Joana Survilaitė i Westa Survilienė na Rajdzie Polski

Więzy rodzinne i miłość do rajdów łączą litewską, żeńską załogę, która wystąpi w Mitsubishi Lancerze podczas Rajdu Polski. Za kierownicą zobaczymy Joanę Survilaitė (21 l.) i jej matkę Vestę Survilienė (37 l.) w roli pilota.

Joana Survilaitė – zakochana w sportach motorowych.
fot. materiały prasowe zawodniczek

Joana w dzieciństwie marzyła, by zostać: baletnicą, łyżwiarką, pływaczką lub gimnastyczką. Jednak, mając 12 lat po raz pierwszy wybrała się na tor kartingowy i zakochała się w sportach motorowych. Po szkole szlifowała na torze swoje umiejętności, a rówieśnicy bardzo jej dokuczali i ochrzcili ją męskim imieniem – Bob. Jednak ona się nie poddawała i z satysfakcją pokonywała kolegów na torze. Po trzech latach ciężkich treningów pod opieką przychylnego trenera, zdobyła swój pierwszy puchar w mistrzostwach kartingowych – jako pierwsza kobieta na Litwie! Koledzy wreszcie docenili jej talent i pogratulowali.

Joana Survilaitė i Westa Survilienė podczas poprzednich rajdów
fot. materiały prasowe zawodniczek

Następnym krokiem w rajdowej karierze Joany było zdobycie licencji rajdowej i starty w pucharze Renault Clio. Pierwsze, prawdziwe rajdy były dużym wyzwaniem, ale po dwóch sezonach zawodniczka zdobyła 3 miejsce w klasyfikacji. A jej tato (właściciel sporej firmy) postanowił bardziej wesprzeć finansowo karierę rajdową córki i żony. Młodsi bracia (18 i 13 lat) również zafascynowali się sportem motorowym.

Joana Survilaitė i Westa Survilienė – matka i córka na liście zawodników Rajdu Polski
fot. materiały prasowe zawodniczek
Westa Survilienė będzie pilotować córkę podczas Rajdu Polski
fot. materiały prasowe zawodniczek

Jednak wszystko zapoczątkowała ich matka Vesta, która kocha motoryzację i w wieku 28 lat startowała podczas tradycyjnego wyścigu 1000 km. Mimo, że skupiła się później na prowadzeniu domu – to jej miłość do sportów motorowych nie wygasła. W domu to ona dbała o samochody, naprawy i ich wybór.

Początkowo nie była przekonana do bycia pilotem córki, bo sądziła, że to zbyt wielka odpowiedzialność. Jednak z czasem świetnie opanowała obowiązki pilota i jest zdania, że córka lepiej (niż ona) radzi sobie za kierownicą. Czuje się też spokojniejsza o nią, gdy siedzi obok. Obydwie panie mają charakter choleryka, jednak w ekstremalnych sytuacjach są w stanie słyszeć się nawzajem i porozumiewać bez słów. Zawodniczki ustaliły, że to Vesta ma decydujący głos w domu, a Joana na rajdach.

Kobieca załoga z powodzeniem startuje w rajdach na Litwie, Łotwie i w Estonii. A od 2012 występuje w mocnym Mitsubishi Lancerze Evo IX. Podczas zbliżającego się Rajdu Polski (13-15 września) zobaczymy litewskie zawodniczki w charakterystycznych, różowych barwach z Myszką Minnie z numerem 39.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze