Drzemka za kółkiem?

Badania przeprowadzone przez organizację Brake and Cambridge Plan specjalizującą się w szerzeniu bezpieczeństwa na drogach w Wielkiej Brytanii wykazały, że 1 na 8 kierowców przysypia za kierownicą samochodu!

fot. motocaina.pl

Zjawisko to najczęściej jest niezauważane przez kierujących pojazdy, bo trwa zaledwie od 2 do 30 sekund. Powyżej 25 % osób potwierdziło, że podczas jazdy czuło senność.

Niestety według bardziej szczegółowych badań 29 % kierowców przyznało, że pomimo odczuwanego silnego zmęczenia dalej kontynuuje prowadzenie pojazdu. Optymistyczną informacją jest fakt, że blisko 86 % ludzi jest zdania, że najlepszą bronią na senność jest krótki postój i drzemka. Musimy mieć tylko nadzieję, że stosują taką metodę, a nie jedynie wypowiadają opinię, która może im się wydawać społecznie akceptowana.

Co ciekawe w tych samych badaniach blisko 13 % kierowców zgłosiło problemy zdrowotne m.in. bezdechu sennego, który przyczynia się do większego zmęczenia w ciągu dnia.

Testy te mają być początkiem kampanii, której głównym celem będzie poprawa świadomości użytkowników czterech kółek związanych z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą jazda bez odpoczynku.

Jak potwierdza Julie Townsend dyrektor przygotowywanej kampanii „Zmęczenie za kółkiem zabija. Prowadzenie pojazdu to duża odpowiedzialność, która powinna być brana na poważnie. To oznacza postoje, kiedy czujemy się senni i unikanie rozpoczynania podróży, gdy jesteśmy zmęczeni. To sprawa życia i śmierci. Powszechna niewiedza, jak zapobiegać zmęczeniu kierowców oraz brak wiadomości o takich dolegliwościach jak bezdech senny, który przecież można leczyć sprawia, że mamy nad czym pracować.”

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze