Europejski dzień kontroli prędkości – 16 Kwietnia 2015

16 kwietnia 2015 roku kraje Unii Europejskiej będą uczestniczyły w europejskim dniu kontroli prędkości. Radary zostaną ustawione na 24 godziny od 6 rano w czwartek. Pomimo, że Polska nie bierze udziału w tym wydarzeniu, polscy kierowcy, podróżując po terenach przygranicznych lub przebywając na wakacjach w Europie, nie zostaną pominięci: zwolnijmy i uszanujmy ograniczenia prędkości obowiązujące na europejskich drogach.

Z pośród 22 uczestniczących państw, 3 z nich graniczą bezpośrednio z Polską: Niemcy, Słowacja i Litwa. Natomiast inne kraje m.in. Chorwacja, Włochy, Wielka Brytania i Irlandia stanowią popularne kierunki podróży Polaków. Przypomnamy więc:

  • limit prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym obowiązuje w większości krajów UE,
  • na drogach szybkiego ruchu ograniczenia są zależne od sezonu, jakości nawierzchni oraz typu prowadzonego pojazdu, z reguły jest to 80 -100 km/h
  • autostrady, oprócz tych w Niemczech, na których nie ma limitu prędkości (chyba, że znak drogowy wskazuje inaczej lub trwają np. roboty drogowe), dozwolona prędkość to 120 km/h w Belgii, 130 km/h Portugalii, 140 km/h Luksemburgu.

Od 7 Listopada 2013 według dyrektywy 2011/82/UE wobec kierowców popełniających wykroczenia drogowe w innych państwach UE mogą być łatwiej stosowane sankcje: przykładowo kierowca z Polski łamiąc limit prędkości w innym kraju członkowskim może otrzymać zagraniczny mandat.

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze