Elektryczna Honda e Prototype

Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie Honda zaprezentowała nowe, miejskie auto elektryczne - e Prototype. Jest ono rozwinięciem elektrycznego pojazdu Honda Urban EV Concept, pokazanego w roku 2017.

Honda e Prototype opracowana została z naciskiem na funkcjonalność. Gładkie kontury nadwozia prowadzą od maski do panoramicznej szyby czołowej, tworzącej jednolitą powierzchnię ciągnącą się ku górze, aż do przestrzeni nad pasażerami pierwszego rzędu. Inne elementy – takie jak wtopione całkowicie w powierzchnię szyb słupki A – poprawiają aerodynamikę i przyczyniają się do ciszy we wnętrzu auta.

Wśród rzucających się w oczy detali stylistycznych znalazły się wysuwane klamki drzwi i niewielkie kamery zastępujące tradycyjne lusterka boczne. Zarówno wysuwane klamki, jak i system Camera Mirror są w tym segmencie samochodów niespotykanymi elementami wyposażenia. Gniazdo ładowania jest zintegrowane z maską w jej środkowej części, co ułatwia obsługę z obu stron samochodu. Zaopatrzono je w widoczne przez przezroczystą pokrywę oświetlenie LED, witające kierowcę i informujące o stanie naładowania akumulatora.

Nadwozie skrywa całkowicie nową platformę zaprojektowaną dla modeli elektrycznych, która pozwala na uzyskanie kompaktowych rozmiarów, a stosunkowo długi rozstaw osi, szeroki rozstaw kół i krótkie zwisy poprawiają manewrowość w warunkach miejskich i wpływają na poprawę właściwości jezdnych Hondy e Prototype.

Atmosferę saloniku we wnętrzu uzyskano dzięki melanżowym obiciom foteli, przypominającym materiał, jakim pokrywane są kanapy, a także innym, przyjemnym w dotyku tkaninom często spotykanym we współczesnych domach. Wrażenie przestronności potęguje płaska podłoga na całej długości kabiny.

Stałą komunikację ze światem zapewnia pasażerom w pełni konfigurowalny wyświetlacz poziomy z dwoma ekranami, pozwalający zarządzać szeregiem inteligentnych aplikacji i usług.  Szereg cyfrowych wskaźników funkcji wspomagania kierowcy wyświetla się obok ekranów sterowania systemem informacyjno-rozrywkowym oraz komfortem w kabinie, co upraszcza nawigację w wielofunkcyjnym menu. Ekrany wyświetlające widok do tyłu z bocznych kamer wstecznych mają stałe miejsca na przeciwległych końcach deski rozdzielczej, aby zapewnić kierowcy naturalną kontrolę stref za autem. Ponadto, samochód wyposażono również w cyfrową kamerę cofania, zwiększającą pole widzenia kierowcy.

Honda e Prototype zapewnia ponad 200 km zasięgu oraz „szybkie ładowanie” – do 80% pojemności akumulatora – w ciągu 30 minut. Producent milczy na temat silnika elektrycznego – wiemy jedynie, że jest on mocny i napędza tylne koła.

Najnowsze

Mercedes GLC przeszedł face lifting

Zmodernizowana wersja GLC oferuje nowe technologie, odświeżony design, zaawansowane funkcje z dziedziny łączności oraz rozwiązania z zakresu inforozrywki. Auto zadebiutuje na rynku w połowie roku.

Wygląd GLC stał się bardziej sportowy, a standardowo od przodu do tyłu nadwozia przebiegają chromowane elementy ozdobne. Z przodu uwagę zwracają standardowe reflektory LED High Performance, które są mniejsze, nachylone pod większym kątem i mają zmodyfikowane kontury z charakterystycznym świetlnym „obramowaniem”, które pełni funkcję świateł do jazdy dziennej. Zmieniono także mocno zaakcentowaną osłonę chłodnicy z dynamicznie ukształtowanymi podwójnymi żaluzjami i diamentowym wypełnieniem. Gama dostępnych odcieni lakierów obejmuje także grafitową szarość, a paleta obręczy – cztery aerodynamicznie wyprofilowane wzory felg o średnicy od 17 do 19 cali, z oponami o zoptymalizowanym oporze toczenia, które także należą do nowości w ofercie GLC.

Tylna część nadwozia wyróżnia się przeprojektowanymi zderzakiem i końcówkami układu wydechowego. Całkowicie zmieniono również diodowe tylne lampy, które wyróżniają się wyraźnym świetlnym „podpisem” z charakterystycznymi dla SUV-ów Mercedesa „bloczkami” oraz podświetleniem krawędzi.

