II Edycja Tor Poznań Track Day 2013

Po ostatnich łagodnych zimach miłośnicy czterech kółek nie spodziewali się, że pierwsze dwie normalne edycje Tor Poznań Track Day 2013 odbędą się w białej scenerii. W minioną niedzielę na poznańskim obiekcie wyścigowym spotkali się po raz trzeci (wliczając styczniową Specjalną Zimową Edycję TPTD), rywalizując, bawiąc się oraz  podnosząc swoje umiejętności.

Miniona edycja Tor Poznań Track Day po raz pierwszy połączona była z Zawodami Pucharu Youngtimer Party – jednej z największych w kraju, odbywającej się od sześciu już lat, imprezy dla właścicieli old- i youngtimerów. Stąd wśród samochodów dominowała klasyczna motoryzacja, aczkolwiek można było dostrzec kilka współczesnych modeli Porsche oraz 560 konne monstrum Nissan GTR. W bieżącym sezonie będą jeszcze dwa takie spotkania w czerwcu i październiku.

W sobotę podczas pierwszej rundy Pucharu YTP, na kierowców czekały próby sportowe, odbywające się na nitce Toru „Poznań” i przyległych do niej placach. Ponad 50 załóg, podzielonych na siedem klas, miało za zadanie przejechać pięć prób sprawnościowych z jak najlepszym wynikiem czasowym. Różnorodność warunków panujących na trasach sprawiała, że było widowiskowo i bardzo ciekawie.

W niedzielę podczas Tor Poznań Track Day uczestnicy sobotniej imprezy, a także pozostali kierowcy, którzy indywidualnie zapisali się tylko na Track Day, mogli się sprawdzić na pełnej nitce Toru „Poznań”, a także doskonale pobawić eksperymentując ze zmienną przyczepnością nawierzchni.

fot. Paweł Wieczór

Od rana pod okiem instruktorów uczestnicy ćwiczyli poprawny tor jazdy oraz zachowanie w niepewnych i ciągle zmieniających się warunkach. Jak podkreślali uczestnicy, była to dobra nauka własnych zachowań również w warunkach normalnego ruchu ulicznego. Mróz, który panował niepodzielnie od samego rana, zelżał około południa, a świecące z dużą mocą wiosenne (!) słońce powoli zaczęło topić rozjeżdżony śnieg. Załogi dawały sobie jednak świetnie radę. Świadczą o tym nie tylko uzyskiwane przez nich czasy okrążeń, ale również opinie instruktorów, którzy będąc do dyspozycji uczestników bacznie przyglądali się ich poczynaniom i udzielali im wskazówek.

Dzisiejsza poranna temperatura, -17stopni Celsjusza!, rzeczywiście mogła skutecznie zniechęcić do jazdy – mówi Dariusz Krupa, koordynator Tor Poznań Track Day – Jednak na porannym briefingu pojawił się komplet zgłoszonych!

Podczas szkoleń w sektorach toru nie pozwoliliśmy kierowcom zmarznąć, nawierzchnia i tendencja do ciągłych uślizgów tylnej osi sprawiały, że robiło się niekiedy naprawdę gorąco – dodaje Jakub Golec, szef instruktorów TPTD.

Z możliwości łatwego i bezkarnego przekraczania granic przyczepności, korzystali wszyscy, doskonale radząc sobie z nadsterownymi maszynami. Ci, którzy sobie nie poradzili, w najgorszym wypadku lądowali na śnieżnym puchu, z którego byli wyciągani przez organizatorów.

fot. Paweł Wieczór

Zima pomału i niechętnie ustępuje, więc zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się tuż po świętach (7 kwietnia) – miejmy nadzieję, że już bez śniegu….

Przez cały sezon, od marca do października, praktycznie co dwa tygodnie, jest okazja na sprawdzenie siebie, swoich zdolności oraz możliwości swojej maszyny. Jeśli w twoich żyłach płynie benzyna i czujesz, że dusisz się jeżdżąc po wąskich uliczkach swojego miasta, ta sportowa przygoda jest dla ciebie. To mieszanka dobrej zabawy, profesjonalnych porad instruktorów, skoków adrenaliny i możliwości spotkania ludzi, dla których jazda samochodem jest nie tylko czystą przyjemnością, ale również sposobem na oderwanie się od codzienności.

Szczegółowy kalendarz, więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na oficjalnej stronie www.tptd.pl . Na miłośników torowej jazdy dodatkowe atrakcje, w tym zdjęcia i filmy, czekają na oficjalnych profilach imprezy na Facebooku – www.facebook.com/TPoznanTrackDay, Twitterze –www.twitter.com/tptd.pl i YouTube – www.youtube.com/tptdpl .

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze