Już w przyszłym roku sprawdzisz punkty online

Każdy, kto ma na swoim koncie jakiś występek drogowy, będzie mógł sprawdzić swój stan konta. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym została właśnie podpisana przez Prezydenta.

W okresie wakacyjnym podróżujemy więcej, dlatego dużo łatwiej jest złapać punkty, choćby przez zdjęcie zrobione fotoradarem. Aktualny limit dostępnych punktów karnych wynosi 24, a w tym roku po raz ostatni istnieje jeszcze możliwość zredukowania stanu o 6 punktów płacąc za kurs kilkaset złotych.

Jedyną możliwością na sprawdzenie stanu punktów karnych jest wizyta w najbliższej komendzie policji. Na szczęście już niedługo będziemy mogli to zrobić z domu. MSW przygotowało nowelizację ustawy, która pozwoli na udoskonalenie danych zbieranych przez Centralną Ewidencje Pojazdów (CEP), Centralną Ewidencję Kierowców (CEK), a następnie uruchomienie nowych e-usług.

W tym przypadku jest mowa o projekcie CEPIK 2.0, który jest realizowany przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki. Podpisana właśnie ustawa wejdzie w życie w pierwszych dniach stycznia przyszłego roku. Zgodnie z nią, wprowadzona będzie możliwość sprawdzenia punktów przez internet. Z systemu dowiemy się nie tylko  o liczbie punktów karnych, ale sprawdzimy także za jakie naruszenia zostały przypisane. Pozwolą na to usługi „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych”. 

W niedalekiej przyszłości będzie można nawet opłacić mandat online. W ramach nowego systemu będziemy mogli sprawdzić ważność swoich uprawnień, a także udostępnić taką informację pracodawcy. Pojawi się także usługa „Mój pojazd”, która pozwoli właścicielom na elektroniczny dostęp do danych pojazdu.

W ramach nowej ustawy będzie można sprawdzać szkoły jazdy, a także oceniać je. Od połowy 2014 roku możemy korzystać z opcji „Historia pojazdu” oraz „Bezpieczny autobus”.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze