Jeździmy zdecydowanie za szybko!

22 stycznia 2010
71% kierowców przekracza dozwoloną prędkość. Blisko co trzeciej osobie zdarza się jeździć o ponad 50 km/h szybciej niż pozwalają na to przepisy - oto wyniki ankiety przeprowadzonej na 85 tysiącach kierujących pojazdami. Przypominamy, z jakimi prędkościami można się poruszać w Polsce.

Na jedno z pytań sondy - „czy przekraczasz dozwoloną prędkość?" - zaledwie 4% osób odpowiedziało „nigdy", a odpowiedź „rzadko" wybrało 25% uczestników. Pozostałe osoby przyznały, że jeżdżąc przekraczają dozwoloną prędkość, w tym aż 17% kierowców zadeklarowało, że robi to zawsze!

Renault Twingo RS - niby niepozorne, ale potrafi jeździć całkiem żwawo.
fot. Renault
Odpowiadając na drugie z pytań - „o ile zdarza ci się przekraczać dozwoloną prędkość?" - aż 28% osób przyznało, że jest to ponad 50 km/h.  

- Pamiętajmy, że przykładowo pieszy, uderzony przez samochód jadący z prędkością blisko 50 km/h ma ok. 55% szans na przeżycie, a przy uderzeniu z prędkością ponad 70 km/h prawdopodobieństwo przeżycia jest bliskie zeru!* Zbyt szybka jazda ogranicza kontrolę nad pojazdem i znacznie wydłuża drogę hamowania - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.  - Dotyczy to zwłaszcza sytuacji nagłych, które wymagają od kierowcy natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość jest szczególnie niebezpieczna zimą, kiedy zaśnieżona lub oblodzona nawierzchnia dróg istotnie ogranicza przyczepność - dodają.  

Co trzeci wypadek z winy kierującego jest spowodowany niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu. Tylko z tego powodu w 2008 roku w Polsce doszło do blisko 12 tysięcy wypadków, w których zginęło 1 638 osób, a ponad 17 tysięcy zostało rannych.

Dozwolone prędkości z jakimi mogą się poruszać samochody osobowe w Polsce

Strefa zamieszkania: 20 km/h
Obszar zabudowany: 50 km/h w godzinach od 5.00 do 23.00 i 60 km/h w godzinach od 23.00 do 5.00
Droga ekspresowa jednojezdniowa oraz droga dwujezdniowa co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu: 100 km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa: 110 km/h
Autostrada: 130 km/h
Pozostałe drogi: 90 km/h 

www.transport.govt.nz

Źródło: Renault

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!