Jak zapłacić mniej za OC?

Każdy kierowca samochodu, gdy zbliża się koniec ważności aktualnego ubezpieczenia OC, zastanawia się, jak to zrobić, by za kolejne zapłacić jak najmniej. Sprawę komplikuje fakt, że obecnie polisy ubezpieczeniowe systematycznie drożeją zamiast tanieć. Działanie, którego celem jest więc obniżenie ceny za ubezpieczenie, nie jest wcale takie łatwe.

Współwłaściciel pojazdu

Cena ubezpieczenia OC zależna jest od wielu różnorodnych czynników. Wśród nich znajdują się między innymi parametry pojazdu, ale również dane samego ubezpieczyciela. Wiek kierowcy i czas, jaki upłynął od wydania prawa jazdy, może znacząco obniżyć lub podnieść składkę.

Młody kierowca będzie miał zwyżkę na swoim ubezpieczeniu z tego powodu, że statystycznie stanowi większe zagrożenie w ruchu drogowym, ma mniejsze doświadczenie na drodze, ale również jeździ bardziej brawurowo. Z każdym kolejnym rokiem upływającego ubezpieczenia taki kierowca zbiera dla siebie zniżki, oczywiście pod warunkiem, że bezpiecznie jeździ.

Doświadczony kierowca, który z racji wieku i stażu ma już zniżki na swoim koncie, będzie doskonałym współwłaścicielem auta, którego głównym posiadaczem jest właśnie ktoś młody. Młody wpływa na zwyżkę, a doświadczony na zniżkę. Rzadko kiedy te wartości się idealnie równoważą. Poza tym dla samego młodego nawet część zniżek od współwłaściciela będzie już dużą korzyścią.

Trzeba jednak pamiętać o tym, by uprzedzić kierowcę ze zniżkami – w razie kolizji on te zniżki w jakimś stopniu straci.

Bezszkodowa jazda

Bardzo skutecznym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia OC jest jazda bez szkód. Każdy kolejny rok ubezpieczenia, który przebiegnie bez szkody spowodowanej nieostrożną jazdą ubezpieczonego, powoduje naliczenie zniżki. Początkowo nie są to duże wartości, a zatem kwoty też nie są duże. Z czasem jednak, gdy zniżki zaczynają się kumulować, tworzą się z nich coraz większe kwoty. W efekcie można zyskać ubezpieczenie na naprawdę korzystnych warunkach.

Bezszkodowa jazda to oczywiście również bezpieczeństwo, co jest w zasadzie wartością nadrzędną. Dla niektórych jednakże materialne korzyści są po prostu bardziej odczuwalne. Nawet niewielka kolizja, która nie zagraża życiu ani zdrowiu, również powoduje utratę zniżek.

Taka utrata wiąże się z konsekwencjami na kilka lat. W pierwszym roku traci się najwięcej zniżek, w drugim już mniej i w trzecim jeszcze mniej. Im więcej czasu upłynie od zdarzenia, tym mniejsze są jego skutki. Niemniej są jednak one odczuwalne.

Bezszkodowa jazda natomiast procentuje w każdym roku i można na niej wiele zaoszczędzić.

Promocje i rabaty

Kolejnym sposobem, który pozwala na wygenerowanie zniżek, jest wykorzystanie dostępnych promocji i rabatów. Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w oferowaniu korzyści, by zdobyć klienta. Jednocześnie proponują takie rozwiązania, które spowodują, że pozyskany klient zwiąże się z firmą na dłużej.

Jednym ze sposobów jest oferowanie obniżonego OC w zamian za wykupienie również ubezpieczenia AC. W efekcie dany klient ma znacznie szerszą ochronę w korzystnej cenie. Gdyby zdecydował się na zakup tych dwóch ubezpieczeń w dwóch różnych miejscach, na pewno musiałby zapłacić więcej. Takie pakietowe rozwiązanie jest szczególnie opłacalne, gdy kierowca i tak planował rozszerzenie swojej ochrony ubezpieczeniowej.

Inną formą rabatów jest nagradzanie lojalnych klientów. Jeżeli dana osoba ma wykupione ubezpieczenie np. mieszkania w jednej firmie i chce ubezpieczyć również w tym samym miejscu swój samochód, to może liczyć na promocję. Kilka procent upustu za kupowanie drugiego produktu będzie z pewnością docenione przez ubezpieczonego i tym chętniej zwiąże się on z daną firmą.

Coraz częściej można się też spotkać z taką sytuacją, w której ubezpieczony zyskuje korzystniejszą cenę za ubezpieczenie, gdy decyduje się na wykupienie go za pośrednictwem Internetu. Raz, że taka sprzedaż jest dla firmy rzeczywiście korzystniejsza, wiąże się z mniejszymi kosztami. A dwa, firmy chcą promować ten właśnie kanał sprzedaży, a najlepiej zrobić to właśnie poprzez oferowanie atrakcyjniejszych cen.

Porównywarka ubezpieczeń

Żeby jednak kupić takie ubezpieczenie przez Internet, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń porownywarka-oc-ac.pl. To bezpłatne narzędzie internetowe, które w ciągu kilku chwil pozwala porównać kilkanaście ofert ubezpieczeniowych. Wystarczy podać swoje dane oraz dane ubezpieczanego pojazdu, by w ciągu kilku minut otrzymać kalkulacje kilku lub nawet kilkunastu polis.

Jest to bardzo dobry sposób, który podpowiada jak zapłacić mniej za OC, ponieważ porównywarka prezentuje oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Wystarczy wybrać najtańszą, nie koniecznie tę, którą się miało dotychczas.

Zazwyczaj, przy każdej polisie znajduje się przycisk, pozwalający na natychmiastowe dokonanie zakupu. Jest więc to niezwykle prosty i łatwy sposób, który w krótkim czasie pozwoli porównać oferty, znaleźć tę najtańszą i ją kupić.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze