Jak jeździć samochodem po Wielkiej Brytanii – poradnik

Wielka Brytania jest wspaniałym krajem, który warto odwiedzić. Wybierając się tam w podróż warto wiedzieć, jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą i jakie zasady panują na tamtejszych drogach. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

 

 

Dokumenty

Odwiedzając UK należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

 • ważne prawo jazdy,
 • oryginalny dowód rejestracyjny pojazdu,
 • certyfikat ubezpieczenia komunikacyjnego,
 • paszport lub dowód osobisty.

Prawo jazdy

Kierowcy mogą korzystać z polskiego prawa jazdy pod warunkiem, że jest ono ważne a kierowca spełnia wymagania dotyczące minimalnego wieku kierowcy.

Ograniczenia wiekowe w UK

 • Motocykle kategoria A1 (do 125 cm3) – 17 lat,
 • Motocykle kategoria A (bez ograniczeń) – 21 lat,
 • Samochody osobowe , kategoria B – 17 lat,
 • Samochody ciężarowe i autobusy – 21 lat.

Przewożenie zwierząt

Jeśli zabierasz ze sobą swojego czworonoga musisz pamiętać o tym, by zwierzę było oznakowane mikrochipem i miało paszport. Szczegółowe zasady dotyczące przewozu zwierząt znajdują się na stronie www.defra.gov.uk [http://www.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/].

Uwaga! Przed wyjazdem należy się upewnić, czy posiadane dokumenty są w wystarczająco dobrym stanie i pozwolą na potwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

Mandaty

Turyści muszą opłacić mandaty na miejscu (ang. on the spot fine). Kara może być wpłacona na miejscu policjantowi lub oficerowi agencji VOSA, który dokonał zatrzymania (kierowcy).

Przed odwiedzeniem WB warto zapoznać się z zawartością angielskiego kodeksu drogowego – pomoże to w uniknięciu kar za nie przestrzeganie przepisów. Uwaga! Kodeks dostępny jest również w języku polskim [http://www.emano.co.uk/brytyjski-kodeks-drogowy/brytyjski-kodeks-drogowy/brytyjski-kodeks-drogowy.html].

Parkowanie

W Wielkiej Brytanii jest wiele miejsc parkingowych, w miastach są one często płatne lub są przydzielone dla rezydentów danego osiedla. Przed parkowaniem na danym miejscu kierowca musi się upewnić, że robi to legalnie np. nie parkuje na miejscu dla inwalidów lub miejscu przewidzianym dla rezydentów.

Kierowcy pojazdu zaparkowanego nielegalnie grozi grzywna, koła jego pojazdu mogą zostać zablokowane,    jego pojazd może być usunięty z drogi czy podjazdu.

Alkohol

Jazda po spożyciu alkoholu jest dozwolona. Maksymalny dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi 0,08 promila. Policja może poprosić kierowcę podejrzanego o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia drogowego o poddanie się badaniu alkomatem.

Według prawa, prowadząc lub będąc odpowiedzialnym za pojazd nie powinieneś mieć więcej niż:

 • 35 mikrogramów alkoholu / 100 ml wydychanego powietrza,
 • 80 miligramów alkoholu / 100 ml krwi,
 • 107 miligramów alkoholu / 100 ml moczu.

Kary grożące za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to:

 • do 5000 funtów grzywny,
 • areszt,
 • nałożenie zakazu prowadzenia pojazdów na terenie UK przez okres 12 miesięcy.

Uwaga! Policja może również testować kierowców na obecność narkotyków.

Tankowanie – ceny

Ceny różnią się w zależności od regionu, marki i typu paliwa, ceny w supermarketach zazwyczaj są niższe niż na niezależnych stacjach paliw. Ceny na stacjach serwisowych, w pobliżu zjazdów z autostrad, zazwyczaj są wyższe od cen w innych miejscach.

Uwaga! Samochody napędzane gazem nie są popularne w UK dlatego też nie na każdej stacji można zatankować taki pojazd. Kierowcy pojazdów napełnianych gazem muszą posiadać specjalny adapter umożliwiający napełnienie pojazdu gazem na stacji w Wielkiej Brytanii. Adaptery można kupić m.in. na stronie www.autogasshop.co.uk [http://www.autogasshop.co.uk/lpgautogas-filling-adapters-1-c.asp].

Podczas jazdy

Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte podczas jazdy zarówno przez kierowców, jak i pasażerów.

Dzieci od 3 do 12 lat mierzące poniżej 135cm podczas jazdy muszą siedzieć w fotelikach samochodowych. Kary za nie przestrzeganie powyższego wahają się od 30 do 500 funtów.

