Kalkulator oszczędności paliwa Lanxess

Jak wynika z raportu “Polacy kupują opony”, aż 85% przepytanych kierowców nie ma świadomości wprowadzania przez Unię Europejską nowych etykiet na opony.

fot. Lanxess

Jak wynika z raportu “Polacy kupują opony”, aż 85% przepytanych kierowców nie ma świadomości wprowadzania przez Unię Europejską nowych etykiet na opony. Badanie zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie firmy LANXESS, największego na świecie producenta wysokowydajnego kauczuku syntetycznego. Jednocześnie 79% badanych odpowiedziało, że chętnie z takiego etykietowania będzie korzystać. Aż 84% przyznało, że jest skłonnych zapłacić więcej za opony przyjazne środowisku, tzw. „zielone” opony

Aby pomóc kierowcom wyciągnąć korzyści z nowego oznakowania opon, LANXESS stworzył specjalną aplikację dostępną na iPada, iPhona, Androida oraz w wersji on-line. Aplikacja oblicza ile pieniędzy, paliwa oraz CO2 można zaoszczędzić dzięki różnego typu oponom. Wyliczenia opierają się na rodzaju silnika, rocznym przebiegu i stylu jazdy. Przykładowo przy rocznym przebiegu ok. 20 000 km, spalaniu ok. 8l/100km i tankowaniu benzyny po 5,80 zł, można zaoszczędzić ok. 740 zł i 300 kg CO2 rocznie.

LANXESS przygotował również nową stronę – www.eko-mobilnosc.pl, która jest bazą informacji na temat etykiet na opony i korzyści wynikających ze stosowania „zielonych” opon dostępnych dla polskich kierowców. Bezpłatny Kalkulator Oszczędności Paliwa LANXESS jest dostępny bezpośrednio w Apple Appstore jak również na http://app.eko-mobilnosc.pl

Nowe zasady

Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską od 1 listopada 2012 roku nakazują obowiązkowe etykietowanie opon określające ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Po raz pierwszy kierowcy będą mieli natychmiastowy i czytelny dostęp do tych danych i będą mogli wybrać opony bezpieczne i oszczędne. Informacja będzie analogiczna do tej, znanej już z pralek czy lodówek, kategoryzująca opony w przedziale od A do G.

„Wprowadzenie wymogu etykietowania opon to dobra wiadomość dla wszystkich potencjalnych klientów. Dzięki etykietom  dostaniemy jednolitą i czytelną informację dotyczącą produktów pochodzących od różnych producentów. Mamy szansę na ich porównanie i wybór spełniający nasze oczekiwania.

Podobne rozwiązanie znamy już z rynku AGD. Zastosowanie etykiet przyczyniło się nie tylko do poprawy jakości oferowanych urządzeń, ale także, a może przede wszystkim, do obniżenia ich energochłonności, bo właśnie urządzenia wykazujące mniejsze zapotrzebowanie na energię są dziś częściej wybierane przez klientów. Jestem przekonany, że podobne zjawisko wkrótce będziemy obserwować na rynku opon. Mając określoną kwotę, którą będziemy mogli przeznaczyć na ich zakup, wybierać będziemy te, które zapewnią nam najwyższy z możliwych poziomów bezpieczeństwa, relatywnie niskie zużycie paliwa i odpowiednią trwałość.” – mówi Wojciech Drzewiecki, Prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

fot. Lanxess

LANXESS jest dostawcą wysokowydajnego kauczuku syntetycznego dla wszystkich wiodących producentów opon na świecie. Powstają z niego opony wysokiej klasy, zwane „zielonymi” oponami, które osiągają najwyższe oceny wg przyjętej kategoryzacji na etykietach, zarówno pod względem wydajności paliwowej, jak i bezpieczeństwa. Opony te już pojawiają się na rynku. Co prawda mogą być droższe od standardowych opon o ok. 100-200 zł za sztukę, ale ta różnica zwraca się podczas użytkowania (na podstawie przedstawionego wyżej przykładu po około 10 miesiącach).

„Znaczenie nowych etykiet będzie uzależnione od tego czy kierowcy będą wiedzieli jak z nich korzystać.” – wyjaśnia Flemming B. Bjørnslev, Dyrektor LANXESS Central Eastern Europe s. r. o. „Nasza aplikacja ma w tym pomóc. Kierowcy w prosty sposób będą mogli obliczyć ile pieniędzy i CO2 zaoszczędzą dzięki inwestycji w „zielone” opony produkowane z naszego wysokowydajnego kauczuku.”

Bezpłatna aplikacja stworzona przez LANXESS

Aplikacja została tak zaprojektowana, aby odpowiadać na pytania, których bezpośrednio nie wyczytamy z etykiety – jaką dokładnie oszczędność w określonej perspektywie może przynieść zmiana opon na lepsze. Obliczenia oparte są na badaniach naukowych Uniwersytetu w Monachium. Do aplikacji wprowadzane są dane na temat średniego zużycia paliwa, pokonywanego rocznego dystansu, ceny paliwa, stylu jazdy, itp. Następnie aplikacja oblicza, ile pieniędzy, paliwa i CO2 można zaoszczędzić przy zmianie opon na bardziej wydajne. Użyteczną informacją jest również to, po jakim czasie zwróci się inwestycja w „zielone” opony. Aplikacja została zaakceptowana przez stowarzyszenie TÜV Rheinland.

Nowa strona www.eko-mobilnosc.pl

Dzięki aplikacji można wyliczyć oszczędności. Nowa strona, która właśnie została uruchomiona prezentuje za to szereg informacji na temat „zielonych” opon i etykiet jako takich. Jej zadaniem jest dostarczyć jak najbardziej kompleksowych informacji na temat opon, etykietowania i ekologicznej mobilności.

Badanie opinii*: Polacy są w stanie zapłacić więcej za “zielone” opony

  • 85% badanych nieświadomych wprowadzania nowych etykiet przez UE
  • 84% badanych gotowych wydać więcej na opony przyjazne środowisku
  • 79% deklaruje skorzystanie z etykiet w przyszłości
  • Etykiety wydają się w pełni zaspokajać potrzeby konsumentów, gdyż oceniają opony w kategoriach dla nich najważniejszych: przyczepność na mokrej nawierzchni (4,7 w skali od 1 do 5 w ocenie respondentów) i wpływ na spalanie (3,7). Pozostałe dwie ważne kategorie, czyli cena (4,0) i marka (3,8) są niezależne od etykiety, ale również należą do informacji transparentnych. Poziom generowanego hałasu znalazł się na szóstym miejscu (3,5) po pozycji w testach (3,6)

*Badanie przeprowadzone telefonicznie przez PBS na zlecenie LANXESS AG. W badaniu wzięło udział 1000 losowo wybranych osób powyżej 18 roku życia posiadających prawo jazdy. 88% badanych stanowili czynni kierowcy. Realizacja badania: lipiec-sierpień 2012.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze