Jak nie dać się EURO-korkom

Kibice już zacierają ręce. Kto mógł, już rok temu zaklepał sobie urlop na czas EURO. Nie wszyscy jednak mieli takie możliwości. Niestety utrudnienia na drodze staną się w czasie tego piłkarskiego święta udziałem wielu kierowców. Postarajmy się maksymalnie ułatwić sobie życie.

Przez trzy sportowe tygodnie Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk zmienią organizację ruchu. Zamknięte w Warszawie ulice Świętokrzyska i Kasprzaka, jak również Most Śląsko-Dąbrowski, mogą łatwo zamienić przejazd przez centrum w prawdziwe piekło. Niektóre przebudowywane ulice na pewno nie będą gotowe na czas – tyczy się to wszystkich miast-gospodarzy.

Jak sobie radzić z chaosem?

Pierwszym sprzymierzeńcem kierowcy w tej nierównej walce jest internet i dostępne w nim informacje o organizacji ruchu i jego natężeniu. Przed wyruszeniem w trasę dobrze jest zajrzeć na strony zarządów dróg miejskich i urzędów miast. Oczywiście nie daje to pełnej orientacji w bieżących wydarzeniach, trudno bowiem oczekiwać, że aktualizacje nadążą za korkami. Zawsze jest to jednak jakaś wstępna informacja.

Możemy też zaglądać na portale, które o utrudnieniach w ruchu informują na bieżąco, jak Google. O ile jednak wygodnie można to zrobić na laptopie czy komputerze w domu, o tyle w drodze jest to już większe wyzwanie. Alternatywnym rozwiązaniem jest smartfon. Wciąż jednak nie każdy go ma, poza tym łączenie się z internetem za pośrednictwem telefonu może pociągnąć za sobą znaczne koszty.

Efektywnym i wygodnym wyjściem dla kierowców może się zatem okazać profesjonalna nawigacja samochodowa, wyposażona w system informowania o utrudnieniach na drodze.

Traffic Message Channel (w skrócie TMC) jest usługą informowania o bieżącej sytuacji na drogach. Informacje o korkach i objazdach uzyskane od policji, lokalnych urzędów i flot samochodowych są przekazywane drogą radiową do nawigacji. Na tej podstawie urządzenie uwzględnia utrudnienia na drodze i kiedy pojawiają się one na wybranej przez nas trasie – proponuje objazd. TMC obejmuje swoim zasięgiem cały kraj i jest coraz bardziej popularne wśród kierowców. Bezpłatnie mogą z niego korzystać użytkownicy trzech modeli nawigacji Mio – Mio Spirit 687, 685 i 485.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze