Hologram zatrzyma pirata parkingowego

Rosjanie wpadli na świetny pomysł jak zniechęcić kierowców nieuprawnionych do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych. Ten film daje do myślenia.

Na całym świecie stosuje się coraz bardziej wyśrubowane przepisy, by zniechęcić kierowców do zajmowania miejsc dla niepełnosprawnych. W Polsce już niebawem taki wybryk będzie kosztował nawet 800 złotych mandatu.

Rosjanie wpadli na ciekawy pomysł, jak zniechęcić kierowców do takich poczynań. Ukryta kamera skanuje pojazdy zbliżające się do miejsca parkingowego. Jeżeli nie wykryją plakietki włożonej za przednią szybą, uruchamiają projektor, który wyświetla hologram z niepełnosprawnym na wózku.

Po takiej projekcji na pewno nie zaparkują już na miejscu dla niepełnosprawnych.

Najnowsze

Rolls-Royce inspirowany modą

W historii motoryzacji miały już miejsce spektakularne mariaże producentów samochodów ze światem mody. Jednak nie zawsze z dobrym skutkiem. Tym razem producent luksusowych maszyn z Wielkiej Brytanii pojawi się na prestiżowym wydarzeniu.

Rolls-Royce ogłosił właśnie plany prezentacji modelu Wraith w specjalnej edycji o nazwie „Wraith Inspired by Fashion”. Auto będzie miało premierę już 8 maja podczas ekskluzywnego wydarzenia w Nowym Jorku.

Na razie producent nie odsłania kart. Opublikowano tylko zdjęcie, na którym widać modelkę oraz wewnętrzną stronę drzwi. Sugeruje to specjalną wersję wykończenia wnętrza. Nadwozie samochodu będzie najprawdopodobniej pomalowane w białym kolorze. Wiadomo tylko, że w modelu zostaną wykorzystane materiały, kolory i wzory nawiązujące do najnowszych trendów mody. 

Brytyjski producent dodał, że Wraith Inspired by Fashion będzie prezentował śmiałą i uwodzicielską stronę motoryzacji, a firma nie może się doczekać na moment, w którym podzieli się tym ze światem.

Najnowsze

Darmowa wypożyczalnia aut dla studentów

Do tej pory w Polsce studenci mogli jedynie liczyć na zniżki na przejazdy miejską komunikacją. Fiat postanowił ułatwić im życie w ramach akcji "Fiat Likes U".

Program „Fiat Likes U” powstał w 2012 roku. Na początek był wprowadzony na włoskich uczelniach technicznych. Jego celem było zapewnienie mobilności studentom, dzięki bezpłatnej usłudze wynajmu aut oraz podejmowaniu staży z miejscach wynajmu samochodów, a także regionalnych oddziałach marki Fiat. 

W pierwszej edycji projektu uczestniczyło osiem włoskich politechnik. W drugiej odsłonie rozszerzono program poza terytorium Włoch. W tym roku uczestniczyć w nim będą także przedstawiciele Polski. 

Studenci z Politechniki Wrocławskiej będą mogli korzystać z usługi bezpłatnego wynajmu samochodu w dniach od 4 maja do 31 lipca 2015 roku. Flota samochodów, które będą do dyspozycji studentów składa się z pięciu pojazdów. Będą to modele 500 z silnikiem Fita 500 1,3 MultiJet, Fita 500L 0,9 TwinAir, Fiat 500L Trekking 1,6 MultiJet, Fiat Panda 0,9 TwinAir i Fiat Punto 1,3 MultiJet. 

Studenci będą mogli korzystać z samochodu przez 24 godziny w ciągu tygodnia lub przez cały weekend po zarejestrowaniu się na specjalnej stronie internetowej. 

Zarządzaniem projektem zajmuje się student 4. roku. Otrzyma za to wynagrodzenie w wysokości 2000 euro. Fiat organizuje również konkurs dla studentów. Dla autora najciekawszej pracy magisterskiej związanej z motoryzacją czeka półroczny, płatny staż w Fiacie.

Najnowsze

Sprawdzisz punkty karne przez internet!

Do tej pory sprawdzenie liczby punktów karnych było nie lada wyzwaniem. Wiązało się z koniecznością odwiedzenia komisariatu policji. Już niebawem zrobimy to przez internet.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. W ramach tej nowelizaji kierowcy będą mieli możliwość sprawdzenia online informacji o punktach karnych. System będzie dodatkowo rozwinięty o badania techniczne pojazdów czy informacje o szkołach jazdy. Zostaną wykorzystane bazy danych zgromadzone w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Ministerstwo uruchomi e-usługi „sprawdź moje uprawnienia” oraz „sprawdź informację o punktach karnych”. Kierowca będzie mógł sprawdzić ile ma punktów karnych i jakie naruszenia są przypisane do jego konta. W przyszłości system pozwoli nawet na opłacanie mandatów przez internet.

Kolejną, dość istotną usługą, będzie opcja „udostępnij dane pracodawcy”. Przedsiębiorcy prowadzący działalność wymagającą kierowców z uprawnieniami będą mogli sprawdzać, czy dany pracownik rzeczywiście posiada uprawnienia.

Kandydaci na kierowców, a także sami kierowcy będą mogli sprawdzić szkoły jazdy i ocenić ich jakość na podstawie statystyk. 

Pomysłodawcy planują też utworzenie aplikacji, która będzie powiadamiać kierowców i właścicieli pojazdów o ważnych terminach, takich jak przeglądy, czy wygaśnięcie polisy OC. 

Prace nad modernizacją CEPiK-u i uruchomieniem nowych usług mają się zakończyć w 2016 roku.

Najnowsze

BMW Z4 całe w kryształach

Uwielbienie do błyskotek to całkiem normalna sprawa, ale kiedy przychodzi do oklejenia całego samochodu kryształkami Svarowskiego, jest to już chyba lekka przesada.

W sieci pojawiły się zdjęcia BMW Z4 jeżdżącego na co dzień po stolicy Mołdawii. Nie wiadomo, kto jest właścicielem tego samochodu, ale z pewnością ktoś bardzo majętny. Oklejenie całego nadwozia nawet niewielkiego roadstera musi sporo kosztować.

Na karoserii znalazło się 250 tysięcy błyskotek, a ich nałożenie zajęło podobno kilka miesięcy. Cena tej wyjątkowej opcji personalizacji samochodu z pewnością przekroczyła kilkukrotnie wartość auta.

BMW Z4 w tym wydaniu jest podobno wielką atrakcją w stolicy Mołdawii. Swoją drogą, ciekawe jak wygląda mycie takiego cacka? Bo myjnia ze szczotkami raczej nie wchodzi w grę. 

Na świecie jeżdżą podobno jeszcze dwa auta wysadzane kamieniami Svarowskiego. Jest to Mercedes CLS oraz Mini Cooper.

Najnowsze