Gosia Rdest i Maciej Dreszer ambasadorami polskiego motorsportu

Po raz pierwszy polski motorsport będzie miał tak mocne przedstawicielstwo w Birmingham: dwóch ambasadorów, polski zespół oraz polski samochód.

Już 14 stycznia odbędą się targi motoryzacyjne Autosport International – The Racing Car Show w Birmingham. Na polskim stoisku pojawi się także wyścigowy samochód Arrinera Hussarya GT. Debiut  jest zaplanowany 14 stycznia 2016, o godz. 11:00. Arrinera nie wybrała jeszcze kierowców, ale na stoisku pojawią się młodzi i bardzo zdolni polscy przedstawiciele motorsportu: Gosia Rdest i Maciej Dreszer. 

Impreza w Birmingham to jedna z najważniejszych i najstarszych imprez związanych z motorsportem w Europie. W tym roku odbędzie się już po raz dwudziesty piąty. 

Na powierzchni ponad 300 000 m² będzie można zobaczyć najważniejszych przedstawicieli z tej branży, producentów, a także dostawców technologii. Dwa pierwsze dni (14 i 15 stycznia) będą poświęcone profesjonalistom i spotkaniom biznesowym branży motor sportu. Dwa kolejne (16 i 17 stycznia) będą otwarte dla publiczności.

Najnowsze

Jeździsz bez OC? I tak Cię złapią!

Ubezpieczenie OC w przypadku samochodów jest obowiązkowe i nie ma tutaj znaczenia, czy samochód stoi w garażu, czy jeździ po ulicach. UFG ma skuteczny sposób na wykrywanie nieubezpieczonych aut.

W ubiegłym roku prawie 50 procent zarejestrowanych pojazdów bez polisy OC zostało przyłapanych nie podczas kontroli drogowej, ale dzięki ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, którą prowadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W samym 2015 roku Fundusz zarejestrował 85 tysięcy spraw, które dotyczyły nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów. 

Dzięki elektronicznej bazie, zawierającej dane o wszystkich polisach, można zidentyfikować pojazd bez OC nawet w przypadku gdy stoi on w garażu i nie wyjeżdża na drogę. Z podsumowania zeszłego roku wynika, że na konto UFG z tytułu braku obowiązkowego OC wpłynęło ponad 55 mln zł. Jest to kwota o jedną czwartą wyższa niż rok wcześniej.

Fundusz zarejestrował ponad 85 tys. spraw o brak OC, co jest wzrostem o 14 procent. Kary zostały nałożone w prawie 80 proc. przypadków. Największy wzrost nieubezpieczonych pojazdów odnotowano w województwach: pomorskim (o ok. 40 proc.), małopolskim (o ok. 40 proc.) i lubelskim (o ok. 35 proc.).

Największy odsetek wykrytych nieubezpieczonych w relacji do liczby zarejestrowanych pojazdów notują województwa: lubuskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie. To właśnie w tych rejonach istnieje najwyższe ryzyko kolizji z nieubezpieczonym pojazdem.

W tym roku sankcje za brak ubezpieczenia OC będą jeszcze wyższe. Wysokość kary jest bowiem uzależniona jest bowiem od poziomu płacy minimalnej w Polsce. Dla auta osobowego jest to to dwukrotność tego wynagrodzenia w danym roku (w roku 2016 wynosi ona 3700 zł), a dla ciężarówek trzykrotność. Gdy przerwa w ważności polisy OC nie przekracza kilka dni – wynosi 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. kary podstawowej.

Najnowsze

Co kolor auta mówi o Tobie?

Specjaliści od psychologii twierdzą, że istnieją relacje pomiędzy wyborem koloru samochodu, a indywidualnymi cechami charakteru. Co z tego wynika?

Ford zlecił przeprowadzenie badań, które mają pokazać wspomniane wyżej zależności. Specjaliści twierdzą, że kolor może dużo powiedzieć o kierowcy, ale nie zawsze ten sam zestaw cech dotyczy kobiet i mężczyzn. Jednak ta kwestia nie dotyczy koloru czerwonego. Zarówno kobiety jak i mężczyźni odpowiedzieli podobnie. Taki kolor wybierają osoby, które ekscytują się ryzykownymi przedsięwzięciami dającymi zastrzyk adrenaliny.

Według nich kobiety, które wybierają czarne samochody postrzegają siebie jako osoby sprytne, a także skoncentrowane na realizacji celu. Jednak do tego potrafią szybko wpadać w rozdrażnienie, jeżeli plany nie idą po ich myśli. Panowie, którzy decydują się na wybór samochodu w kolorze czarnym są niezorganizowani, nie potrafią na dłużej skupić swojej uwagi, a także są zależni od innych osób w wielu kwestiach. 

Z kolei panowie, którzy decydują się na zakup niebieskiego samochodu są uczuciowi i emocjonalni, a do tego mają konserwatywne podejście do życia. W temacie podejmowania decyzji raczej przywiązują uwagę do uczuć zamiast faktów. Kobiety lubiące niebieskie samochody szukają harmonii w związkach, nie lubią wchodzić w konflikty, a do tego charakteryzuje je mocna siła woli. Srebrne samochody są często wybierane prze panów, którzy w stresujących sytuacjach potrafią zachować spokój.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Forda zostało wykonane w Wielkiej Brytanii na ponad 200 osobach w wieku 25-65 lat.

Najnowsze

Ferrari już nie należy do Fiata

W świecie motoryzacji małe trzęsienie ziemi. Marka Ferrari po 46 latach nie jest już własnością koncernu FCA (Fiat Chrysler Automobiles).

Cała operacja oddzielania marki Ferrari od koncernu FCA rozpoczęła się już kilka miesięcy temu. Wtedy to akcje włoskiej stajni zadebiutowały na nowojorskim Wall Street. Sprzedano wtedy 10 procent akcji, a teraz koncern oddzielił markę jako niezależną spółkę. 

Udziałowcy FCA otrzymali akcje nowej firmy. W ich ręce trafiło 80 procent, czyli całość która należała do koncernu FCA. Dzięki temu zabiegowi dotychczasowy właściciel pozyskał 7,3 mld dolarów. Pozostałe 10 procent akcji pozostało w rękach Piero, syna Enzo Ferrariego.

Taki podział sprawia, że Ferari jest niezależne w stosunku do koncernu Fiat. Jednak prezesem nadal pozostaje Sergio Marchionne, które równolegle zarządza koncernem FCA. Ferrari ma teraz możliwość samostanowienia o swym losie. Koncernowi FCA były potrzebne środki do realizowania planów na najbliższe lata. Fiat chce umocnić swoją globalną pozycję, czyli osiągnąć sprzedaż na poziomie 7 mln egzemplarzy rocznie. W tej chwili sprzedaje 5 mln samochodów w ciągu roku.

Najnowsze

To nie był dobry pomysł!

Sytuacje na rosyjskich drogach potrafią być mocno absurdalne. Tym razem jednak sytuacja prosto ze stacji benzynowej.

To był spokojny, zimowy wieczór. Pewien kierowca z miasta Surgut, znajdującego się na odległej Syberii, podjechał na stację benzynową. Jednak to co za chwilę zobaczył przerosło najśmielsze oczekiwania. 

Ze stojącego przy dystrybutorze samochodu wysiadła kobieta, z zamiarem zatankowania swojego pojazdu. Podczas tankowania zauważyła, że klapka wlewu paliwa jest mocno przymarznięta. W końcu temperatura na dworze wynosiła grubo poniżej zera. 

W tym celu postanowiła wykorzystać zapalniczkę, by płomieniem roztopić lód. Nie pomyślała jednak, co może się stać, gdy pistolet nadal tankuje paliwo.

Najnowsze