Kierowcy muszą korzystać ze świateł pozycyjnych w okresie od wschodu do zachodu słońca, jak też w nocy na wszystkich drogach słabo oświetlonych lub bez oświetlenia ulicznego.

Osoby odwiedzające UK mogą poruszać się na Wyspach pojazdem zarejestrowanym w innym kraju UE maksymalnie 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy, pod warunkiem, że pojazd spełnia wszystkie formalne warunki dopuszczenia do ruchu w kraju macierzystym. Warto pamiętać, że w razie zatrzymania przez policję, kierowca ma obowiązek dowieść, że pojazd nie przebywa na terenie UK dłużej niż 6 miesięcy. Takim dowodem może być np. bilet na prom. Rezydenci Wielkiej Brytanii, czyli osoby mieszkające i/lub pracujące w WB, nie mogą jeździć pojazdami na obcych rejestracjach. Niestety wielu polskich (i nie tylko!) kierowców się na to decyduje, a co za tym idzie nakłada na siebie groźbę utraty samochodu – kary za nieprzestrzeganie powyższego są wysokie, łącznie ze skonfiskowaniem i/lub zniszczeniem pojazdu.

Obowiązkiem odwiedzającego UK kierowcy jest upewnienie się, że światła w jego samochodzie są dostosowane do jazdy po lewej stronie, w przeciwnym razie kierowcy grozi zatrzymanie przez policję i kara do £ 1,000. Ang. beam converters dostępne są online w cenie ok. 5-10 funtów.

Ograniczenia prędkości

Jeśli znaki nie nakazują nam inaczej w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 30 mph (48 km / h), w obszarze niezabudowanym limit wzrasta do 60 mph (96 km / h), na autostradach i drogach  szybkiego ruchu możemy poruszać się do 70 mph (112 km / h).

W planach jest zwiększenie limitu prędkości na autostradach do 80 mil na godzinę, zmiany te najprawdopodobniej wejdą w życie w 2013 roku.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu

W UK nie jest obowiązkowe a jedynie zalecane posiadanie następującego wyposażenia:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • gaśnica.

Kierowcy nie mogą korzystać z trójkąta ostrzegawczego na autostradzie.

*Informacja dotycząca prawa jazdy – osoby planujące zamieszkać w UK

Powyższe informacje dotyczą osób planujących odwiedzić WB, lecz należy pamiętać, że osoby zamierzające pozostać na terenie WB dłużej, które przyjeżdżają z zamiarem osiedlenia się, nie mogą poruszać się pojazdami na obcych rejestracjach. Dodatkowo obowiązują inne zasady dotyczące posługiwania się prawem jazdy.

Posiadacze ważnego polskiego prawa jazdy na samochód osobowy i motocykl muszą je wymienić po skończeniu 70. roku życia lub po trzech latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem (w zależności, który okres jest dłuższy). Np. jeśli osoba przyjedzie do Wielkiej Brytanii w wieku 25 lat, może jeździć tu samochodem lub motocyklem do momentu, kiedy ukończy 70 lat. Jeśli przyjedzie w wieku 68 lat, będzie mogła jeździć do momentu, aż miną trzy lata od chwili przyjazdu, przedłużając automatycznie granicę 70 lat.

Status rezydenta według DVLA nie oznacza przy tym formalnego zgłoszenia do Home Office wniosku o jego przyznanie, ale sam fakt, że osoba mieszka i/lub pracuje w Wielkiej Brytanii.

Posiadacze ważnego polskiego prawa jazdy na samochody ciężarowe i autobusy muszą je wymienić po skończeniu 45. roku życia lub po pięciu latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem (w zależności, który okres jest dłuższy).

Kierowcy w przedziale wieku 45-65, muszą wymienić ww. prawo jazdy po ukończeniu 66. roku życia lub po pięciu latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem (w zależności, co nastąpi wcześniej).

Kierowcy po ukończeniu 65. roku życia, prawo jazdy muszą wymienić po 12 miesiącach od momentu, kiedy zostaną rezydentem.

Po upływie 12 miesięcy, niezależnie od przypadków opisanych powyżej, kierowcy mieszkający w Wielkiej Brytanii i jeżdżący samochodami ciężarowymi lub autobusami są zobowiązani do zgłoszenia tego faktu do DVLA, wysyłając polskie prawo jazdy wraz z odpowiednim formularzem. DVLA odsyła posiadaczowi z powrotem polskie prawo jazdy wraz z częścią Counterpart, która umożliwia naliczanie np. punktów karnych. Warto wspomnieć, że można wymienić prawo jazdy jeszcze przed upływem 12 miesięcy.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze