne wizyty na stacjach właścicieli aut na autogaz mogą oznaczać jeszcze większe wydatki niż obecnie.

Zbigniew Łapiński, dyrektor ds. zaopatrzenia logistyki i klientów kluczowych, członek zarządu Anwim S.A.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze