Gadasz za kółkiem? Policja ma na Ciebie oko!

Rośnie liczba mandatów za korzystanie z telefonu podczas jazdy. To nie przypadek, ponieważ walka z kierowcami rozmawiającymi przez telefonu to jeden z priorytetów policji.

„Rzeczpospolita” donosi, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba mandatów dotyczących jazdy z telefonem w ręku wzrosła trzykrotnie. W zeszłym roku wystawiono prawie 120 tys. mandatów za takie wykroczenie.

Policja od jakiegoś czasu zbroi się, żeby zwiększyć skuteczność wyłapywania „gadających” kierowców. Nieoznakowane patrole, mobile centra monitoringu, a nawet lornetki i drony są wykorzystywane przez funkcjonariuszy do łapania wykroczeń.

Bardzo często policjanci korzystają z zestawu lornetka plus aparat cyfrowy, żeby utrwalać wykroczenie na gorącym uczynku. Dzięki teleobiektywom są w stanie zauważyć kierującego z telefonem w ręku z dużej odległości.

Aktualne przepisy zabraniają korzystania podczas jazdy z urządzenia, które wymaga trzymania w ręku podczas rozmowy. Co ciekawe postój na czerwonym świetle nie jest traktowany jako jazda. W innym przypadku kierowca zostaje ukarany mandatem w wysokości 200 zł i 5 pkt. karnymi. Jednak już niebawem wysokość kar ulegnie zmianie. 

Rządowe Centrum Legislacji przygotowało projekt rozporządzenia, które zaostrzy taryfikator mandatów. Korzystanie z telefonu komórkowego ma kosztować 300 złotych.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Bardzo słusznie. Sporo jeżdżę rowerem i widzę ilu warszawskich kierowców gada przez telefon prowadząc i jakie zachowania to powoduje. Większość z nich nie jest nawet świadomo zagrożenia, które powodują, bo nie są w stanie go zauważyć. Telefon ogłupia.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze