Jesteś zestresowana? Jeździsz agresywnie

Jesteś zestresowana? Jeździsz agresywnie

20 maja 2016
Instytut Transportu Samochodowego przeprowadził badania, z których wynika że kierowcy, który częściej odczuwają presję pracy mają większą tendencję do bycia agresywnymi na drodze.
Loading module...

Bardzo często narzekamy na zachowanie kierowców, a szczególnie tych, którzy prowadzą samochód służbowy. Często ich zachowanie to wypadkowa indywidualnych cech osobowości, równowagi emocjonalnej czy poczucia pewności siebie. Czasami zwycięża chęć dominacji lub rywalizacji na drodze. O zachowaniu kierowcy mogą decydować takie czynniki jak przeświadczenie o anonimowości czy bezkarności szczególnie potęgowane przez sytuacje psychoaktywne. Jednak ważnym czynnikiem jest stres, który w przypadku kierowców samochodów służbowych wynika z trudnego charakteru pracy, gdy trzeba często i szybko przechodzić z głównych zadań zawodowych do czynności związanych z prowadzeniem samochodu.

Instytut Transportu Samochodowego przeprowadził przy współpracy Skoda Szkoła Auto badanie na grupie 350 uczestników, gdzie wskazano jednoznacznie, że kierowcy odczuwający presję w pracy mają większą skłonność do agresji w ruchu drogowym. Głównym czynnikiem może być nadmiar obowiązków lub frustracja związana z koniecznością wywiązania się z obowiązków czy obietnic. Agresja w ruchu drogowym to nie tylko agresywna jazda, ale także gniew za kierownicą oraz zjawisko tzw. road rage, czyli furia drogowa. Takie zachowania stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. 

W celu radzenia sobie z negatywnymi emocjami za kierownicą uruchomiono kampanię edukacyjną „Wyładowujesz się!”, która skierowana jest w głównej mierze do kierowców pojazdów służbowych. Zostaną w niej wykorzystane wyniki badań ITS, m.in. dotyczące indywidualnych predyspozycji kierowców, które mogą wiązać się ze skłonnością do zachowań agresywnych, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do opracowania efektywnych metod radzenia sobie z czynnikami stresogennymi wśród kierowców aut służbowych.

Autorami kampanii „Wyładowujesz się!” są: Instytut Transportu Samochodowego oraz Skoda Auto Szkoła. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Loading module...

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!