Zmiany pojawiły się także we wnętrzu. Potrzebne kierowcy pojawiają się na dwóch wyświetlaczach. Opcjonalny ekran cyfrowego zestawu wskaźników ma przekątną 12,3 cala, a wolnostojący centralnie umieszczony wyświetlacz multimediów jest dostępny w dwóch rozmiarach: 7 cali (rozdzielczość 960 x 540 pikseli) oraz 10,25 cala (1920 x 720 pikseli). Kierowca może wybrać jedną z trzech „skórek” interfejsu, odpowiadających nastrojowi lub tonacji wnętrza. Nowością jest regulowana czułość dotyku wyświetlacza multimediów oraz panel Touch Control na wielofunkcyjnej kierownicy.

Kolejnym sposobem obsługi systemu multimedialnego jest asystent wnętrza (Interior Assistant). Kamera umieszczona w górnej konsoli rejestruje ruchy dłoni w miarę zbliżania się ich do ekranu dotykowego lub panelu dotykowego na konsoli środkowej. System potrafi odróżnić gesty kierowcy i pasażera, co widać zresztą po zmianie obrazu na wyświetlaczu multimediów – poszczególne elementy menu zostają podświetlone lub powiększone. Ruchem ręki można włączać także lampki do czytania. Lampka włącza się np. wtedy, gdy kierowca szuka czegoś na fotelu pasażera. Ponadto asystent ma możliwość przypisania do określonego gestu obsługi ulubionej funkcji systemu multimedialnego.

Kolejną nowością jest opcjonalny rozszerzony tryb wideo, który uzupełnia działanie nawigacji. Kamera przed lusterkiem wstecznym rejestruje otoczenie i automatycznie prezentuje na ekranie multimediów informacje opatrzone dodatkowym filmem – np. dotyczące znaków drogowych, wskazówki, w którą ulice skręcić, a także numerów domów lub nazwisk. Dzięki temu ułatwia orientację w nieznanym miejscu, np. odnalezienie konkretnego adresu.

Zmodyfikowany system sterowania głosowego pozwala kierowcy może poprosić system, by ten odczytał wiadomości tekstowe, obsługiwać nagłośnienie lub sterować funkcjami pojazdu, takimi jak na przykład klimatyzacja. Aby skorzystać ze sterowania głosowego, wystarczy wypowiedzieć hasło „Hej Mercedes” lub wcisnąć przycisk rozmowy na kierownicy.

Zaktualizowany GLC zadebiutuje z zupełnie nowymi silnikami. Początkowo do sprzedaży trafią następujące warianty: GLC 200 (197 KM), GLC 300 (258 KM), GLC 200d (163 KM), GLC 220d (194 KM) i GLC 300d (245 KM).  Nową generację silników wyposażono 48-woltową instalację elektryczną i napędzany paskiem rozrusznik zintegrowany z alternatorem, który obniża apetyt na paliwo. Połączenie to pozwoliło bowiem na wdrożenie funkcji hybrydowych, takich jak odzyskiwanie energii, boost („zastrzyk” momentu obrotowego) czy „żeglowanie”.

W ramach aktualizacji model GLC po raz pierwszy otrzymuje zawieszenie Dynamic Body Control z bezstopniową (płynną) regulacją amortyzacji przedniej i tylnej osi. Tłumienie jest kontrolowane indywidualnie dla każdego z kół, w zależności od sytuacji na drodze, prędkości jazdy i stanu nawierzchni, a także w interakcji z wybranym trybem jazdy.

Najnowsze

Edyta Klim

Moto-informator na Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet automobilkluby i prywatni organizatorzy zapraszają na szereg imprez motoryzacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym informatorem.

Z okazji Dnia Kobiet automobilkluby i prywatni organizatorzy zapraszają na szereg imprez motoryzacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym informatorem:

9 marca

 

BIAŁYSTOK

 

Sesje Swobodnych Jazd Samochodowych dla Pań

Organizator: Miejskoaktywni

Miejsce: Tor Wschodzący Białystok

Start: 11.00

Wpisowe: kobiety 1 zł, mężczyźni 10 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/431498460929653/

 

CZERWIEŃSK

 

Off Roadowy Dzień Kobiet

Organizator: 4×4 DREAM Team

Miejsce: Bauwerk 762 Oderstellung

Start: 9.30

Wpisowe: 300 zł/załoga

Informacje: https://www.facebook.com/events/262841411056400/

 

POZNAŃ

 

Terenowy Dzień Kobiet

Organizator: Terenmania

Miejsce: Norauto, Poznań Franowo

Wpisowe: 195 zł/załoga

Informacje: https://www.facebook.com/events/290286571683254/

 

PRZYPKI

 

Kobiety na Traktory Rajd 4×4 vol. 9

Organizator: Kobiety na Traktory i Koło Gospodyń Wiejskich Lesznowola

Miejsce: Rancho pod Bocianem, Przypki

Start: 9.00

Wpisowe: 280 zł/załoga

Informacje: https://www.facebook.com/events/355457628614443/

 

RABKA ZDRÓJ

 

Terenowy Dzień Kobiet z Ekipa Piaskownica 4×4

Organizator: Ekipa Piaskownica 4×4

Miejsce: Rabka Zdrój

Start: 17.00

Wpisowe: 400 zł/załoga

Informacje: https://www.facebook.com/events/555056684968492/

 

WARSZAWA

 

Rajd Pań

Organizator: Komisja Sportów Popularnych i Turystyki Automobilklubu Polski

Miejsce: Autodrom Automobilklubu Polski

Start: 9.00

Wpisowe: 30-40 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/381082569355458/

 

WISŁA

 

III Terenowy Dzień Kobiet

Organizator: FX Rally Team z Titanium winch

Miejsce: Plac Hoffa

Start: 9.30

Wpisowe: 290 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/723321248045919/

 

10 marca

 

BIAŁY KOŚCIÓŁ

 

Women Off (The) Road

Organizator: AlpinExpedic

Miejsce: Biały Kościół

Start: 9.00

Wpisowe: 250 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/317588929103987/

 

GLIWICE

 

Wrak-Race Silesia Dzień Kobiet

Organizator: Wrak-Race Silesia

Miejsce: przy giełdzie samochodowej w Gliwicach przy ul. Kujawskiej 112

Start: 10.00

Wpisowe: 10 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/2198899406988960/

 

LUBLIN

 

Wrak Atak No 16 „Wrak Kobiet”

Organizator: Tor Wrak Race i Polskie Stowarzyszenie Wrak Race

Miejsce: Tor Łuszczów Pierwszy

Start: 8.00

Wpisowe: kobiety nie płacą

Informacje: https://www.facebook.com/events/460950144440287/

 

OLSZTYN

 

Jurajski Dzień Kobiet

Organizator: 4X4 Extreme Team- Ekipa Jurajska – Skarabeusz Team

Miejsce: Olsztyn Jurajski Basteja ul. Zamkowa

Start: 9.00

Wpisowe: 20 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/2224411827878340/

 

POZNAŃ

 

Wielkopolanki za kółkiem

Organizator: Automobilklub Wielkopolski

Miejsce: Tor Poznań

Start: 8.30

Wpisowe: 40-60 zł

Informacje: http://www.aw.poznan.pl/imprezy2019/20190310wielkopolanki/index.html

 

BABSKIE JAZDY 4 czyli Off-Road’owa niedziela nie tylko dla Kobiet

Organizator: Farma Adrenaliny

Miejsce: Poznań

Wpisowe: 123 zł

Informacje: http://4x4wlkp.pl/?babskie-jazdy,122

 

ROPICA POLSKA

 

Ja nie pojade? Czyli Off Roadowy Dzień Kobiet

Organizator: Club 4×4 Gorlice

Miejsce: Club 4×4 Gorlice w Ropicy Polskiej obok stacji SOKÓL dawny OLPAK

Start: 8.00

Wpisowe: 250 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/2267625933288598/

 

ŚWIECIE

 

VII Dzień Kobiet 4×4 Świecie

Organizator: Pasjonaci 4×4 Świecie

Miejsce: Świetlica Wiejska w Czaplach gm. Świecie

Start: 8.00

Wpisowe: 250 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/1465323060271233/

 

ZŁOTORYJA

 

KJS Babskie Ściganie

Organizator: Automobilklub Złotoryjski i Rajdowy Jawor

Miejsce: POAR, Złotoryja

Start: 9.00

Wpisowe: kobieca załoga gratis, w połowie kobieca 25 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/406411463443161/

 

16 marca

 

SĘKOCIN STARY

 

Off-Roadowy Dzień Kobiet

Organizator: OFF-Fear Kobieca Szkoła

Miejsce: Sękocin Stary

Start: 9.00

Wpisowe: 330-380 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/1982013665249813/

 

17 marca

 

OLKUSZ

 

Dzień Kobiet na Południu – Jedziemy dla Olisia

Organizator: 16 kilo błota

Miejsce: Olkusz

Start: 10.00

Wpisowe: 180 zł

Informacje: https://www.facebook.com/events/2098190926915008/

 

Najnowsze

Salon Modeka Wrocław: Dni Otwarte jakich jeszcze nie było!

8-10 marca - koniecznie zapamiętajcie tę datę i już teraz rezerwujcie któryś z tych dni, bo w Salonie Modeka Wrocław, właśnie wtedy odbędą się Dni Otwarte jakich jeszcze nie było! Organizowane przez obsługę salonu wydarzenie, to niepowtarzalna okazja by skorzystać z nie lada atrakcji:

Organizowane przez obsługę salonu wydarzenie, to niepowtarzalna okazja by sprawdzić się na symulatorze wheelie od Team Xtreme (sobota i niedziela), przekonać się jak jedzie się na „pijanym rowerze” (sobota i niedziela), docenić serwowany catering (sobota), czy zgarnąć atrakcyjne nagrody, które będą czekać na was w licznych konkursach i zabawach.

Podczas imprezy będzie także można przetestować wybrane kaski Shoei oraz odzież motocyklową Modeka. Dni Otwarte to również świetna okazja, by skorzystać z atrakcyjnych ofert na wybrany asortyment.

Salon Modeka Wrocław to jedyne takie miejsce na mapie Dolnego Śląska, gdzie motocyklowy klimat oraz szeroka oferta odzieży i akcesoriów motocyklowych łączą się w niepowtarzalny sposób, tworząc przyjazne miejsce dla fanów wszystkich jednośladów.

Podczas imprezy możesz również skorzystać z atrakcyjnych ofert na wybrany asortyment! 

Salon Modeka Wrocław to jedyne takie miejsce na mapie Dolnego Śląska, gdzie motocyklowy klimat oraz szeroka oferta odzieży i akcesoriów motocyklowych łączą się w niepowtarzalny sposób, tworząc przyjazne miejsce dla fanów wszystkich jednośladów.

Wpadnij zatem w odwiedziny na ul. Gajowicką 114 i koniecznie zabierz ze sobą znajomych, bo będzie się działo!

Link bezpośrednio do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/850557225282798/ 

Najnowsze

Iwona Blecharczyk polską Barbie Shero 2019

Barbie Shero to kolejny krok w misji inspirowania dziewczynek – Barbie od 60 lat daje dziewczynkom możliwość identyfikowania się ze swoją lalką i wyobrażania sobie przyszłych ról poprzez zabawę. Inspiracją dla dziewczynek i kobiet na całym świecie odebrała Iwona Blecharczyk - zawodowy kierowca transportu specjalistycznego

4 marca 2019 roku podczas uroczystej gali poznaliśmy nazwisko polskiej Barbie Shero 2019. Wyróżnienie przyznawane wyjątkowym kobietom, które mogą być inspiracją dla dziewczynek i kobiet na całym świecie odebrała Iwona Blecharczyk – zawodowy kierowca transportu specjalistycznego – której trudna droga do wymarzonego zawodu może być przykładem realizacji prawdziwej pasji i konsekwencji w osiąganiu celów.

Barbie Shero – inspirujące historie
Wyróżnienie przyznawane od 2015 roku na świecie, w zeszłym roku po raz pierwszy trafiło do rąk Polki. Lalkę inspirowaną swoim wyglądem, symbolizującą Barbie Shero, otrzymała dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. W tym roku „swoją” lalkę otrzymała Iwona Blecharczyk, która jest zawodowym kierowcą transportu specjalistycznego wielkogabarytowego. By spełnić swoje marzenie i wykonywać  tzw. „męski” zawód musiała pokonać długą drogę pełną uprzedzeń i stereotypów. Dzięki wytrwałości i determinacji osiągnęła swój cel.

Dziś jest nie tylko ekspertem w swojej dziedzinie, zajmuje się transportem wielkogabarytowym, jeździ na długich dystansach i za kółkiem spędza większą część swojego życia. Dzięki kanałom social media Iwona przybliża swoją pracę, zawodowe podróże i codzienne życie kierowcy w trasie  szerokiemu gronu odbiorów. Popularność i sympatię zyskała dzięki swojemu kanałowi na Youtube, który śledzi już ponad 250 tys. subskrybentów, a niektóre z filmów osiągają ponad milionową widownię.

Barbie Shero to kolejny krok w misji inspirowania dziewczynek – Barbie od 60 lat daje dziewczynkom możliwość identyfikowania się ze swoją lalką i wyobrażania sobie przyszłych ról poprzez zabawę. W myśl filozofii Możesz być kim chcesz zachęca do przekraczania własnych granic, a wcielając się w różne role społeczne i zawodowe, odkrywa przed dziewczynkami całe spektrum możliwości, jakie stoją przed nimi w dorosłym życiu.

Najnowsze