Fabryka Volkswagena wyprodukuje nawet 1500 samochodów elektrycznych dziennie

Jeszcze w 2019 roku z taśm fabryki Volkswagena w Zwickau zjadą pierwsze modele z rodziny ID. wyposażone wyłącznie w elektryczny napęd. Na początek będzie to ID.3.

W czasach NRD produkowano tu legendarnego Trabanta 1.1. Od ponownego otwarcia fabryki przez Volkswagena w 1990 roku jej bramy opuściło ponad 5,5 miliona aut, głównie Volkswagenów Golfów, Golfów Variantów i Passatów. Fabryka ma powierzchnię ponad 1,8 miliona metrów kwadratowych (odpowiada to 252 boiskom do piłki nożnej), z tego 1,4 miliona metrów jest zabudowane. Do połowy 2018 roku produkowano tutaj Passata, dzisiaj są to Golf i Golf Variant. Późną jesienią zostanie uruchomiona produkcja ID.3; równocześnie z nim, jeszcze do połowy 2020 roku, z taśm będzie zjeżdżał Golf Variant.

Maksymalna wydajność zakładu zostanie zwiększona z dzisiejszych 1.350 samochodów do 1.500 dziennie. A ponieważ liczba modeli wzrośnie z trzech do sześciu, załodze z pewnością nie grozi bezrobocie – i to mimo że produkcja aut elektrycznych jest łatwiejsza, niż spalinowych.

Druga linia w fabryce w Zwickau według tych samych zasad zostanie przygotowana do końca 2020 roku i jeszcze w tym samym roku rozpocznie się na niej produkcja. Podczas przebudowy zostanie wykorzystanych 9.000 ton stali, powstaną hale o powierzchni 50.000 metrów kwadratowych, zainstalowanych zostanie 1.625 robotów. 

Najnowsze

Zawody Drag Racing dla Kobiet na Japan Fest 2019!

Ostatni weekend lipca to już od kilku lat tradycyjny termin organizowanego w Legnicy festiwalu japońskiej motoryzacji. Tegoroczną nowością JAPFEST jest Strefa Japońskiej Kultury oraz zawody Drag Racing dla kobiet.

Tegoroczny JAPFEST odbędzie się w dniach 26-28 lipca. Imprezę rozpoczną zawody Time Attack organizowane w piątek na torze KRZYWA. W 10-15 minutowych sesjach wyścigowych rywalizować będą samochody w kategoriach: COMPACT i GT oraz w klasie PRO, która obejmie samochody profesjonalnie przygotowane do wyścigów na czas, także te niedopuszczone do ruchu publicznego. Serce imprezy to jednak teren byłego lotniska wojskowego w Legnicy. Tutejszy pas startowy długości 1,7 km pozwala na jednoczesne przeprowadzenie wyścigów na 1/4 mili – DRAG WARS, oraz pokazów driftu – DRIFT BATTLE.

Wśród odwiedzających ogromną popularnością cieszą się także przejazdy DRIFT TAXI oraz pokazy Sexy Car Wash, które w tym roku zapowiadają się szczególnie gorąco. W imprezie weźmie udział ponad 500 wyselekcjonowanych japońskich samochodów, poddanych modyfikacjom wizualnym i technicznym, z Polski, Niemiec, Czech, Holandii, Litwy, a nawet Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugalii.

Dla kobiet kochających prędkość i adrenalinę zorganizowane zostaną niedzielne zawody w Drag Racingu, w których panie powalczą o tytuł Queen of Drag. Na stoisku firmowym pokazane zostaną flagowe modele opon letnich HP, UHP oraz przeznaczonych dla motorsportu z linii ADVAN. „Na stoisku będzie można także zrobić zdjęcia z hostessami i samochodem pokazowym, wziąć udział w quizie i wygrać gadżety od marki Yokohama” – zapowiedziała Vira Lysenko, reprezentująca markę podczas imprezy. „Gorąco zapraszamy także do Strefy Japońskiej Kultury, która będzie otwarta w sobotę i niedzielę. Polscy i japońscy artyści, podróżnicy i kucharze przybliżą tu Państwu kulturę Kraju Wschodzącego Słońca”.

Strefa Japońskiej Kultury znajdzie się w zadaszonej hali o powierzchni 200 m2, do której prowadzić będzie brama Torii. Odbędą się tu walki samurajów, tameshiwari (rozbijanie cegieł gołą ręką), pokazy japońskiego oręża, strojów, tańców, cosplay’u oraz koncert japońskiego muzyka na tradycyjnym instrumencie Shamisen. Będzie można powalczyć ze sobą na miecze treningowe lub piankowe, pograć w japońskie gry i zabawy, nauczyć się pisać swoje imię japońskim alfabetem, spróbować japońskich przysmaków. Fanów japońskiej motoryzacji z pewnością zainteresują prelekcje na temat różnic w samochodach produkowanych na rynek japoński.

 

Najnowsze

Debiut modelu Hyundai Sonata Hybrid. Ma kaskadowy grill i tylny spojler!

