Paula Lazarek

Fabryka Mistrzów i PKN Orlen zorganizowały kolejne eventy z cyklu: Bezpieczeństwo, pasja i motoryzacja. Zobaczcie zdjęcia!

W przeciągu ostatniego miesiąca odbyły się dwa kolejne eventy Fabryki Mistrzów z PKN Orlen pod hasłem: Bezpieczeństwo, pasja i motoryzacja.

Druga impreza odbyła się 23 maja, podczas bardzo emocjonujących wyścigów Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Supermoto na torze Słomczyn, a trzecia 12 czerwca w Zielonkach w Gosir Stare Babice. Fabryka Mistrzów kolejny raz edukowała najmłodszych.

Dzieci zawodników, dzieci kibiców oraz każde dziecko w wieku 5-12 lat z opiekunem prawnym, które pojawiło się w dniu imprezy na obiekcie Autodrom Słomczyn czy Gosir Stare Babice, mogło dosiąść motocykl i zdobyć wiedzę jak poruszać się bezpiecznie motocyklem.

Przez wzgląd na sportowy charakter imprezy nie mogło zabraknąć: ryku silników, kolorowych flag, obsługi toru, pucharów, podium, pięknych kombinezonów i dzielnych zawodników.

Temat, jak zostać zawodnikiem, interesował dzieci najbardziej. I to wspaniale, że podczas takiej imprezy, Fabryka Mistrzów wraz ze sponsorem głównym PKN Orlen mogła uczestniczyć. – Marzena Chrostek, była zawodniczka Pucharu Polski Supermoto i założycielka Fabryki Mistrzów.

– Otóż właśnie, podczas tego eventu upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu. Dlaczego? Bo oprócz tego, że nauczyliśmy dzieci bezpieczeństwa, wytłumaczyliśmy im zasady działania motocykla, zasady poruszania się po torze. To wyjaśniliśmy dzieciom oraz co ciekawe ich rodzicom, którzy również są motocyklistami, że tory motocyklowe nie są tylko dla zawodników. Jako zawodnicy wielokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że tory są tylko dla osób, które bardzo dobrze jeżdżą, że to wstyd jechać na tor, gdy jest się początkującym motocyklista.

Jak nauczę się jeździć na ulicy, to wtedy pójdę na tor. Dokładnie w takim przekonaniu żyją motocykliści, kończący kurs praw jazdy. Otóż wyjaśniliśmy dzieciom oraz ich rodzicom ze tory motocyklowe, tory kartingowe, których w Polsce pojawia się coraz więcej, służą właśnie do zdobywania niezbędnego doświadczenia na drodze. Na torze możemy do woli, w bezpiecznych warunkach poznać swój motocykl. W bezpiecznych warunkach hamować, przyspieszać, składać się w zakręty.

Takie umiejętności wytrenowane na torze w bezpiecznych warunkach, pozwalaj nam poznać swoje zachowania w sytuacjach, gdy na drodze mogłoby nie być na to czasu. Na torze nie ma aut, ciężarówek, przechodniów. Nie ma śliskich pasów ani wybiegającego psa. Jest czas na naukę bezpieczeństwa. Gdy poznamy jak reaguje nasz motocykl podczas hamowania, podczas przyspieszania czy w zakręcie – na drodze dużo mniej rzeczy nas zaskoczy. Na torze nie używamy lusterek, nauczenie tego nawyku sprawia, że potem na drodze mamy oczy dookoła głowy i martwy punkt nie istnieje. Bo wiemy, gdzie patrzeć i kiedy patrzeć, nie ufamy wyłącznie lusterkom.

Byliśmy przekonani ze nasza edukacja motoryzacyjna dla dzieci ograniczy się właśnie do tych najmłodszych. Jak się okazało, ku naszemu zaskoczeniu  mamy tez wpływ na świadomość motocyklową dorosłych. Świadomi rodzice to świadome i bezpieczne dzieci. Pojawili się też rodzice mówiący, „ja mojego dziecka nie będę uczył jeździć, bo nie chce zakorzeniać w nim takiej pasji, bo to niebezpieczne”. I pojawia nam się tu tata z synkiem, który opowiada historie jak też tak myślał i zabronił dziecku jeździć a dziecko bez opieki, bez bezpiecznego stroju wsiadło na motocykl u kolegi. Doszło do wypadku. Szczęśliwie nic się nie stało, ale ojciec powiedział, mój syn od tamtej pory jeździ i uczę go wszystkiego świadomie. Nie pozwolę by spróbował znów czegoś nowego sam bez opieki. Tak. To jest właśnie to o czym mówimy. Chcesz nauczyć dziecko pływać, zapisz go na basen. Chcesz by było bezpieczne na drodze, naucz go jak bezpiecznie się na niej poruszać, jak właściwie być ubranym, jakich zasad należy przestrzegać. Tylko jak wiemy, dzieci uczą się przez doświadczenia.. Więc do nas należy wybór, jakie damy mu narzędzia. 

Fabryka Mistrzów z PKN Orlen, podczas cyklu eventów prowadzi edukację motoryzacyjną dla dzieci oraz bezpłatne jazdy motocyklowe. Twoje dziecko nie musi zostać motocyklistą. Ale jeśli będzie umiało jeździć to będzie bezpieczne. Mamy za sobą już drugi event i około 200 dzieci z nową świadomością o bezpieczeństwie na drodze. Jesteśmy dumni z naszej inicjatywy i zamierzamy szerzyć nasze działania, bo jesteśmy przekonani że ma to ogromy wpływ na bezpieczeństwo na naszych drogach i kulturę motoryzacyjną. Zapraszamy na kolejny event Fabryka Mistrzów i PKN Orlen już 12 Czerwca w Gosir Stare Babice. 

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze