Gdyńscy motocykliści zapłacą za parkowanie?

Radni Gdyni uchwalili, że kierowcy jednośladów parkujący w centrum miasta, podlegają takim samym przepisom jak właściciele samochodów tj. winni uiszczać opłatę parkingową. Jak?

W treści uchwały czytamy: \”[…]Bilety parkingowe powinny być umieszczone za przednią szybą pojazdu, lub w przypadku motocykli w innym widocznym miejscu, w sposób nie budzący jakichkolwiek wątpliwości co do ich ważności, tak aby opłacanie czasu postoju było w pełni czytelne dla kontrolerów SPP.\”

Ciężko sobie wyobrazić jak realizowanie niniejszego przepisu miałoby wyglądać w praktyce. W pozostałych krajach EU, w których istnieje wymóg płacenia przez kierowców jednośladów za parkowanie np. w centrach miast, motocyklista może wprowadzić do parkometru numer rejestracyjny parkującego pojazdu i w ten sposób opłacić postój. W Polsce winien upchnąć w widoczny dla kontrolera sposób bilecik, ryzykując, że przy niesprzyjającym wietrze lub braku szczęścia, karteczka po prostu może się – nomen omen – ulotnić. Wówczas pechowy kierowca dostanie mandat.

W odpowiedzi na list zdezorientowanego motocyklisty, mieszkańca Gdyni, który chciał wyjaśnić w jaki sposób powinien stosować się do nowych przepisów, Marek Stępa – prezydent miasta odpisał:

\”Witam Pana

Jeśli w istocie będzie Pan zainteresowany korzystaniem z płatnych miejsc postojowych w Śródmieściu będzie miał Pan pełną swobodę we wprowadzeniu takiego niestandardowego wyposażenia, które pozwoli na spełniającą wymogi ekspozycję biletu parkingowego. Przepis formułuje tylko dwa wymogi: aby miejsce było widoczne i możliwe było jednoznaczne stwierdzenie ważności biletu. Podobno motocykliści to ludzie z fantazją. Wierzę, iż wystarczy Panu, i pańskim kolegom motocyklistom, inwencji by we własnym, dobrze pojętym interesie sposób ekspozycji biletu rozwiązać.

Łączę pozdrowienia, Marek Stępa\”

Nie będziemy komentować powyższego listu. Mamy bowiem nadzieję, że urzędnicy, jako podobno ludzie bez fantazji i inwencji, w dobrze pojętym interesie własnym posłuchają głosu społeczeństwa i rozważą płynące z niego sugestie.

Swoją drogą inwencją i fantazją wykazać się będą musieli także kontrolerzy chcący ukarać mandatem motocyklistę. Czyżby rozwiązaniem pozostało dosłowne jego \”wlepianie\”?

Płatne parkowanie w Gdyni

Pierwsze pół godziny – 0,50 zł
Drugie pół godziny – 1,50 zł
Każda kolejna godzina – 2 zł
Abonament miesięczny dla mieszkańca – 20 zł
Abonament miesięczny na okaziciela – 300 zł
Abonament miesięczny dla niepełnosprawnych – 20 zł

 Źródło: trojmiasto.pl

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze