Jane Shaw, czyli babcia na Harleyu

21 i 22 stycznia to dni, w których składamy życzenia naszym babciom i dziadkom. Z tej okazji Motocaina życzy wszystkim seniorom dwustu lat w zdrowiu i szczęściu, przywołując niesamowitą historię motocyklowej babci – Jane Shaw.

Jane Shaw w czasach szalonej przygody
fot. materiały prasowe

Jane ma obecnie 94 lata i ostatni raz siedziała na siodełku motocykla kilka lat temu. Chociaż zdrowie nie pozwala jej już na szaleństwa, to do dzisiaj czuje dreszcz emocji na sam dźwięk silnika. Jest też dumna, że przekazała pasję córce, Sylvii, i wnuczce, Brendzie. Wszystkie trzy uważają, że są żywym dowodem na to, iż miłość do motocykli się dziedziczy.

Jane urodziła się i dorastała na 80-akrowej rodzinnej farmie w pobliżu Standish. Miała dziewięcioro rodzeństwa – czterech braci i pięć sióstr. Najbliższy jednak jej sercu był Pete, mieli bowiem wspólna cechę, która różniła ich od reszty rodzeństwa – nienasycone pragnienie przygody.

Wzajemna miłość Jane i motocykli (a konkretnie Jane i Harleyów, bo innych nie uznaje) zaczęła się w chwili, gdy Pete przyniósł do domu pudło pełne części i oznajmił, że zamierza skonstruować własną maszynę. Kiedy tylko miał wolną chwilę, biegł do szopy i dłubał całymi godzinami. Jane, rzecz jasna, musiała mu towarzyszyć. Trwało to latami i wymagało pomocy przyjaciół oraz odrobiny szczęścia, ale w końcu się udało. Jane miała wówczas 14 lat. Za szkołę jazdy musiały jej wystarczyć szybkie i nieco chaotyczne wyjaśnienia brata. Zanim się zorientowała, jeździła samodzielnie.

Trzy pokolenia motocyklistek
fot. materiały prasowe

W latach 40. kupiła pierwszą własną maszynę i przystąpiła do miejscowej grupy pod nazwą Dragon Riders. Był to pierwszy, ale nie jedyny klub, do którego należała. Wspomina te lata jako okres nieustającej frajdy: wyścigów między sosnami, wyznaczania własnych tras. Imprezy trwały nieraz do białego rana, chociaż, jak wspomina Jane, picie alkoholu przed jazdą było surowo wzbronione.

Jane jest też przekonana, że te czasy, pasmo przygód i radości, były dla motocyklistów lepsze niż te, które nastały obecnie. Technika zastępuje entuzjazm, wysoki połysk i super design wypierają osobowość. Motocykle z dawnych lat miały duszę. Widać było, do czego są stworzone.

Nie wszyscy patrzyli łaskawym okiem na postawę Jane. Nigdy się tym jednak nie przejmowała. Jak powtarza dzisiaj swojej córce i wnuczce, jest jedna prosta recepta na to, by przetrzeć każdy szlak i pokonać każdą przeszkodę.

„Zawsze bądźcie sobą. Zawsze” – mówi Jane Shaw.

Najnowsze

Wybierz motocykl Suzuki na podstawie znaku zodiaku

Nie wiesz jaki wybrać motocykl - jaką markę i model? Suzuki przygotowało zwariowaną zabawę proponując motocykle swoim klientom na podstawie ich znaków zodiaku.

Uprzedzamy – to tylko zabawa! Sprawdźcie, jakie motocykle zostały zapisane dla Was w gwiazdach.

BARAN (21 marca – 19 kwietnia) – osoby otwarte, uważne, niezależne i hojne; idealny model według Japończyków, to V-Strom 650

BYK (20 kwietnia – 20 maja) – osoby uczciwe, godne zaufania, powściągliwe, nieustępliwe oraz zdeterminowane; idealny motocykl to Intruder C1500T

BLIŹNIĘTA (21 maja – 21 czerwca) – osoby inteligentne i ciekawe świata, otwarte na innych ludzi; sugerowany motocykl – GSX 1250 FA

RAK (22 czerwca – 22 lipca) – osoby wytrwałe, stanowcze, pełne energii, błyskotliwe, a czasem kapryśne; proponowany model GSR 750

fot. Suzuki


LEW (23 lipca – 22 sierpnia) – osoby aktywne, dumne, niezależne i pewne siebie; model – Suzuki Burgman

PANNA (23 sierpnia – 22 września) – osoby wrażliwe, dyskretne, racjonalne; sugerowana maszyna, to Inazuma 250

WAGA (23 września – 22 października) – osoby towarzyskie i bez problemów nawiązujące kontakty z innymi; model Suzuki Gladius 650 został stworzony właśnie dla tej grupy osób

SKORPION (23 października – 21 listopada) – osoby powściągliwe, krytyczne; długotrwała relacja przewidywana jest z modelem GSX-R 600

STRZELEC (22 listopada – 21 grudnia) – osoby przedsiębiorcze, wszechstronne, pełne energii i witalności; motocykl – Suzuki Hayabusa

KOZIOROŻEC (22 grudnia – 19 stycznia) – osoby niezależne, uważne, pewne siebie, godne zaufania i ciężko pracujące; motocykl – GSX 650F

WODNIK (20 stycznia – 18 lutego) – osoby łagodne, cierpliwe i pełne entuzjazm; polecany motocykl to Suzuki Burgman 650

fot. Suzuki


RYBY (19 lutego – 20 marca) – osoby łatwo przystosowujące się do nowej sytuacji, lojalne i wyjątkowe; motocykl – GSX-R 1000

Czy sugerowane opisy przez Suzuki mają pokrycie z rzeczywistością? Czekamy na Wasze opinie. Nie radzimy jednak sugerować się tym przy wyborze motocykla – najważniejsze są bowiem umiejętności i indywidualne preferencje.

Ciekawe, dlaczego dwukrotnie powtarza się model Burgman…

Najnowsze

Brigitte Bardot i jej (Alfa) Romeo

Jean-Luc Godard w filmie „Pogarda” z 1963 roku obsadził Brigitte Bardot, która kradnie każdą scenę, w której się pojawia. Aczkolwiek nie tylko ona przykuwa zachwycone spojrzenia.

Brigitte Bardot gra Camille Javal, żonę scenarzysty Paula Javala, i jako Camilla jest zniewalająco zmysłowa i poniekąd niebezpieczna. I chociaż męskie spojrzenia skupiały się głównie na niej, to trudno nie zachwycić się inną gwiazdą filmu – czerwonym Alfa Romeo Spiderem 2600.

 

Uwodzicielska BB

Alfa Romeo Spider 2600 w całej okazałości

Najnowsze

Subaru BRZ wreszcie w Polsce

Rozmowy Subaru Import Polska z Fuji Heavy Industries (producentem samochodów marki) zakończyły się powodzeniem. W 2013 do Polski trafi kontyngent Subaru BRZ.

Polska wersja Subaru BRZ będzie, podobnie jak wszystkie inne modele Subaru na naszym rynku, standardowo wyposażona w Inteligentny System Ratunkowy.

fot. Subaru

Specjalnie dla BRZ Szkoła Jazdy Subaru opracowała program szkoleń dla aut tylnonapędowych. Podobnie jak w przypadku modelu STI, szkolenie w SJS zawarte jest w cenie samochodu. Oczywiście z profesjonalnych szkoleń w SJSie mogą skorzystać także nabywcy m.in. Toyoty GT86 (odpłatnie).

fot. Subaru

W Polsce oferowane są dwie wersje BRZ różniące się  zarówno technicznie, jak i wyposażeniowo. Cennik Subaru BRZ rozpoczyna się od 28 500 € brutto za wersję Active z manualną skrzynią biegów.

fot. Subaru

Pierwsze samochody będą dostarczone klientom w kwietniu bieżącego roku.

Najnowsze

Mazda i Fiat podpisują umowę na spidera Alfa Romeo

Mazda i Fiat ogłosiły podpisanie ostatecznej umowy, w oparciu o którą Mazda będzie produkować dla Alfy Romeo nowego dwuosobowego sportowego spidera. Samochód będzie produkowany od 2015 roku w zakładzie Mazdy w Hiroshimie w Japonii.

Nowy spider Alfy Romeo zostanie opracowany i rozwinięty dla globalnego rynku na bazie konstrukcji kolejnej generacji modelu MX-5. W oparciu o umowę, Mazda i Fiat skonstruują dwa samochody z napędem na tylne koła. Każdy z dwóch wariantów Alfy Romeo i Mazdy będzie napędzany silnikami z gamy oferowanej przez danego producenta.

Najnowsze