Ewa Kania

Lubisz jeździć lewym pasem? Za tę chwilę przyjemności możesz zapłacić 3000 zł!

W Polsce nie brakuje dróg szybkiego ruchu, ale wciąż widok kierowcy nadużywającego lewego pasa nie jest niczym zaskakującym. Mało kto wie jak dotkliwa może być kara za taką jazdę.

Spis treści

Czy ma znaczenie, czy jadę lewym czy prawym pasem?

To pytanie powinno być retoryczne, ale nie każdy kierowca zna na nie odpowiedź. Niektórzy w ogóle nie uważają, że jest potrzeba je zadawać. Jadą tym pasem, którym im wygodniej, albo na który akurat wjechali i się go trzymają.

Przypomnijmy więc art. 16 Kodeksu drogowego, gdzie w sekcji „Ruch pojazdów – zasady ogólne” (a więc te najbardziej podstawowe), czytamy:

Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że najbliżej prawej krawędzi można jechać wyłącznie prawym pasem. Z lewego można korzystać tylko w określonych sytuacjach.

W jakich sytuacjach można jechać lewym pasem?

Przepisy jasno określają, kiedy kierujący może korzystać z lewego pasa. Każdy powinien te zasady znać na pamięć. Lewym pasem można jechać:

  • podczas wykonywania manewru wyprzedzania
  • jeśli zamierzamy skręcić lub zawrócić w najbliższym możliwym miejscu
  • jeśli na drodze jest korek lub bardzo gęsty ruch, a na lewym pasie pojazdów jest wyraźnie mniej
  • jeśli prawy pas jest zamknięty lub występują na nim inne utrudnienia

Ile wynosi mandat za jazdę lewym pasem?

Policja zwykle nie jest skora do wystawiania mandatów za jazdę lewym pasem, pod warunkiem, że jej nie nadużywamy. Jeśli wyprzedzicie tira na autostradzie i nie zjedziecie natychmiast na prawy pas, prędzej dostaniecie pouczenie.

Taryfikator mandatów nie przewiduje zresztą mandatu konkretnie za jazdę lewym pasem. Nadużywanie jej jest jednak „wystąpieniem przeciw innym przepisom”. To furtka da policjanta, który zauważył czyn zabroniony prawem, ale z jakiegoś powodu nieujęty w taryfikatorze. Wtedy dokładna wysokość kary zależy od indywidualnej oceny funkcjonariusza. Widełki pozwalają na wystawienie mandatu w kwocie od 20 do 3000 zł.

Jest jednak jeszcze jedna możliwość – jeśli nasza jazda lewym pasem, będzie utrudniać innym poruszanie się (na przykład zmuszając do wyprzedzania prawym pasem), to jest to utrudnianie ruchu. Mandat za takie przewinienie to 500 zł i 8 pkt. karnych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze