Paula Lazarek

Honda pracuje nad nawigacją dla osób niedowidzących, która będzie zamontowana w… butach

Ashirase to system nawigacji, składający się z aplikacji na smartfona oraz wibrującego w trzech kierunkach urządzenia, wyposażonego w czujnik ruchu, zamontowanego wewnątrz buta.

Rozwiązanie to, za pomocą wibracji, przekazuje wskazówki nawigacyjne, kierując użytkownika na podstawie trasy wyznaczonej w aplikacji. Sygnały oznaczające „idź prosto”, przekazuje element umieszczony na przedniej części stopy.

Kiedy użytkownik zbliża się do zakrętu, wibrują części po prawej lub lewej stronie buta, informując użytkownika, który kierunek powinien wybrać.

Nawigacja oferowana przez Ashirase umożliwia intuicyjne odczytywanie trasy, przez co użytkownik nie musi bezustannie zwracać uwagi na kierunek. Dzięki temu spacery mogą okazać się bardziej relaksujące i bezpieczniejsze.

Najważniejsze funkcje Ashirase

  • Wskazówki prowadzące użytkownika z wadami wzroku są generowane na podstawie informacji o położeniu GNSS i danych o ruchu stopy użytkownika.
  • Komendy są przekazywane poprzez wibracje na stopie, w związku z tym nie ograniczają ruchu rąk, które zwykle trzymają białą laskę. Nie angażują też słuchu, więc nie odcinają użytkownika od dźwięków otoczenia.
  • Elementy wibrujące są umieszczone w mocno unerwionych częściach stopy, dzięki czemu sygnały są dobrze odczuwalne.
  • Aby ograniczyć dyskomfort użytkownika, urządzenie wykonano z miękkiego materiału, który zachowuje swój pierwotny kształt.

Osoby z najpoważniejszymi wadami wzroku, podczas samotnych spacerów nieustannie stają przed koniecznością upewniania się, czy ich droga do celu jest bezpieczna. Zmuszeni są używać wszystkich dostępnych zmysłów, aby rekompensować braki informacji, których nie może przekazywać ograniczony wzrok. Często nie są jednak w stanie utrzymać uwagi i stają w obliczu problemów funkcjonalnych, takich jak „gubienie się” lub „narażanie się na niebezpieczne sytuacje”. Co więcej, sesje badawcze, prowadzone przez zespół projektowy z osobami niedowidzącymi, ujawniły, że takie sytuacje mają wpływ na psychikę badanych. Wskazywały na to stwierdzenia:

Czuję się sfrustrowany, kiedy przypomnę sobie czasy, gdy swobodnie chodziłem bez problemów ze wzrokiem” (komentarz osoby niedowidzącej).

lub

Kiedy się zgubię, ludzie wokół mnie czasami nie reagują, jeśli próbuję z nimi rozmawiać. To przerażające, bo nie wiem, dlaczego nie reagują...” (komentarz osoby, która późno straciła wzrok całkowicie).

Ashriase jest opracowywany zgodnie z ideą stworzenia „nawigacji, która wpływa relaksująco na stan psychiczny osoby niedowidzącej, poprawiając jej bezpieczeństwo”, jest więc produktem, który pomaga użytkownikom bezpiecznie dotrzeć do celu i prowadzić bardziej niezależny tryb życia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze