Honda pokazuję nową CBR500R

Już za kilka dni podczas dużej imprezy motocyklowej w Orlando Honda zaprezentuje detale na temat najnowszej odsłony modelu CBR500R, a już teraz możemy zobaczyć pierwsze zdjęcia.

Nowa wersja przeznaczona na rocznik modelowy 2016 nabrała ostrzejszych kształtów, które producent określa mianem „Agressive Speed Shape”. Japoński producent twierdzi, że ten model będzie idealny dla osób przesiadających się z mniejszych maszyn lub dla doświadczonych motocyklistów poszukujących uniwersalnego, sportowego jednośladu. 

Z pewnością nie będzie to motocykl dla każdego, ale maszyna posiada kilka elementów sprawiających, że będzie można go dopasować do kierowcy. Przede wszystkim przednie zawieszenie z regulacją, większy bak paliwa, regulowane manetki oraz nowy kluczyk.

Inżynierowie Hondy opracowali również wersję ze skróconym wydechem, który poprawi rozkład masy, a sam motocykl będzie dostępny w nowych wersjach kolorystycznych. 

Jedyny znak zapytania na chwilę obecną to silnik. Prawdopodobnie będzie to dwucylindrowa konstrukcja w układzie równoległym o pojemności 471 cm3, chłodzona cieczą. Maksymalna moc tego silnika to 47 KM. Według wstępnych danych, limit prędkości w tym silniku to 180 km/h. 

Najnowsze

Nie będzie pierwszeństwa dla pieszych

Sejm przyjął uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Kierujący samochodem nie będą musiał ustępować pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się do przejścia.

Od kilku tygodni toczyła się dyskusja na temat tego, czy nowelizacja przepisów jest słuszna i nie wprowadzi zbyt dużego zamieszania w kwestii bezpieczeństwa. 

Głosowanie było burzliwe. 197 posłów było za odrzuceniem uchwały Senatu, 24 wstrzymało się od głosu, a 217 zagłosowało przeciw. W ten sposób Sejm, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów odrzucił poprawkę do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. 

Sejmowa komisja infrastruktury rekomendowała odrzucenie poprawek. Podkreślano, że to kierowca oceniałby, czy pieszy chce przejść, a pieszy – czy kierowca się zatrzyma. Propagatorzy tej teorii argumentowali, że w zachodniej kulturze jazdy jest oczywistym, że samochód staje, gdy do przejścia zbliża się pieszy. 

Posłowie PO argumentowali, że do czasu wejścia nowych przepisów w 2017 roku byłoby jeszcze sporo czasu na przeprowadzenie odpowiedniej kampanii informacyjnej. Z kolei posłowie PiS twierdzili, że ustawa naraża bezpieczeństwo pieszych, gdyż najwięcej wypadków ma miejsce właśnie na przejściach.

Najnowsze

Nowe BMW M4 GTS

Na 44. salonie samochodowym Tokyo Motor Show BMW prezentuje jedną światową premierę - ekskluzywny model specjalnej edycji, który jest wyrazem możliwości technologicznych bawarskiej marki.

Specjalna edycja BMW M4 Coupe wznosi potencjał tego modelu na nowe, imponujące poziomy. Jeszcze wyraźniej podkreśla sportowe geny jako samochód zdecydowanie zaprojektowany z myślą o torze wyścigowym – a jednak gotów do codziennego użytkowania na zwykłych drogach.

Specjalna seria została ograniczona do zaledwie 700 sztuk i stanowi „prezent jubileuszowy” BMW dla samej marki i fanów z okazji 30-lecia modelu BMW M3, które zaczęto produkować w 1986 r. BMW M4 GTS to najnowszy model z długiej serii wyjątkowych wersji, nawiązuje do BMW M3 GT (1995), M3 CSL (2003), M3 GTS (2010) i M3 CRT (2011).

BMW M4 GTS w wyjątkowy sposób dowodzi niezwykłych możliwości innowacyjnych inżynierów BMW M, wykorzystując przełomowe i pionierskie technologie, jak wtrysk wody, który zdecydowanie podnosi moc do 368 kW/500 KM (średnie zużycie paliwa: 8,3 l/100 km, emisja CO2: 194 g/km), czy inteligentna ultralekka konstrukcja, zapewniająca temu samochodowi imponującą masę jednostkową na poziomie 3,0 kg/1 KM.

Najnowsze

Wyścigowa Toyota ugotowała śniadanie

Przy temacie samochodów z napędem hybrydowym dużo się mówi na temat odzyskiwania energii podczas hamowania. Jednak żaden producent nie wpadł od tej pory na sposób, jak zobrazować ilość energii, która jest pozyskiwana. W doskonały sposób zrobiła to niedawno Toyota.

Toyota postanowiła przygotować niespodziankę dla zaproszonych gości. Wykorzystano do tego bolid wyścigowy startujący w Le Mans, czyli Toyotę TS040 Hybrid.

Samochody wyścigowe z hybrydowym układem napędowym, podobnie jak osobowe, potrafią odzyskiwać energię z hamowania. Jednak w tym przypadku jest jej dużo więcej, niż w przypadku spokojnej jazdy po mieście. Wytwarzany prąd jest magazynowany w akumulatorach, które potem dostarczają energię do silnika elektrycznego, w momencie gdy potrzebna jest większa moc (np. podczas wyprzedzania),

Zespół Toyota Gazoo Racing zaprosił 171 osób, które mogły zobaczyć jak technologia hybrydowa w samochodzie wyścigowym przyczyniła się do przygotowania śniadania

https://www.youtube.com/watch?v=ddgvNNw-MbA 

Najnowsze

Największy korek samochodowy na świecie

W piątkowe popołudnie czasem lepiej jest zostać w pracy kilkadziesiąt minut dłużej, niż stać w długim korku. To typowy scenariusz w dużych polskich miastach. Jednak korki na polskich drogach to naprawdę mały problem, w porównaniu z tym co wydarzyło się w Chinach.

Kilka dni temu w okolicach Pekinu miał miejsce największy korek na świecie. Setki tysięcy kierowców, z okazji przypadającego długiego weekendu, wyruszyło w podróż. 

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że udało się im zakorkować autostradę, na której znajduje się 50 pasów. Mało to miejsce na autostradzie łączącej Pekin z Makau. Wszystko z powodu zwężenia drogi, tuż za bramkami.

Widok jest naprawdę przerażający. Następnym razem pomyślimy kilka razy, zanim znów będziemy narzekać na sytuację drogową.

Najnowsze