Już niebawem za mandat zapłacisz kartą

MSWiA zamierza wprowadzić terminale do radiowozów, które pozwolą zapłacić za mandat kartą płatniczą. Nowe rozwiązanie będzie dostępne nie tylko dla cudzoziemców, którzy nie mogą otrzymać mandat kredytowego, ale także dla Polaków.

Już niebawem na podstawowym wyposażeniu radiowozu znajdziemy terminal płatniczy. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Projekt trafił właśnie do konsultacji. 

Obecny stan prawny przewiduje trzy rodzaje mandatów: gotówkowy, kredytowany i zaoczny. Osoby ze stałym meldunkiem w Polsce mogą otrzymać dwa ostatnie, natomiast pierwszy obowiązuje w przypadku cudzoziemców, którzy nie mają innego wyjścia jak zapłacić gotówką. W przypadku mandatów z odroczoną płatnością trzeba dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, co może powodować dodatkowe koszty (np. opłaty na poczcie)

Nowy projekt MSWiA ma szczególne znaczenie w przypadku sprawców wykroczeń przebywających czasowo w Polsce. W tej chwili policjant nakładając mandat musi dowieźć sprawcę do najbliższego bankomatu.

Urządzenia do bezgotówkowego rozliczeń pojawią się etapami w użytku. Resort uzasadnia zmiany liczbą ponad 5,5 mln mandatów wystawionych w zeszłym roku. W ocenie MSWiA te zmiany w istotny sposób zwiększą ściągalność mandatów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze