Jakie buty dla kierowcy?

Badanie przeprowadzone przez brytyjskie Automobile Association (AAGB) dowodzi, że więcej niż jedna czwarta kierowców doświadczyła kłopotów za kółkiem z powodu obuwia, które mieli na sobie.

Gary Ronald, szef południowoafrykańskiego oddziału Automobile Association, jest przekonany, że w RPA zakres problemu jest podobny, o ile nie większy. W ciepłym klimacie ludzie chętnie zakładają klapki, które jako obuwie dla kierowcy zupełnie się nie nadają. Stopa może się z nich łatwo wyślizgnąć, but może się zaklinować pod pedałem hamulca, a w razie wypadku kierowca nie ma nawet najmniejszej ochrony.

fot. materiały prasowe

Badanie AAGB podnosi również kwestię wysokich obcasów – jedna piąta kobiet przyznała się do kłopotów za kółkiem z powodu szpilek. Jednocześnie jednak 84% kobiet zapewnia, że mają w aucie zapasową parę butów na zmianę. Należy tylko pamiętać, żeby po zmianie obuwia nie zostawiać szpilek na podłodze, gdzie mogą łatwo potoczyć się pod pedał hamulca/sprzęgła.

Gary Ronald zwraca także uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą deszczowa pogoda. Dobrze jest mieć przy sobie niewielki ręczniczek do osuszenia podeszew butów, kiedy pada. Mokre obuwie łatwo może się ześlizgnąć z pedałów, co może się okazać szczególnie niebezpieczne np. na tłocznym parkingu, gdzie poruszają się piesi.

Co zatem nosić? Klasyczne skórzane pantofle, adidasy i buty do biegania to najlepszy wybór. Są stabilne, wygodne, przylegają do stopy i wystarczająco solidne, by w razie wypadku zapewnić przynajmniej niewielki poziom zabezpieczenia.

Najnowsze

Moto Racing Show 2013

W piątek 14 czerwca 2013 w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się Moto Racing Show poprzedzające Speedway Grand Prix Polski na żużlu. W pokazach udział wezmą między innymi Krzysztof Hołowczyc (Subaru Impreza) oraz Rafał Pasierbek aka Stunter13 (stunt motocyklowy).

Szczegółowy program Moto Racing Show:

 

14:30 – oficjalne losowanie numerów startowych Speedway Grand Prix Polski; pokazy

tatuażu, wystawa fotografii sportowej; sesja autografowa z udziałem byłych zawodników

Stali Gorzów; konkursy z nagrodami

Bulwar Zachodni

16:00 – 20:30 – symulatory motoryzacyjne – nieodpłatnie dla mieszkańców Gorzowa.

16:00 – pokazy statyczne nietypowych pojazdów – auta tuningowane, rajdowe, classic cars,

motocykle

17:00 – motoryzacyjnie na rzece Warcie: najmocniejsza seryjnie produkowana łódź

motorowa na świecie, flyboard

17:30 – koncert zespołu “5 rano”

18:30 – sesja autografów: Krzysztof Hołowczyc i Rafał Pasierbek aka Stunter13 + Monster

Girls

fot. materiały organizatora

InfoGlob – Dominanta – Działania

16:00 – wystawa zdjęć o tematyce żużlowej i sportowej pod Dominantą – Radosław Kalina,

Marcin Szarejko, Tomasz Frank

16:00 – pokazy tatuażu

22:30 – Silent Disco

 

Most Staromiejski

Pokazy dynamiczne godz. 19:00 – 20:30

Krzysztof Hołowczyc – Subaru Impreza (około godz. 20:20)

Rafał Pasierbek aka Stunter 13 – Stunt Motocyklowy

Jerzy Tecław i Szymon Jaśkiewicz – Uczestnicy Super Drift Series – Drift

2

Monster Energy Europe LTD

30 Riverside Way, Cowley, Uxbridge, UB82YF

Tomasz Tommy Romaniuk – Stunt Motocyklowy

Quady Stunt ATV

Pokazy kierowców Rajdowych i wyścigowych

Gokarty

 

Bulwar Zachodni

20:30 – Koncert zespołów RWA i Rekonstrukcja

21:30 – Koncert zespołu JAMAL

Bulwar Sport & Music Pub

22:00 – Monster Party dla mediów i VIP-ów

Najnowsze

Jak odpowiednio przewozić bagaże

Czy zdarzyło ci się zrobić zakupy, a następnie położyć je na tylnym siedzeniu zamiast zapakować do bagażnika? To teraz wyobraź sobie jabłka, które spadają na ciebie z wysokości drugiego piętra – taką siłę uderzenia mają zwykłe owoce przy nagłym zatrzymaniu z prędkości 50 km/h.

Przy zderzeniu niezabezpieczone przedmioty w samochodzie mogą uderzyć z siłą przekraczającą 20-krotnie ich wagę. Gdy wybieramy się w podróż samochodem, niezwykle istotna jest kwestia odpowiedniego zapakowania bagażu. Wszystkie przedmioty muszą być zabezpieczone, bez względu na planowany czas jazdy. Najbezpieczniej wszystkie torby i przedmioty zapakować do bagażnika. Należy ułożyć je tak, aby nie przemieszczały się zbytnio w czasie jazdy. Warto skorzystać np. z zabezpieczających siatek, które dodatkowo stabilizują bagaż. Takie dodatkowe akcesoria szczególnie przydają się w samochodach typu kombi czy SUV.

W czasie dłuższych podróży pasażerowie często piją i jedzą podczas jazdy. Efektem tego są m.in. butelki z napojami i opakowania po jedzeniu przemieszczające się luzem w samochodzie. Uderzenie litrową butelką wody podczas nagłego hamowania może spowodować cios o sile 20 kg. Im większy przedmiot, tym większa siła uderzenia. Niestety znane są przypadki, gdy niezabezpieczony laptop był bezpośrednią przyczyną śmierci kierowcy w czasie wypadku. Nie warto ryzykować.

fot. Renault

Przedmioty często zostawiane w samochodzie podczas jazdy bez odpowiedniego zabezpieczenia:

– telefony komórkowe

– laptopy

– butelki z napojami

– torebki

– parasolki

– zabawki dzieci

 

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Najnowsze

Elegant Lady Riders, klub motocyklowy z Ohio

Necie Ford najbardziej na świecie ceni sobie trzy rzeczy: przyjaźń, jazdę na motocyklu i wykorzystywanie okazji, by zrobić coś dobrego. Postanowiła połączyć te trzy pasje, tworząc klub motocyklowy dla kobiet „Elegant Lady Riders”.

Necie Ford mieszka w Zanesville, w Ohio. Jej mąż od lat jest członkiem różnych klubów motocyklowych, jednak Necie zawsze brakowało poczucia przynależności. „Elegant Lady Riders” liczy sobie obecnie siedem członkiń, pięć kolejnych jest na liście kandydatek. Necie nie zastanawiała się jeszcze, jak duża powinna być to grupa, ale generalnie uważa, że im więcej, tym weselej. Marzy jej się ekipa kilkudziesięciu riderek i zasięg wybiegający daleko poza granice Zanesville. Podstawą mają być wspólne przejażdżki i miłe spędzanie czasu razem, ale nie tylko. Necie pragnie, żeby jej inicjatywa przyniosła coś dobrego: zamierza zorganizować wyprawę motocyklową połączoną ze zbieraniem funduszy na rzecz chorych na Alzheimera i dzieci z zespołem Downa.

Jedną z pierwszych członkiń klubu jest Deborah Leverette, która jeździ na motocyklu od osiemnastego roku życia. Nie jest to pierwszy klub, do którego należy, ale do tej pory trafiała do grup w większości składających się z mężczyzn. Kiedy zaczynała swoją przygodę z motocyklami, kobiet na jednośladach było niewiele.

Elegant Lady Riders, motocyklistki w bieli
fot. materiały prasowe

Największy problem, jak mówi Necie, to organizacja czasu. Wszystkie członkinie klubu mają rodziny i aktywne życie zawodowe. Czasami trudno zebrać je tym samym czasie. Pomimo tych przeszkód, w obecnym sezonie panie odbyły już pięć wypraw i kolejne dwadzieścia mają zaplanowanych.

Wiceprezeską klubu jest Vissy Means. Ona również wraz z mężem należała w przeszłości do różnych stowarzyszeń, jeździ bowiem od lat 80. Nigdy jednak nie czuła się do końca na miejscu.

„Nie byłyśmy prawdziwą częścią klubu, nie oznaczało to jednak mniejszej liczby obowiązków. Kiedy trzeba było coś załatwić, zorganizować, nagle mężczyźni sobie o nas przypominali” – mówi.

Dla Vissy Means najwspanialsze w jeździe na motocyklu jest poczucie nieskrępowanej wolności. Nic nie jest w stanie równać się z podziwianiem pejzażu z perspektywy siodełka.

„Cel nie ma tak naprawdę znaczenia” – stwierdza. Zgodnie z jej sugestią panie zrezygnowały z popularnej czerni i wszystkie ubierają się na biało. Elegant Lady Riders są widoczne już z daleka!

Necie Ford czerpie szczególną radość z rozmaitości ludzi, których spotyka dzięki swojej pasji. A jeśli wszystko to można połączyć z działaniem w dobrej sprawie, to czy może być coś przyjemniejszego?

Najnowsze

Alice Burke i Nell Richardson: wielka wyprawa po wolność

Mówiono o nich „podróżujące sufrażystki”. Współczesne kobiety zawdzięczają im wiele. Nie tylko pod względem motoryzacyjnym! Alice Burke i Nell Richardson oraz ich pojazd stały się symbolem walki o prawa kobiet na początku XX wieku.

W kwietniu 1914 roku Alice Burke i Nell Richardson na spółkę kupiły Forda Saxona i wyruszyły z Nowego Jorku w podróż po Stanach Zjednoczonych, która miała przejść do historii. Samochód, nazwany czule „Golden Flier”, był dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu: stał się mównicą, z której wygłaszały płomienne oracje, i poniekąd również ruchomym symbolem całego ruchu sufrażystek. Podróż trwała pięć miesięcy, a Saxon przemierzył ponad 10 tysięcy mil! Wyprawa Alice i Nell wyznaczyła początek nowej ery. W 1916 roku, kiedy rozpoczął się wyścig o prezydenturę, Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Sufrażystek wywierało naciski zarówno na Partię Demokratyczną, jak i Republikańską, aby poparły prawo głosu dla kobiet. W owych czasach kobiety dysponowały takim prawem tylko częściowo – a dokładniej, w niektórych stanach, dopuszczających swobodę głosowania dla obu płci na podstawie wewnętrznych regulacji. Ogromna liczba kobiet stawiła się na konwentach republikanów w Chicago i demokratów w St. Louis.

Alice Burke, Nell Richardson i Golden Flier
fot. materiały prasowe

W St. Louis, aby dostać się na konwencję, delegaci musieli przejść wzdłuż szpaleru kilku tysięcy milczących kobiet, noszących żółte wstążki przy sukniach i złote parasolki. Wiele z nich zostało zainspirowanych i uświadomionych dzięki wielkiej wyprawie Alice i Nell. Wtedy jeszcze nie udało się odnieść sukcesu, ale cztery lata później, w 1920 roku, Kongres uchwalił 19. Poprawkę, udzielając kobietom konstytucyjnego prawa do głosowania. Dobrze, byśmy pamiętały, jak wiele wysiłku kosztowało dawne pokolenia kobiet to, co dziś uważamy za oczywiste i należne, i że jest to praca, która bynajmniej nie dobiegła końca. W 2011 roku „Newsweek” opublikował raport z badań dotyczących sytuacji kobiet w różnych krajach na świecie. Zanalizowano w sumie 165 krajów, skupiając się na takich kwestiach jak prawo, opieka zdrowotna, edukacja, gospodarka i rynek pracy oraz udział kobiet w życiu politycznym kraju. Najwyższe pozycję zajęły odpowiednio Islandia, Szwecja i Kanada. Ostatnie trzy miejsca zajął Jemen (163), Afganistan (164) i Czad (165), gdzie odsetek gwałtów (również w rodzinie) i przemocy fizycznej wobec kobiet jest nadal olbrzymi.

Najnowsze