Duże zmiany w prawie czekają na kierowców w 2017 roku

Rząd szuka sposobów na poprawienie statystyk dotyczących bezpieczeństwa na polskich drogach. Od kilku miesięcy Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekty i wprowadza szereg zmian w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego oraz w Prawie o ruchu drogowym. Jakie zmiany czekają na kierowców?

Głównym motywem będzie walka z kierowcami, którzy powodują wypadku pod wpływem alkoholu. Kary się zaostrzą, a pijany lub odurzony narkotykami sprawca, który spowoduje śmiertelny wypadek lub ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata, bez możliwości zawieszenia kary. W tej chwili sprawcy grozi co najmniej 9 miesięcy pozbawienia wolności lub rok więzienia w zawieszeniu.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zakłada wyraźną podstawę prawną do poddawania kierujących (oraz osób wobec których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie, takich jak narkotyki czy dopalacze.

Coraz trudniej będzie przedawnić mandat. Ministerstwo pracuje nad tym, żeby policja, prokuratura i sądy miały więcej czasu na wymierzenie sprawiedliwości. Ustawodawca proponuje trzy lata na przedawnienie od momentu popełnienia wykroczenia. W tej chwili przedawnienie następuję po dwóch latach. 

Kierowcy, którzy wsiądą za kółko, którym administracyjnie zabrano prawo jazdy będą narażeni na karę do dwóch lat więzienia. Obligatoryjnie sąd będzie orzekać zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów musi się liczyć z karą nawet do 5 lat więzienia. W tej chwili maksymalny wyrok do 3 lata.

Ucieczka przed policją, która zostanie zmuszona do pościgu będzie traktowane jak przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Dodatkowo sąd będzie orzekać zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Obecny stan prawny traktuje ucieczkę jako wykroczenie za które grozi grzywna lub areszt do 30 dni.

Nowe przepisy zakładają, że sądy będą obligatoryjnie informowane o wcześniejszych przewinieniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym, a także informowane o ewentualnym wcześniejszym zatrzymaniu prawa jazdy. Informacje będą przekazywane przez policję oraz centralną ewidencję kierowców.

W ramach nowelizacji kodeksu drogowego zawarto też zmniejszenie limitu prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h, niezależnie od pory dnia.

Od stycznia 2017 r. wchodzą zmiany w taryfikatorze punktów karnych. Pojawią się zupełnie nowe sankcje punktowe za przewinienia, które dotąd nie były punktowane. Dla przykładu 5 punktów karnych otrzyma kierowca jadący pojazdem po chodniku lub wyprzedzający z niewłaściwej strony. Za rozmowę przez telefon zapłacimy 300 zamiast 200 zł, a przewożenie dziecka bez fotelika będzie kosztować 500 zł. Z 300 do 500 zł wzrośnie też mandat za jazdę bez zapiętych pasów.

Prawdopodobnie nie uda się wprowadzić przepisów umożliwiających sprawdzanie punktów karnych przez internet na początku przyszłego roku. To samo dotyczy okresu próbnego dla kierowców, którzy stracili prawo jazdy i ponownie wyrobili uprawnienia oraz młodych kierowców. Jest to związane z przesunięciem wdrożenia systemu CEPiK 2.0. Kluby parlamentarne ustaliły, że program będzie uruchomiony dopiero 4 czerwca 2018 roku,

Być może w połowie przyszłego roku nie będziemy musieli zabierać ze sobą do samochodu dowodu osobistego, prawa jazdy oraz innych dokumentów. Ministerstwo zamierza wprowadzić usługi mID oraz mDokumenty, które ułatwią kontakt obywatelu z administracją państwową.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Volovo

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze