Katarzyna Frendl mistrzynią XXII Grand Prix FCA Poland Dziennikarzy na Torze Kielce

Katarzyna Frendl z Motocaina.pl została nieoficjalną Mistrzynią Polski Dziennikarek 2015, triumfując w klasie pań podczas XXII Grand Prix FCA Poland Dziennikarzy na Torze Kielce w Miedzianej Górze.

Po raz dwudziesty drugi 55 dziennikarzy prasy, radia, telewizji i internetu z Polski i Litwy spotkało się 8-9 maja 2015 r. na Torze Kielce w Miedzianej Górze, by rywalizować w Grand Prix FCA Poland o tytuły nieoficjalnych Mistrzów Polski w wyścigach samochodowych zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej.

W tym roku dziennikarze ścigali się samochodami Alfa Romeo Giulietta 1,4 TB MultiAir o mocy 170 KM (z automatycznymi skrzyniami biegów TCT) i Fiat 500 0,9 TwinAir o mocy 105 KM.

Zawodnicy mieli w ciągu dwóch dni do przejechania 8 odcinków specjalnych po torze wytyczonych przez wiceprezesa Automobilklubu Kieleckiego. W tym roku przy pięknej, słonecznej pogodzie dziennikarze udowodnili, że ich domeną jest nie tylko praca przy użyciu pióra, kamery, mikrofonu czy też komputera, ale również doskonała sportowa rywalizacja na torze wyścigowym, przejeżdżając szybko, ale i bezpiecznie (nie „łapiąc” punktów karnych) wytyczone na torze próby sportowe.

Tegoroczne zawody wzorem tym z lat ubiegłych stały na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Różnica czasowa pomiędzy pierwszym i czwartym zawodnikiem w klasyfikacji generalnej to niecałe 2 sekundy. Najlepszym, najszybszym dziennikarzem w tej rywalizacji, który najlepiej poradził sobie z próbami, umiejętnie wykorzystując możliwości Alfy Giulietty i Fiata 500 był Marcin Matus z tygodnika Auto Świat, który wyprzedził Marka Wichra z Gazety Krakowskiej, zwycięzcę Grand Prix z 2005 roku. Na podium uplasował się Adam Mikuła (zwycięzca Grand Prix w latach 2012-2013) z tygodnika Auto Świat, zajmując tym razem trzecie miejsce. Najlepszą dziennikarką w tych zawodach, podobnie jak w roku ubiegłym, była Katarzyna Frendl z kobiecego portalu motoryzacyjnego Motocaina.pl, pokonując Annę Juśkiewicz z Polskiego Radia Katowice oraz Annę Lubertowicz-Sztorc z magazynu Book of Luxury. W klasyfikacji drużynowej zwycięskie puchary Grand Prix FCA Poland zostały wręczone świetnie jeżdżącym w rywalizacji na torze dziennikarzom magazynu Auto Świat, którzy wyprzedzili dziennikarzy z magazynu Auto Motor i Sport, a „brąz” wywalczyli dziennikarze magazynu Top Gear (zwycięzcy w tej klasyfikacji z roku ubiegłego).

Dziennikarze, w wolnych chwilach między startami na torze, mogli spróbować swoich sił w tzw. próbie Stewarta, gdzie preferowana była jazda płynna, umiejętne operowanie pedałem przyspieszenia – tutaj najlepiej poradził sobie Janusz Borkowski z Auto Świat – oraz na symulatorze Formuły 1, na którym najszybciej pokonał okrążenia na wirtualnym torze bolidem Ferrari, Piotr Sielicki z portalu moto.pl

W tym roku po raz pierwszy w GP FCA Poland wystartowało siedmiu debiutantów, a najlepszym wśród nich był Kacper Mucha z Motor Presse Polska. Nagrodzono także dziennikarzy w kategorii „50+” – tutaj bezkonkurencyjnym kierowcą wyścigowym okazał się Jacek Bieniaszkiewicz z Polskiego Radia Lublin – a specjalną nagrodę otrzymał pan Andrzej Dąbrowski (kategoria „70+”), który pokonał w klasyfikacji generalnej wielu młodszych kolegów, a  podczas pierwszego Grand Prix w 1993 roku pan Andrzej zajął doskonałe trzecie miejsce. Tak jak w latach ubiegłych nie mogło zabraknąć w Grand Prix dziennikarzy z Litwy, a najlepszy z Nich, pan Leonavicius Dainius w klasyfikacji generalnej zajął 18 miejsce.