Paula Lazarek

Jacht D28 Formentor jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży. Kiedy wersja e-Hybrid?

Cupra prezentuje efekt współpracy z De Antonio Yachts – projekt łodzi inspirowanej pierwszym autorskim modelem hiszpańskiej marki.

Podczas wirtualnej konferencji Cupra Anniversary marka Cupra i De Antonio Yachts zaprezentowały pierwszy efekt współpracy – jacht D28 Formentor.  Inspiracją projektu stał się limitowany do zaledwie 7 tysięcy egzemplarzy model Cupra Formentor VZ5.

Pokazowy egzemplarz jachtu nawiązujący designem do ekskluzywnego auta ma zapoczątkować specjalną limitowaną edycję D28 z charakterystycznymi dla marki Cupra elementami wykończenia. Zgodnie z zapowiedzią obu firm, łódź ma trafić do sprzedaży pod koniec 2021 roku.

Wygląd jachtu wyróżnia się prostymi liniami, podkreślającymi jego dynamiczność, a kolor kadłuba w odcieniu Petrol Blue i miedziane akcenty stanowią kwintesencję elegancji i sportowego charakteru marki Cupra. De Antonio Yachts D28 Formentor mierzy 7,99 metrów długości, z możliwością dodania półmetrowej platformy rufowej.

Obecnie podziwiać go można w Marina Vela w porcie w Barcelonie wraz z modelem Cupra Formentor VZ5 – wersją pierwszego autorskiego CUV-a hiszpańskiej marki motoryzacyjnej wyposażoną w pięciocylindrowy silnik o mocy 390 KM. 

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Najszybszy samochód świata rozbity, w drodze na testy prędkości maksymalnej

Jazda z nadmierną prędkością często kończy się tragicznie. Nawet wtedy, gdy testy prędkości maksymalnej przechodzi najszybszy samochód świata. Ale tym razem to nie prędkość, była przyczyną nieszczęścia.

SSC Tuatara nie ma lekko. Najpierw jego próba bicia rekordu prędkości , podczas której auto miało jechać z prędkością 533 km/h wzbudziła, jak się okazało słuszne, kontrowersje i konieczne było jej powtórzenie. Później druga próba nie doszła do skutku ze względu na problemy mechaniczne. Trzecia zakończyła się sukcesem, ale prędkość SSC Tuatara była znacznie mniej imponująca niż 533 km/h.

Portal motoryzacyjny „The Drive” informuje, że samochód, którego SSC używał do testowania prędkości maksymalnej, został poważnie uszkodzony. Będąc precyzyjnym, został uszkodzony jedyny istniejący egzemplarz SSC Tuatara.

Portal donosi, że samochód był w drodze do Utah, gdzie miał ustanowić rekord prędkości maksymalnej, kiedy silny wiatr… przewrócił auto, uszkadzając Tuatarę oraz wiozącą ją ciężarówkę. Teraz przed inżynierami sporo pracy, ponieważ to jedyny istniejący egzemplarz SSC Tuatara i musi zostać naprawiony, by móc bić kolejne rekordy prędkości.

Zdjęcia rozbitego SSC Tuatara możecie zobaczyć TUTAJ.

Najnowsze

Paula Lazarek

Elektromobilność – nowy kierunek studiów na Politechnice Rzeszowskiej!

Od nowego roku akademickiego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej zostaną uruchomione studia inżynierskie na kierunku elektromobilność.

Studia na tym kierunku mają charakter interdyscyplinarny. Obejmują praktyczne zastosowania matematyki i informatyki oraz fizyki i chemii, szczególnie w odniesieniu do problemów magazynowania energii i wykorzystania ogniw paliwowych.

Studia na kierunku elektromobilność to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia można podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Program studiów na tym kierunku przewiduje zagadnienia z zakresu: napędów elektrycznych, efektywnego przetwarzania energii w układach energoelektronicznych, sterownia i regulacji w pojazdach elektrycznych, metody sztucznej inteligencji w pojazdach autonomicznych, zasady dystrybucji energii do zasilania pojazdów, w tym stacje ładowania. Dominującą formą zajęć są projekty i ćwiczenia praktyczne.

Po ukończeniu studiów na kierunku elektromobilność absolwenci potrafią: projektować i konstruować elektryczne układy napędowe, projektować układy energoelektroniczne do efektywnego przetwarzania energii, wykorzystywać i eksploatować układy magazynowania energii elektrycznej, projektować systemy sterowania w pojazdach elektrycznych, projektować instalacje i systemy zasilania w pojazdach, posługiwać się językiem obcym na poziomie B2, pracować w zespole i realizować powierzone zadania zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Kierunek elektromobilność zajmuje się problematyką pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Daje wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania energoelektronicznych przekształtników trakcyjnych i przekształtników dla stacji ładowania. Absolwenci potrafią dobierać i projektować napędy elektryczne.

Znają rodzaje i charakterystyki magazynów energii, w tym ich właściwości fizykochemiczne. Mają wiedzę na temat funkcjonowania pokładowych systemów elektronicznych, mikroprocesorowych układów sterowania. Posiadają podstawową wiedzę i umiejętności pozwalające wykorzystywać narzędzia informatyczne w elektromobilności, znają problemy bezpieczeństwa w funkcjonowaniu systemów informatycznych.

Absolwenci kierunku elektromobilność są przygotowani do uczestniczenia w ważnej obecnie gałęzi przemysłu związanego z produkcją pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Mogą odbywać praktyki, a następnie podejmować zatrudnienie: w przedsiębiorstwach serwisu i eksploatacji pojazdów elektrycznych oraz infrastruktury dla elektromobilności, firmach testujących lub montujących baterie elektryczne (inżynierowie testów odpowiadający za testy końcowe baterii elektrycznych, tj. modułów i ogniw akumulatora samochodu elektrycznego i audyty baterii), biurach konstrukcyjnych i projektowych zajmujących się układami napędu elektrycznego, przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za dystrybucję, handel sprzętem i aparaturą elektryczną i energoelektroniczną, firmach projektujących układy i systemy zasilania dla pojazdów elektrycznych; firmach związanych z produkcją i montażem baterii elektrycznych, w instytucjach zajmujących się m.in. systemami do rozliczeń usług ładowania samochodów czy rezerwacji miejsc na stacjach ładowania.

Autor: Marta Jagiełowicz / Zdjęcia: Piotr Oczoś (Politechnika Rzeszowska)

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Prezes Toyoty w ogniu krytyki za swoje słowa o silnikach spalinowych

Niektórzy akcjonariusze Toyoty skrytykowali jej prezesa, Akio Toyodę, za kwestionowanie japońskich planów zakazu produkcji nowych samochodów spalinowych, zaledwie kilka dni po tym, jak firma ogłosiła, że dokonuje przeglądu swojego lobbingu klimatycznego i dąży do neutralności węglowej do 2050 roku.

Pięciu inwestorów Toyoty, którzy łącznie zarządzają aktywami o wartości około 500 miliardów dolarów, w rozmowie z Reuterem stwierdzili, że japoński producent samochodów ryzykuje znaczne pozostanie w tyle za konkurencją, która skupia się na rozwoju samochodów elektrycznych. Z rosnącą presją na producentów samochodów, aby zmniejszyć emisje szkodliwych spalin, Toyota stara się produkować pojazdy elektryczne, które mogą konkurować z modelami Tesli czy Volkswagena, a także z chińskimi start-upami, takimi jak Nio i Xpeng, ale starania te nie zadowalają inwestorów.

Toyota zasygnalizowała zmianę swojego stanowiska w sprawie zmian klimatycznych w zeszłym miesiącu, kiedy zapowiedziała, że ​​zrewiduje swój lobbing klimatyczny i będzie dążyć do neutralności węglowej do 2050 roku.

Trzy dni później, jako szef japońskiego stowarzyszenia producentów samochodów, Akio Toyoda zakwestionował decyzję Japonii o zakazie wprowadzania nowych pojazdów z silnikiem spalinowym od 2035 roku, w ramach dążeń tego kraju do neutralności węglowej:

To, co Japonia musi teraz zrobić, to poszerzyć swoje możliwości technologiczne. Myślę, że później powinniśmy się skupić na regulacjach i przepisach. Polityka zakazująca samochodów z silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi ograniczyłaby takie opcje, a także mogłaby narazić nas na utratę naszych mocnych stron.

Te słowa nie spodobały się inwestorom Toyoty, którzy z zadowoleniem przyjęli wcześniejsze oświadczenie japońskiego producenta w sprawie lobbingu klimatycznego. Jens Munch Holst, dyrektor generalny AkademikerPension, w rozmowie z agencją Reuters wyznał, że rozważa sprzedaż swoich udziałów w Toyocie, jeśli w firmie nie nastąpią żadne zmiany:

Jesteśmy naprawdę zaniepokojeni tym, że pan Toyoda nie zdaje sobie sprawy, o co tu chodzi.

Toyota od lat stoi na stanowisku, że pojazdy elektryczne będą odgrywać większą rolę w redukcji szkodliwych emisji, ale należy skupić na innych rozwiązaniach, takie jak wydajne pojazdy hybrydowe lub pojazdy napędzane wodorem, które aktualnie nie cieszą się zbytnimi zainteresowaniem kierowców.

Pięciu inwestorów, którzy wypowiadali się na temat komentarzy Toyody – w tym także norweski Storebrand Asset Management, skandynawski inwestor Nordea Asset Management  i KLP, największy norweski fundusz emerytalny – stwierdziło, że, jeśli Toyota dalej będzie podążać tą drogą, to grozi jej osłabienie konkurencyjności. Jan Erik Saugestad, dyrektor generalny Storebrand Asset Management, powiedział:

Pełna elektryfikacja transportu jest niezbędna, jeśli mamy osiągnąć nasze cele klimatyczne, a Toyota powinna przewodzić temu, zamiast przedłużać produkcję nowych silników spalinowych i oddawać swój udział w rynku innym firmom.

Najnowsze

Policja zasadziła się na łamiących zakaz kierowców. Tyle tylko, że zakazu nie było

Historia zna przypadki, w których policjanci ustawiali się w miejscu, gdzie znalazł się jakiś tymczasowy znak, żeby seryjnie wystawiać mandaty kierowcom jadącym na pamięć. Ci prawdopodobnie też chcieli tak zrobić, tylko zabrakło im znajomości przepisów.

Autor nagrania dojechał do miejsca, w którym trwały roboty drogowe. W związku z nimi wyłączony był lewy pas ruchu, ale prawy pozostawał przejezdny. Kierująca Clio zdecydowała się mimo tego zawrócić, a autor i auto przed nim pojechali dalej.

Policjant chciał wymusić mandat? Czy tylko lubi udawać idiotę?

Tuż za remontowany fragmentem stał radiowóz i dwoje policjantów, którzy zatrzymali oba pojazdy, informując kierujących, że złamali zakaz ruchu. Stosowny znak rzeczywiście tam był, ale nie po prawej stronie, ale zawieszony po lewej, na barierach, otaczających miejsce remontu. Ani policjantka, ani policjant nie chcieli w to uwierzyć.

Policja chciała wymusić mandat od kierowcy?

Jak można dowiedzieć się z opisu nagrania, uważali oni, że odpowiedni znak znajduje się także z prawej strony jezdni. Dopiero po namowach kierującego autem z kamerą, policjant poszedł sprawdzić i przekonał się, że ów okrągły znak stanowił zakaz poruszania się pojazdów o masie powyżej 3 ton. Po dokonaniu tego odkrycia, kierowcy mogli pojechać dalej.

Najnowsze