Europejska premiera nowego SsangYonga Korando

SsangYong wprowadza na rynek zupełnie nowy model Korando - opracowany na podstawie samochodu koncepcyjnego SIV-2, po raz pierwszy zaprezentowanego w Genewie w 2016 r. Do sprzedaży w Europie nowy pojazd trafi w połowie 2019 r. W następnej kolejności na rynek trafi model o napędzie w pełni elektrycznym, oparty na koncepcie e-SIV.

Choć w samochodzie zastosowano zupełnie nową i wyróżniającą się stylistykę nadwozia, wygląd przodu oparty jest na tradycyjnym stylu SsangYonga, podkreślonym jednak przez silnie zaznaczone linie boczne.

Korando jest teraz dłuższe i szersze niż jego poprzednik, ma też dłuższy rozstaw osi. Samochód liczy sobie 4450 mm długości, 1870 mm szerokości i 1620 mm wysokości, a rozstaw osi został wydłużony do 2675 mm, co poprawia komfort jazdy. Przestrzeń bagażowa liczy sobie od 551 litrów przy wszystkich fotelach rozłożonych do 1248 litrów przy tylnych fotelach złożonych.

Duży nacisk położono na komfort kierowcy, oddając mu do dyspozycji takie funkcje, jak system audio z 8-calowym wyświetlaczem i nawigację z 10-calowym ekranem pomiędzy zegarami. Fotel kierowcy regulowany jest w czterech kierunkach ze wsparciem odcinka lędźwiowego. Także pasażerowie skorzystają z takich funkcji, jak podświetlenie kabiny o zmiennym kolorze i natężeniu światła oraz drzwi zachodzące na progi, co pomaga unikać brudzenia ubrań podczas wchodzenia i wychodzenia z auta. Dodatkowo klapa bagażnika pozwala otwierać ją bez użycia rąk.

Asystent wspierania kierowcy oraz systemy bezpieczeństwa zastosowane w Korando zawierają zaawansowany system hamowania awaryjnego (AEBS) wspierany przez kamerę oraz radar, asystenta jazdy w pasie ruchu, alarm informujący o pojeździe z przodu, alarmy informujące o bezpiecznym dystansie oraz o nieuwadze kierowcy, inteligentny adaptacyjny tempomat oraz asystenta świateł drogowych. Samochód wyposażony jest także w wykrywanie martwego pola, asystenta jazdy w pasie ruchu oraz alarm informujący o prostopadłym ruchu z tyłu z automatyczną aktywacją hamulców zintegrowaną z wszystkimi tymi trzema systemami.

Samochód w momencie premiery będzie wyposażony w jeden z dwóch silników: zupełnie nowy 1,5-litrowy benzynowy GDI-turbo, lub 1,6-litrowy wysokoprężny. Pierwszy zapewnia moc 163 KM przy 5500 obr./min oraz maksymalny moment obrotowy w wysokości 280 Nm przy 1 500-4 500 obr./min, a drugi 136 KM przy 4000 obr./min oraz 324 Nm przy 1500 obr./min. Oba silniki mogą być wyposażone w automatyczny system start/stop dla modeli z napędem na dwa koła oraz 6-biegowe skrzynie biegów: manualną i automatyczną Aisin. W przyszłości planowany jest także model o napędzie wyłącznie elektrycznym.

Najnowsze

Elektryczna Honda e Prototype

Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie Honda zaprezentowała nowe, miejskie auto elektryczne - e Prototype. Jest ono rozwinięciem elektrycznego pojazdu Honda Urban EV Concept, pokazanego w roku 2017.

Honda e Prototype opracowana została z naciskiem na funkcjonalność. Gładkie kontury nadwozia prowadzą od maski do panoramicznej szyby czołowej, tworzącej jednolitą powierzchnię ciągnącą się ku górze, aż do przestrzeni nad pasażerami pierwszego rzędu. Inne elementy – takie jak wtopione całkowicie w powierzchnię szyb słupki A – poprawiają aerodynamikę i przyczyniają się do ciszy we wnętrzu auta.

Wśród rzucających się w oczy detali stylistycznych znalazły się wysuwane klamki drzwi i niewielkie kamery zastępujące tradycyjne lusterka boczne. Zarówno wysuwane klamki, jak i system Camera Mirror są w tym segmencie samochodów niespotykanymi elementami wyposażenia. Gniazdo ładowania jest zintegrowane z maską w jej środkowej części, co ułatwia obsługę z obu stron samochodu. Zaopatrzono je w widoczne przez przezroczystą pokrywę oświetlenie LED, witające kierowcę i informujące o stanie naładowania akumulatora.

Nadwozie skrywa całkowicie nową platformę zaprojektowaną dla modeli elektrycznych, która pozwala na uzyskanie kompaktowych rozmiarów, a stosunkowo długi rozstaw osi, szeroki rozstaw kół i krótkie zwisy poprawiają manewrowość w warunkach miejskich i wpływają na poprawę właściwości jezdnych Hondy e Prototype.

Atmosferę saloniku we wnętrzu uzyskano dzięki melanżowym obiciom foteli, przypominającym materiał, jakim pokrywane są kanapy, a także innym, przyjemnym w dotyku tkaninom często spotykanym we współczesnych domach. Wrażenie przestronności potęguje płaska podłoga na całej długości kabiny.

Stałą komunikację ze światem zapewnia pasażerom w pełni konfigurowalny wyświetlacz poziomy z dwoma ekranami, pozwalający zarządzać szeregiem inteligentnych aplikacji i usług.  Szereg cyfrowych wskaźników funkcji wspomagania kierowcy wyświetla się obok ekranów sterowania systemem informacyjno-rozrywkowym oraz komfortem w kabinie, co upraszcza nawigację w wielofunkcyjnym menu. Ekrany wyświetlające widok do tyłu z bocznych kamer wstecznych mają stałe miejsca na przeciwległych końcach deski rozdzielczej, aby zapewnić kierowcy naturalną kontrolę stref za autem. Ponadto, samochód wyposażono również w cyfrową kamerę cofania, zwiększającą pole widzenia kierowcy.

Honda e Prototype zapewnia ponad 200 km zasięgu oraz „szybkie ładowanie” – do 80% pojemności akumulatora – w ciągu 30 minut. Producent milczy na temat silnika elektrycznego – wiemy jedynie, że jest on mocny i napędza tylne koła.

Najnowsze

Mercedes GLC przeszedł face lifting

Zmodernizowana wersja GLC oferuje nowe technologie, odświeżony design, zaawansowane funkcje z dziedziny łączności oraz rozwiązania z zakresu inforozrywki. Auto zadebiutuje na rynku w połowie roku.

Wygląd GLC stał się bardziej sportowy, a standardowo od przodu do tyłu nadwozia przebiegają chromowane elementy ozdobne. Z przodu uwagę zwracają standardowe reflektory LED High Performance, które są mniejsze, nachylone pod większym kątem i mają zmodyfikowane kontury z charakterystycznym świetlnym „obramowaniem”, które pełni funkcję świateł do jazdy dziennej. Zmieniono także mocno zaakcentowaną osłonę chłodnicy z dynamicznie ukształtowanymi podwójnymi żaluzjami i diamentowym wypełnieniem. Gama dostępnych odcieni lakierów obejmuje także grafitową szarość, a paleta obręczy – cztery aerodynamicznie wyprofilowane wzory felg o średnicy od 17 do 19 cali, z oponami o zoptymalizowanym oporze toczenia, które także należą do nowości w ofercie GLC.

Tylna część nadwozia wyróżnia się przeprojektowanymi zderzakiem i końcówkami układu wydechowego. Całkowicie zmieniono również diodowe tylne lampy, które wyróżniają się wyraźnym świetlnym „podpisem” z charakterystycznymi dla SUV-ów Mercedesa „bloczkami” oraz podświetleniem krawędzi.

Zmiany pojawiły się także we wnętrzu. Potrzebne kierowcy pojawiają się na dwóch wyświetlaczach. Opcjonalny ekran cyfrowego zestawu wskaźników ma przekątną 12,3 cala, a wolnostojący centralnie umieszczony wyświetlacz multimediów jest dostępny w dwóch rozmiarach: 7 cali (rozdzielczość 960 x 540 pikseli) oraz 10,25 cala (1920 x 720 pikseli). Kierowca może wybrać jedną z trzech „skórek” interfejsu, odpowiadających nastrojowi lub tonacji wnętrza. Nowością jest regulowana czułość dotyku wyświetlacza multimediów oraz panel Touch Control na wielofunkcyjnej kierownicy.

Kolejnym sposobem obsługi systemu multimedialnego jest asystent wnętrza (Interior Assistant). Kamera umieszczona w górnej konsoli rejestruje ruchy dłoni w miarę zbliżania się ich do ekranu dotykowego lub panelu dotykowego na konsoli środkowej. System potrafi odróżnić gesty kierowcy i pasażera, co widać zresztą po zmianie obrazu na wyświetlaczu multimediów – poszczególne elementy menu zostają podświetlone lub powiększone. Ruchem ręki można włączać także lampki do czytania. Lampka włącza się np. wtedy, gdy kierowca szuka czegoś na fotelu pasażera. Ponadto asystent ma możliwość przypisania do określonego gestu obsługi ulubionej funkcji systemu multimedialnego.

Kolejną nowością jest opcjonalny rozszerzony tryb wideo, który uzupełnia działanie nawigacji. Kamera przed lusterkiem wstecznym rejestruje otoczenie i automatycznie prezentuje na ekranie multimediów informacje opatrzone dodatkowym filmem – np. dotyczące znaków drogowych, wskazówki, w którą ulice skręcić, a także numerów domów lub nazwisk. Dzięki temu ułatwia orientację w nieznanym miejscu, np. odnalezienie konkretnego adresu.

Zmodyfikowany system sterowania głosowego pozwala kierowcy może poprosić system, by ten odczytał wiadomości tekstowe, obsługiwać nagłośnienie lub sterować funkcjami pojazdu, takimi jak na przykład klimatyzacja. Aby skorzystać ze sterowania głosowego, wystarczy wypowiedzieć hasło „Hej Mercedes” lub wcisnąć przycisk rozmowy na kierownicy.

Zaktualizowany GLC zadebiutuje z zupełnie nowymi silnikami. Początkowo do sprzedaży trafią następujące warianty: GLC 200 (197 KM), GLC 300 (258 KM), GLC 200d (163 KM), GLC 220d (194 KM) i GLC 300d (245 KM).  Nową generację silników wyposażono 48-woltową instalację elektryczną i napędzany paskiem rozrusznik zintegrowany z alternatorem, który obniża apetyt na paliwo. Połączenie to pozwoliło bowiem na wdrożenie funkcji hybrydowych, takich jak odzyskiwanie energii, boost („zastrzyk” momentu obrotowego) czy „żeglowanie”.

W ramach aktualizacji model GLC po raz pierwszy otrzymuje zawieszenie Dynamic Body Control z bezstopniową (płynną) regulacją amortyzacji przedniej i tylnej osi. Tłumienie jest kontrolowane indywidualnie dla każdego z kół, w zależności od sytuacji na drodze, prędkości jazdy i stanu nawierzchni, a także w interakcji z wybranym trybem jazdy.

Najnowsze

Edyta Klim

Moto-informator na Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet automobilkluby i prywatni organizatorzy zapraszają na szereg imprez motoryzacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym informatorem.

Z okazji Dnia Kobiet automobilkluby i prywatni organizatorzy zapraszają na szereg imprez motoryzacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym informatorem:

9 marca

 

BIAŁYSTOK

 

Sesje Swobodnych Jazd Samochodowych dla Pań

Organizator: Miejskoaktywni

Miejsce: Tor Wschodzący Białystok

Start: 11.00

Wpisowe: kobiety 1 zł, mężczyźni 10 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/431498460929653/

 

CZERWIEŃSK

 

Off Roadowy Dzień Kobiet

Organizator: 4×4 DREAM Team

Miejsce: Bauwerk 762 Oderstellung

Start: 9.30

Wpisowe: 300 zł/załoga

Informacje: https://www.facebook.com/events/262841411056400/

 

POZNAŃ

 

Terenowy Dzień Kobiet

Organizator: Terenmania

Miejsce: Norauto, Poznań Franowo

Wpisowe: 195 zł/załoga

Informacje: https://www.facebook.com/events/290286571683254/

 

PRZYPKI

 

Kobiety na Traktory Rajd 4×4 vol. 9

Organizator: Kobiety na Traktory i Koło Gospodyń Wiejskich Lesznowola

Miejsce: Rancho pod Bocianem, Przypki

Start: 9.00

Wpisowe: 280 zł/załoga

Informacje: https://www.facebook.com/events/355457628614443/

 

RABKA ZDRÓJ

 

Terenowy Dzień Kobiet z Ekipa Piaskownica 4×4

Organizator: Ekipa Piaskownica 4×4

Miejsce: Rabka Zdrój

Start: 17.00

Wpisowe: 400 zł/załoga

Informacje: https://www.facebook.com/events/555056684968492/

 

WARSZAWA

 

Rajd Pań

Organizator: Komisja Sportów Popularnych i Turystyki Automobilklubu Polski

Miejsce: Autodrom Automobilklubu Polski

Start: 9.00

Wpisowe: 30-40 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/381082569355458/

 

WISŁA

 

III Terenowy Dzień Kobiet

Organizator: FX Rally Team z Titanium winch

Miejsce: Plac Hoffa

Start: 9.30

Wpisowe: 290 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/723321248045919/

 

10 marca

 

BIAŁY KOŚCIÓŁ

 

Women Off (The) Road

Organizator: AlpinExpedic

Miejsce: Biały Kościół

Start: 9.00

Wpisowe: 250 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/317588929103987/

 

GLIWICE

 

Wrak-Race Silesia Dzień Kobiet

Organizator: Wrak-Race Silesia

Miejsce: przy giełdzie samochodowej w Gliwicach przy ul. Kujawskiej 112

Start: 10.00

Wpisowe: 10 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/2198899406988960/

 

LUBLIN

 

Wrak Atak No 16 „Wrak Kobiet”

Organizator: Tor Wrak Race i Polskie Stowarzyszenie Wrak Race

Miejsce: Tor Łuszczów Pierwszy

Start: 8.00

Wpisowe: kobiety nie płacą

Informacje: https://www.facebook.com/events/460950144440287/

 

OLSZTYN

 

Jurajski Dzień Kobiet

Organizator: 4X4 Extreme Team- Ekipa Jurajska – Skarabeusz Team

Miejsce: Olsztyn Jurajski Basteja ul. Zamkowa

Start: 9.00

Wpisowe: 20 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/2224411827878340/

 

POZNAŃ

 

Wielkopolanki za kółkiem

Organizator: Automobilklub Wielkopolski

Miejsce: Tor Poznań

Start: 8.30

Wpisowe: 40-60 zł

Informacje: http://www.aw.poznan.pl/imprezy2019/20190310wielkopolanki/index.html

 

BABSKIE JAZDY 4 czyli Off-Road’owa niedziela nie tylko dla Kobiet

Organizator: Farma Adrenaliny

Miejsce: Poznań

Wpisowe: 123 zł

Informacje: http://4x4wlkp.pl/?babskie-jazdy,122

 

ROPICA POLSKA

 

Ja nie pojade? Czyli Off Roadowy Dzień Kobiet

Organizator: Club 4×4 Gorlice

Miejsce: Club 4×4 Gorlice w Ropicy Polskiej obok stacji SOKÓL dawny OLPAK

Start: 8.00

Wpisowe: 250 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/2267625933288598/

 

ŚWIECIE

 

VII Dzień Kobiet 4×4 Świecie

Organizator: Pasjonaci 4×4 Świecie

Miejsce: Świetlica Wiejska w Czaplach gm. Świecie

Start: 8.00

Wpisowe: 250 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/1465323060271233/

 

ZŁOTORYJA

 

KJS Babskie Ściganie

Organizator: Automobilklub Złotoryjski i Rajdowy Jawor

Miejsce: POAR, Złotoryja

Start: 9.00

Wpisowe: kobieca załoga gratis, w połowie kobieca 25 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/406411463443161/

 

16 marca

 

SĘKOCIN STARY

 

Off-Roadowy Dzień Kobiet

Organizator: OFF-Fear Kobieca Szkoła

Miejsce: Sękocin Stary

Start: 9.00

Wpisowe: 330-380 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/1982013665249813/

 

17 marca

 

OLKUSZ

 

Dzień Kobiet na Południu – Jedziemy dla Olisia

Organizator: 16 kilo błota

Miejsce: Olkusz

Start: 10.00

Wpisowe: 180 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/2098190926915008/

 

Najnowsze

Salon Modeka Wrocław: Dni Otwarte jakich jeszcze nie było!

8-10 marca - koniecznie zapamiętajcie tę datę i już teraz rezerwujcie któryś z tych dni, bo w Salonie Modeka Wrocław, właśnie wtedy odbędą się Dni Otwarte jakich jeszcze nie było! Organizowane przez obsługę salonu wydarzenie, to niepowtarzalna okazja by skorzystać z nie lada atrakcji:

Organizowane przez obsługę salonu wydarzenie, to niepowtarzalna okazja by sprawdzić się na symulatorze wheelie od Team Xtreme (sobota i niedziela), przekonać się jak jedzie się na „pijanym rowerze” (sobota i niedziela), docenić serwowany catering (sobota), czy zgarnąć atrakcyjne nagrody, które będą czekać na was w licznych konkursach i zabawach.

Podczas imprezy będzie także można przetestować wybrane kaski Shoei oraz odzież motocyklową Modeka. Dni Otwarte to również świetna okazja, by skorzystać z atrakcyjnych ofert na wybrany asortyment.

Salon Modeka Wrocław to jedyne takie miejsce na mapie Dolnego Śląska, gdzie motocyklowy klimat oraz szeroka oferta odzieży i akcesoriów motocyklowych łączą się w niepowtarzalny sposób, tworząc przyjazne miejsce dla fanów wszystkich jednośladów.

Podczas imprezy możesz również skorzystać z atrakcyjnych ofert na wybrany asortyment! 

Salon Modeka Wrocław to jedyne takie miejsce na mapie Dolnego Śląska, gdzie motocyklowy klimat oraz szeroka oferta odzieży i akcesoriów motocyklowych łączą się w niepowtarzalny sposób, tworząc przyjazne miejsce dla fanów wszystkich jednośladów.

Wpadnij zatem w odwiedziny na ul. Gajowicką 114 i koniecznie zabierz ze sobą znajomych, bo będzie się działo!

Link bezpośrednio do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/850557225282798/ 

Najnowsze