Hyundai Motor zaprezentował Sonatę Hybrid, pierwszy model na świecie oferujący technologię Active Shift Control (ASC), który jest również wyposażony w system paneli słonecznych.

Model hybrydowy charakteryzuje się unikalnym wzorem grilla typu cross hole, wyjątkowym tylnym spojler i obręczami kół ze stopów lekkich, które nie tylko podkreślają sylwetkę tego ekologicznego samochodu, ale również zapewniają poprawę parametrów aerodynamicznych.

System dachowych paneli słonecznych od Hyundai Motor zastosowano po raz pierwszy w Sonacie Hybrid. System ładuje akumulator, aby zwiększyć zasięg jazdy, jednocześnie zapobiegając niepotrzebnemu rozładowaniu akumulatora. Dachowe panele słoneczne codziennie ładujące baterie przez 6 godzin, mogą zwiększyć zasięg jazdy o 1300 km rocznie.

Hyundai Sonata obsługuje funkcję „Cyfrowego Kluczyka” za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfony. Cyfrowy Kluczyk wykorzystuje technologię komunikacji bliskiego zasięgu (NFC), która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Bezprzewodowa transmisja danych NFC odbywa się tylko wtedy, gdy urządzenie i czytnik są umieszczone kilka centymetrów od siebie.

Hyundai Sonata jest wyposażony w asystenta zapobiegania zderzeniu czołowemu (FCA), który potrafi wykryć pieszych, posiada zaawansowaną funkcję bezpieczeństwa aktywnego, polegającą na ostrzeganiu kierowców o sytuacjach awaryjnych i autonomicznym hamowaniu w razie potrzeby. 

Najnowsze

Gosia Rdest ponownie będzie ścigać się w gokarcie!

Gosia Rdest nie zwalnia tempa. Niespełna tydzień po udanym wyścigu w mistrzostwach W Series wystąpi w kartingowych zawodach ROK Cup Poland w Bydgoszczy, odbywających się w najbliższy weekend (26-27 lipca). Pojedzie gokartem marki tony kart w barwach zespołu D&D Motorsport.

ROK Cup to największa i najmocniej obsadzona seria kartingowa w Polsce. W składającym się z sześciu rund cyklu kierowcy rywalizują o miejsce w światowym finale, rozgrywanym na włoskim torze Lonato. Najbliższe zawody, w którym udział weźmie Gosia, to piąta eliminacja mistrzostw. 

Ogromnie się cieszę na ten start. Uważam, że jazda w kartingu, zwłaszcza gokartem biegowym, świetnie przygotowuje do rywalizacji w bolidzie. Poprawia percepcję, bo dużo rzeczy dzieje się bardzo szybko. Rozwijamy tu naprawdę spore prędkości, gokartem biegowym możemy się rozpędzić nawet do 120-130 km/h. Cieszę się również, że spotkam się z młodymi kierowcami, dopiero zaczynającymi swoją drogę. Karting to pierwszy szczebel na drabinie wyczynowego kierowcy. Tutaj zdobywa się najważniejsze, podstawowe umiejętności. Bez względu na to, czy postawimy na wyścigi czy rajdy, rola kartingu w rozwoju kierowcy jest nieoceniona – mówi Gosia Rdest, startująca w tym roku w W Series, gdzie rywalizuje z najlepszymi zawodniczkami na świecie. 

Dla Gosi start w ROK Cup Poland będzie powrotem do wyścigowych korzeni. Od 2009 roku była zawodniczką kadry narodowej w gokartach. Startowała m.in. w Polsce, Czechach, Hiszpanii i Anglii, a w 2011 roku zdobyła mistrzostwo Polski w prestiżowej kategorii KF2.

Ostatni raz w zawodach kartingowych startowałam w 2011 roku. Nie ukrywam, że jest to dla mnie spore wyzwanie. Celem na ten weekend i najbliższe sesje treningowe będzie więc przyspieszanie z wyjazdu na wyjazd, dobra zabawa no i oczywiście walka o jak najwyższe pozycje – zapowiada. 

Na torze w Bydgoszczy Gosia pojedzie 6-biegowym gokartem, przygotowanym przez D&D Motorsport – profesjonalny zespół, startujący w najważniejszych zawodach w Polsce i za granicą, w tym w ROK Cup International. W piątek (26 lipca) odbędą się wyścigi kwalifikacyjne we wszystkich kategoriach, na sobotę (27 lipca) zaplanowane są wyścigi finałowe. 

Najnowsze

Bardzo dziwna kolizja SUV-a i dostawczaka

Samochodowa kamera dokładnie nagrała cały przebieg zdarzenia. Ale jakim cudem mogło do niego dojść?

Osoba kierująca SUV-em jadącym przed autem z kamerą porusza się w sposób zupełnie prawidłowy. Zbliżając się do łuku drogi odpowiednio wcześnie zaczyna zwalniać, tylko… dlaczego nie skręca?

W ten oto zupełnie niezrozumiały sposób doszło do kolizji SUV-a z dostawczakiem. Kierowca tego drugiego został przewieziony do szpitala.

Najnowsze